33 tydzień ciąży - wzrost zapotrzebowania na białko

33 tydzień ciąży - wzrost zapotrzebowania na białko

Trzydziesty trzeci tydzień to już ósmy miesiąc ciąży, zapewne więc pogodziłaś się z tym, że stan w którym jesteś niesie za sobą wiele przykrych dolegliwości. Pamiętaj, że jest to etap przejściowy i do szczęśliwego finału jest już bardzo blisko. Twoje dziecko waży  2 kilogramy, a w ciągu najbliższych kilku tygodni jego masa ciała jeszcze znacznie się zwiększy, dlatego też niezwykle ważna jest twoja zbilansowana dieta i substancje, jakie dostarczasz dziecku.

Rozwój dziecka w 33 tygodniu ciąży

Twoje dziecko w trzydziestym trzecim tygodniu ciąży zbliża się do swojej długości urodzeniowej i teraz intensywnie przybiera na wadze. Skóra jest różowa i gładka, a meszek płodowy już prawdopodobnie  zaniknął.

W dalszym ciągu maluch rozwija swój własny układ odpornościowy. Ochroni go to przed niektórymi zagrożeniami po porodzie.

Kości malucha są twarde i skostniałe, wyjątkiem są kości czaszki, które muszą zachować elastyczność do dnia porodu. Kości te połączone są ze sobą także szwami, a pomiędzy nimi znajdują się otwory w kości tzw. ciemiączka. Pozwala to na dopasowanie się główki dziecka do kształtu kanału rodnego w trakcie porodu.

Źrenice malca zwężają się pod wpływem światła, zupełnie jak u dorosłego człowieka. Nową umiejętnością, którą maluch teraz nabył, jest obracanie główki na boki.

Jak czuje się mama - samopoczucie w 33 tygodniu ciąży

Pozostało ci jeszcze 7 tygodni do określonego terminu porodu, twoje samopoczucie pogarsza się, możesz być rozdrażniona i łatwo będzie wyprowadzić cię z równowagi, doświadczasz często bardzo skrajnych emocji. Przyczyną tego stanu rzeczy są hormony, stres przed zbliżającym się porodem oraz obawy i lęki o dziecko. O wszelkich wątpliwościach i lękach porozmawiaj z kimś bliskim, który wesprze cię i uspokoi.

Okres tuż przed porodem wykorzystaj na odpoczynek, który jest ci teraz bardzo potrzebny. Po narodzinach dziecka będziesz miała znacznie mniej czasu tylko dla siebie.

Objętość wód płodowych w macicy osiągnęła maksimum i jest ich około 1000ml. Wody płodowe nie amortyzują już tak dobrze uderzeń dziecka i te mogą być teraz dosyć bolesne.

Pod wpływem zmian hormonalnych twoja skóra może stać się teraz sucha i szorstka. Pamiętaj o piciu dużych ilości wody i nawilżaj skórę odpowiednimi balsamami.

Możesz teraz zaobserwować wyciekający żółtawy płyn z piersi. To znak, że są one gotowe do karmienia, a gruczoły wytwarzają siarę - pierwsze mleko.

Wiele ciężarnych kobiet w trzecim trymestrze może się skarżyć na uczucie drętwienia i mrowienia w palcach - jest to zespół cieśni nadgarstka. Przypadłość ta występuje w ciąży dość często i jest bardzo nieprzyjemna. Zmiany hormonalne i zatrzymanie się wody w organizmie wywołuje obrzęk torebki stawowej nadgarstka, w której przebiegają nerwy odpowiedzialne za unerwienie kończyny górnej. Ucisk na nerwy wywołuje właśnie to mrowienie, które może nawet promieniować do ramienia. Zespół cieśni nadgarstka dokuczać może szczególnie w nocy, dlatego staraj się unikać ucisku na nadgarstek w czasie snu. Objawy te na szczęście mijają po porodzie i nie wymagają specjalnego leczenia.

Warto przygotować już listę najważniejszych rzeczy, co zabrać do szpitala. Warto, aby wyprawka do szpitala była gotowa już jakieś 3-4 tygodnie przed rozwiązaniem. Oszczędzi ci to niepotrzebnego stresu i pospiesznego pakowania.

Na tym etapie twoja dieta ma ogromne znaczenie, ponieważ w trakcie intensywnego wzrostu dziecko potrzebuje znacznych ilości białka i tłuszczu. Podaż białka kobiety ciężarnej powinna wynosić 15-20% ogółu kalorii w diecie. Białko to najważniejszy element budulcowy organizmu, a w okresie ciąży zapotrzebowanie na ten składnik pokarmowy istotnie wzrasta. Przy wzroście masy ciała w ciąży o około 12,5 kg, blisko 1 kg przypada na samo białko, a z tego prawie 50% przyrostu masy białkowej przypada na organizm dziecka. Wzrost płodu jest najintensywniejszy w ostatnich tygodniach ciąży, dlatego zapotrzebowanie na białko jest teraz szczególnie duże. Pamiętaj, by w twojej diecie nie zabrakło białka pochodzącego ze zdrowych źródeł.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii
i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie.  

Ciąża tydzień po tygodniu

I TRYMESTR

II TRYMERSTR

III TRYMESTR

1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży

Może Cię również zainteresować: