Filtruj:

Ołówki

Znaleziono: 388 produktów

Ołówki

Ołówek jest z reguły pierwszym narzędziem, którym dziecko uczy się pisać pierwsze litery i cyfry. Jednak wybierając w sklepie ołówki do szkicowania, nauki pisania czy rysowania warto zwrócić uwagę nie tylko na wygodny, ergonomiczny kształt czy materiał, w którym umieszczony jest rysik, ale przede wszystkim twardość grafitu, decydującą o sposobie użytkowania.

Najbardziej popularne twarde i miękki ołówki

Choć wykonane z ołowiu rysiki (stąd polska nazwa „ołówek”) były stosowane już w czasach starożytnych, te znane nam obecnie zaczęto stosować dopiero od drugiej połowy XVI wieku po znalezieniu w Anglii czystego grafitu. Najpopularniejsze ołówki do szkicowania i pisania posiadające grafit osadzony w drewnie, który w miarę zużycia można było temperować, zaczęto produkować na skalę masową pod koniec XVIII wieku.

Ołówki do rysowania czy pisania mają rysiki o różnej twardości zależnej od proporcji pomiędzy grafitem i kaolinem. Im więcej w ołówku znajduje się grafitu, tym jest on bardziej miękki. Aby ułatwić wybór odpowiedniego ołówka od wielu lat stosuje się Europejski system oznaczania twardości opierającą się na trzech literach – H (twardy), F (średni) i B (miękki). Najtwardsze więc będą rysiki 9H i 8H, ołówki oznaczone literami, H, F, B mają średnią twardość, a 8B i 9B należą do najbardziej miękkich i zawierają czysty grafit.

Ołówki do nauki pisania

Ołówki dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pisaniem, najczęściej mają rysik HB lub B nie wymagający mocnego naciskania, co pozwala maluchom skupić się przede wszystkim na estetycznym stawianiu pierwszych znaków w zeszycie. Niektóre z nich wyposażone są w wygodną gumkę, umożliwiającą szybką korektę pisma lub rysunku. Najmłodszym uczniom polecane są ołówki trójkątne, które łatwiej się trzyma w niewielkiej dłoni. Dobrym rozwiązaniem są także specjalne nasadki ergonomiczne korygujące nieprawidłowy uchwyt.

Praktyczne ołówki automatyczne i mechaniczne

Niewątpliwą zaletą ołówków automatycznych lub mechanicznych jest wyjątkowo prosta obsługa. Nie trzeba ich temperować, a w razie starcia lub złamania grafitu, wystarczy jedynie wysunąć jego dalszą część lub wymienić wkład na nowy. Rysiki do automatów kupuje się w opakowaniach zawierających wiele sztuk, jednak przed wyborem należy pamiętać ich grubość, która musi być dostosowana do ołówka.

Kolorowe ołówki dla dzieci

Producenci narzędzi do pisania prześcigają się w różnorodnych pomysłach, by zachęcić dzieci i rodziców do zakupu ich artykułów. Dlatego też na sklepowej półce najmłodsi mogą wybierać spośród bajecznie kolorowych ołówków z nadrukiem, silikonowymi ozdobami, a nawet zdobionych w puszyste dodatki. Wybierając jednak ołówki do nauki pisania warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz twardość grafitu, która decyduje o komforcie podczas pisania.