32 tydzień ciąży - ułożenie dziecka w pozycji porodowej

32 tydzień ciąży - ułożenie dziecka w pozycji porodowej

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży jesteś już z pewnością zmęczona i zniecierpliwiona swoim błogosławionym stanem. Termin porodu zbliża się wielkimi krokami i już niedługo twoje dziecko przyjdzie na świat. Maluch także zaczął przygotowania do tego niezwykłego wydarzenia i prawdopodobnie ustawił się już główką w dół.

Rozwój dziecka w 32 tygodniu ciąży

Twoje dziecko waży już prawie 2 kilogramy i ma ponad 40 centymetrów długości. Tkanka tłuszczowa stanowi już dziesiątą część jego wagi, dzięki temu maluch jest znacznie pulchniejszy i nabrał nieco krągłości. Dziecko ciągle doskonali umiejętności, które niezbędne będą mu po narodzinach - ćwiczy ruchy oddechowe, połyka wody płodowe i ssie swój kciuk.

Ruchy dziecka są mocno ograniczone przez brak miejsca wewnątrz macicy, mimo to maluch ciągle rozpycha się i kopie w brzuchu.

Układ oddechowy w dalszym ciągu rozwija się, a płuca wytwarzają surfaktant. Gdyby maluch urodził się już teraz, dzięki możliwościom współczesnej medycyny, miałby niemal stuprocentowe szanse na przeżycie i normalny rozwój. Mimo wszystko lepiej, aby bobas poczekał jeszcze kilka tygodni. Poród w trzydziestym drugim tygodniu to ciągle poród przedwczesny i niesie za sobą duże ryzyko.

Bardzo dobrze rozwinięty mózg oraz układ nerwowy sprawiają, że ruchy malucha są teraz bardziej płynne i skoordynowane. Dziecko potrafi też robić miny - krzywi się, uśmiecha, a nawet wystawia język. W swoim zachowaniu coraz bardziej przypomina noworodka.

Przez pierwsze sześć-siedem miesięcy dziecko zwykle znajduje się w pozycji pośladkowej tzn. pupa skierowana jest w dół. W ten sposób ma więcej miejsca na głowę, kończyny i tułów, które znajdują się w najszerszej części jamy macicy. Do tej pory maluch mógł przybierać dowolną pozycję i zmieniać ją kilka razy dziennie, gdyż był stosunkowo mały, aby móc sobie pozwolić na wykonywanie salt. W tym tygodniu większość dzieci ustawia się główką w dół i czeka cierpliwie w tym ułożeniu do dnia porodu. Jeśli twoje dziecko jeszcze tego nie zrobiło, ma czas do około trzydziestego szóstego tygodnia ciąży. Zdarzają się jednak sytuacje, w których obraca się kilka bądź kilkanaście dni przed porodem.

Jak się czuje mama - samopoczucie w 32 tygodniu ciąży

Od początku ciąży twoja macica zwiększyła się 500-krotnie, a jej dno znajduje się w połowie odległości między pępkiem a mostkiem. Takie dolegliwości jak zgaga, obrzęki, problemy z oddychaniem, ból pleców czy ciągłe wizyty w toalecie są codziennością w 8 miesiącu ciąży.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu również może stać się problemem na tym etapie. Pamiętaj o tym, jak istotne jest ćwiczenie mięśni Kegla, które pozwolą ci kontrolować oddawanie moczu i wzmocnią mięśnie dna macicy.

Niezwykle ważne jest, by umieć rozróżnić te zwyczajne dolegliwości ciążowe od tych niepokojących. Obserwuj wszelkie sygnały, jakie wysyła twoje ciało. Obrzęki kończyn i twarzy, wzrost ciśnienia tętniczego, ból brzucha, mdłości oraz bóle głowy mogą świadczyć o stanie przedrzucawkowym - groźnym zarówno dla ciebie, jak i dla dziecka.

Być może w trzydziestym drugim tygodniu ciąży twój lekarz zdecyduje, że wizyty kontrolne odbywać się będą co dwa tygodnie, a w ostatnim miesiącu nawet co tydzień. Dzięki temu będzie w stanie sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo i czy nie dzieje się nic niepokojącego.

8 miesiąc ciąży to dobry moment na wybór szpitala do porodu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, wybierz szpital, w którym chciałabyś rodzić. Sprawdź, co przyda ci się w danej placówce, zazwyczaj rzeczy dla twojego dziecka potrzebne są jedynie w dniu wypisu.

Skurcze Braxtona-Hicksa, które być może odczuwasz od pewnego czasu, stają się regularne oraz bardziej intensywne, mogą być nawet bolesne, a ty masz wrażenia jakby silne ręce zaciskały się wokół twojego brzucha. Skorzystaj z okazji występowania przedporodowych skurczów, żeby ćwiczyć relaksację i naturalne techniki uśmierzania bólu. W pierwszej ciąży możesz mieć problem z odróżnieniem tych skurczów od prawdziwych porodowych. Jeśli po zmianie pozycji, odpoczynku i ciepłej kąpieli skurcze nie ustępują, zgłoś się do szpitala i sprawdź, czy nie rozpoczęła się akcja porodowa.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii
i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

 

Ciąża tydzień po tygodniu

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem