19 tydzień ciąży - kiedy dziecko słyszy w ciąży

19 tydzień ciąży - kiedy dziecko słyszy w ciąży

Twoje dziecko zaczyna reagować na dźwięki, światło i dotyk z zewnątrz. Zaczyna być świadome tego, że poza brzuchem mamy istnieje inny świat - słyszy go.  Jego układ nerwowy jest coraz lepiej rozwinięty. Maluch jest w stanie bardziej kontrolować swoje ruchy, używa stawów, by uderzać i kopać, podkurcza palce i zaciska dłonie w pięści.

Rozwój dziecka w 19 tygodniu ciąży

Różne narządy i układy organizmu dziecka dojrzewają do pełnienia swoich funkcji, chociaż czasem jest to tylko szczątkowa aktywność. Układ pokarmowy może już wchłaniać wodę, niektóre substancje odżywcze i enzymy z płynu owodniowego. W jelicie cienkim obserwuje się ruchy powodujące przesuwanie przez nie połkniętych substancji. Przez jelito cienkie może już wchłaniać się cukier z płynu owodniowego do organizmu dziecka.

Jeśli w twoim brzuchu mieszka dziewczynka, jej układ rozrodczy jest już dobrze ukształtowany, a jajniki zawierają komórki jajowe. Jeśli okaże się, że to chłopiec, jego układ rozrodczy jest niemal w pełni ukształtowany. Jądra wydzielają testosteron, a moszna jest już zazwyczaj widoczna.

Dzięki intensywnemu rozwojowi zmysłów dziecko słyszy coraz lepiej. Życie w macicy wypełniają dźwięki, do których maleństwo się przyzwyczaja. Słyszy bicie twojego serca, przepływającą krew oraz inne odgłosy pochodzące z twojego ciała. Zaczynają docierać do niego również dźwięki pochodzące z zewnątrz. Dziecko uspokaja się słysząc głos mamy, innych domowników, muzykę, szum odkurzacza. Słysząc hałas, zwłaszcza nagły, może podskoczyć lub poruszyć się energicznie. Unikaj przebywania w hałaśliwych miejscach i zbyt głośnego słuchania muzyki, by niepotrzebnie nie przestraszyć malucha.

Samopoczucie w 19 tygodniu ciąży - kiedy widać brzuch w ciąży

Twój brzuch jest już wyraźnie zaokrąglony i nie da się ukryć tego, że jesteś w ciąży. Nie mylisz się, jeśli wydaje ci się, że twoje buty przestały na ciebie pasować. W tym tygodniu mogą dokuczać ci obrzęki nóg w ciąży. Dzieje się tak, ponieważ dodatkowe płyny gromadzą się w twoich łydkach i stopach, szczególnie jeśli długo stoisz. Relaksyna, hormon ciążowy, rozluźnia wiązadła łączące kości stóp sprawiając, że stopy stają się luźniejsze i szersze. Spuchnięte stopy to też rezultat dodatkowych kilogramów oraz zmian związanych z innym niż przed ciążą rozłożeniem masy ciała. Jeśli zauważyłaś, że puchną ci nogi, unikaj długiego stania oraz dużo pij. Inne objawy, które mogą ci towarzyszyć już do końca ciąży to: zgaga, zaparcia, zawroty głowy, skurcze mięśni nóg, trudności ze skupieniem uwagi, swędząca skóra na powiększającym się brzuchu, a także ból w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Uważaj na słońce. Zaledwie kilka słonecznych dni wystarczy, by na twojej twarzy pojawiły się ciemne plamy - głównie na policzkach, wardze i czole. Jest to tak zwana maska ciążowa lub ostuda, która spowodowana jest wzrostem produkcji barwnika – melaniny = przez obecne w skórze melanocyty. Dotyczy ona głównie brunetek.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

Ciąża tydzień po tygodniu

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem