Owulacja

Owulacja

Znajomość czasu wystąpienia owulacji u kobiety jest pomocne przy planowaniu dziecka lub odkładaniu poczęcia. Istnieje dzisiaj wiele sposobów na wyznaczenie dokładnego terminu owulacji. Większość z nich wymaga od kobiety zaangażowania w postaci prowadzenia samoobserwacji cyklu miesiączkowego i towarzyszących mu zmian zachodzących w organizmie.

Owulacja inaczej jajeczkowanie to proces zachodzący w organizmie kobiety, w którym ze znajdującego się w jajniku pęcherzyka, uwalnia się dojrzała komórka jajowa. Gdy znajdzie się w jajowodzie, jest gotowa do zapłodnienia. Owulacja pojawia  się mniej więcej na 14 dni przed pierwszym dniem cyklu, czyli dniem w którym rozpoczyna się miesiączka, ale dokładny czas wystąpienia owulacji będzie zależał od długości cyklu. Owulacja to czas najwyższej płodności kobiety w cyklu menstruacyjnym. Komórka jajowa uwolniona do jajowodu żyje jedynie około 24 godzin. Plemniki mają więc tylko dobę na dotarcie do komórki jajowej „jajeczka” i przedostanie się przez jej zewnętrzną osłonkę do cytoplazmy.

Objawy owulacji

Poprzez samoobserwację tzw. wskaźników płodności tj. pomiaru podstawowej temperatury ciała, obserwacji śluzu szyjkowego i /lub badania szyjki macicy wiele kobiet uzyskuje czytelny obraz przebiegu cyklu miesiączkowego z możliwością wyznaczenia dni płodnych i ustalenia czasu wystąpienia owulacji. Owulacji często towarzyszą objawy takie jak ból czy dyskomfort w dolnej części brzucha, a także nadwrażliwość piersi, często jednak może ona przebiegać bezboleśnie i nie wywoływać żadnych dolegliwości. Główne objawy owulacji to:

  • wygląd i ilość śluzu szyjkowego ( tzw. śluz płodny, który staje się ciągnący i przejrzysty jak białko jaja kurzego);
  • zmiany temperatury  - po zakończonej owulacji, czyli po uwolnieniu komórki jajowej do jajowodu, następuje wzrost temperatury ciała o 0,3-0,5oC (gdy nie zadziałają inne czynniki podnoszące temperaturę). Podwyższona temperatura utrzymuje się przez trzy dni, potem opada;
  • zmiany szyjki macicy - są uchwytne podczas systematycznej kontroli.

Dodatkowymi objawami owulacji są ból w dole brzucha odczuwany jako uczucie ciężkości w okolicy miednicy trwający niekiedy kilka dni lub nagły, krótkotrwały ból z lewej lub prawej strony podbrzusza. Ból owulacyjny obserwuje się u ok. 20 -30% kobiet. Niektóre kobiety obserwują również plamienie okołoowulacyjne, uczucie napięcia i nadwrażliwości piersi oraz pogorszenie wyglądu skóry.

Obliczanie terminu owulacji

Obliczanie czasu wystąpienia owulacji pozwala na wyznaczenie dni płodnych u kobiety na podstawie obserwowanych objawów. Jest to jeden z elementów antykoncepcji naturalnej. Obliczając, kiedy w cyklu miesięcznym występuje owulacja, można zaplanować ciążę, albo przeciwnie – zapobiegać zapłodnieniu.

Objawy występujące u wszystkich zdrowych kobiet w każdym cyklu owulacyjnym posłużyły do opracowania metod wykorzystujących naturalny rytm płodności kobiety określanych jako naturalne planowanie rodziny (NPR).

NPR obejmuje następujące metody:

- owulacyjna - obserwacja śluzu szyjki macicy (metoda Billingsa),
- termiczna - obserwacja temperatury ciała;
- objawowo-termiczna - mierzy się temperaturę ciała oraz dokonuje obserwacji śluzu i/lub badania szyjki macicy (np. metoda Rötzera)
- laktacyjnej niepłodności poporodowej.

Postęp wiedzy o ludzkiej płodności doprowadził do skonstruowania urządzeń i testów mających precyzyjnie określać dzień owulacji oraz fazę płodną cyklu miesiączkowego. Z pomocą w obserwacjach cyklu miesiączkowego kobiety i ustalania dni owulacji przychodzą współczesne urządzenia elektroniczne jak komputery cyklu (np. Lady- Comp, Pearly czy Bioself),monitory płodności (np.Persona, OvaCue) czy testery owulacyjne (np.Afrodyta).

Istnieją też programy komputerowe służące do zapisywania obserwacji i automatycznej interpretacji cyklów według reguł NPR np. CTLife. Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z aplikacji mobilnych jak np. OvuView, które pomagają wyznaczyć dni płodne i niepłodne.

Obserwacja cyklu miesiączkowego i wszelkich zmian w organizmie z nim związanych to spore wyzwanie dla kobiety, które przynosi  zdaniem użytkowniczek tych metod wiele korzyści. Są ekologiczną i bezpieczną alternatywą dla konwencjonalnych metod antykoncepcji. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, kobieta może łatwiej i z większym prawdopodobieństwem określić, kiedy miał miejsce rzeczywisty początek ciąży. W pierwszym okresie życia zarodek jest najbardziej narażony na działanie szkodliwych czynników, a świadomość faktu poczęcia umożliwia matce eliminację tych zagrożeń. 

Oprac. Agata Opiela

Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

 

Ciąża tydzień po tygodniu

I TRYMESTR

II TRYMERSTR

III TRYMESTR

1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży

Produkty powiązane z artykułem