14 tydzień ciąży: jak kształtują się proporcje ciała płodu

14 tydzień ciąży: jak kształtują się proporcje ciała płodu

W czternastym tygodniu ciąży twoje dziecko jest wielkości zaciśniętej pięści. Od początku drugiego trymestru ciąży każde dziecko zaczyna rosnąć w swoim własnym tempie. Maluch coraz mocniej się rozprostowuje. Zmieniają się też proporcje ciała i coraz bardziej przypominają te, które posiada płód w chwili urodzenia.

Rozwój dziecka w drugim trymestrze ciąży

W czternastym tygodniu ciąży dziecko rośnie do około 9 cm długości i osiąga wagę około 30-40 gramów. Jego twarz jest już ukształtowana, pojawiają się brwi i rzęsy. Zmieniają się proporcje ciała dziecka. Zdecydowanie szybciej rośnie tułów i zmniejsza się dysproporcja pomiędzy wielkością głowy i reszty ciała. Twarz dziecka coraz bardziej przypomina twarz noworodka. Oczy zaczynają przesuwać się bliżej siebie, nos staje się jeszcze wyraźniej zaznaczony, uszy obierają swoją ostateczną pozycję i kształt. Czternasty tydzień ciąży to mały przełom w funkcjonowaniu układu moczowego. Wykształcony jest już pęcherz moczowy, moczowody i nerki. Tarczyca rozpoczyna produkcję hormonów. Na tym etapie łożysko jest już całkowicie wykształcone i pełni wszystkie należne mu funkcje.

Jak czuje się mama - samopoczucie w 14 tygodniu ciąży

Trwa okres dobrego samopoczucia. Twój brzuch w czternastym tygodniu ciąży jest  jeszcze na tyle mały, że nie czujesz zbytniego obciążenia, więc funkcjonujesz w miarę normalnie. W drugim trymestrze ciąży zwiększony przepływ krwi osiąga swoje maksimum sprawiając, że skóra otrzymuje więcej krwi, a rejony dobrze unaczynione (głównie twarz) nabierają kolorów. Zmiany skórne zachodzące w ciąży zależą przede wszystkim od twojego rodzaju skóry. Jeśli masz ciemniejszą karnację, jest ona bardziej podatna na zmiany, jednak na jaśniejszej skórze będą one bardziej widoczne. W trakcie ciąży gruczoły łojowe produkują więcej sebum, gruczoły odpowiadające za pigment więcej pigmentu, a gruczoły potowe są odpowiedzialne za nadmierne pocenie w ciąży.

Pamiętaj!

 • Ważne jest nie tylko to, jakie balsamy i kremy nakładasz na skórę, ale także odżywianie skóry od wewnątrz poprzez zdrowe odżywianie;
 • Pij dużo wody i nawilżaj powietrze, aby nawodnić skórę;
 • Nawilżaj skórę poprzez stosowanie możliwie najbardziej naturalnych kremów nawilżających lub oliwki. Możesz stosować masło shea, które jest tłuszczem roślinnym bogatym w witaminy A, E i F, cenne kwasy tłuszczowe oraz trójglicerydy, woski i allantoinę. Może być stosowane jako balsam do pielęgnacji brzucha, ud i pośladków. Masło shea to naturalny kosmetyk, który nawilża i uelastycznia skórę, zapobiega powstawaniu rozstępów. Może być bezpiecznie stosowane jako krem do dłoni, stóp (doskonałe przy problemach z pękającym naskórkiem) i balsam do ust. Dzięki posiadaniu naturalnych filtrów UV, może być używane jako krem ochronny zimą oraz latem.
 • Starannie dobieraj produkty do ciała i mądrze ich używaj. Bardzo ważne jest sprawdzenie składu tak banalnych i pozornie bezpiecznych kosmetyków, jak żel pod prysznic, antyperspirant czy krem z filtrem. Bądź szczególnie wyczulona na parabeny. Te substancje można znaleźć w składzie wielu kosmetyków, a szczególnie popularne jest ich używanie przy produkcji antyperspirantów. Parabeny przenikają do krwi i mleka matki, dlatego absolutnie nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży oraz mamy karmiące piersią. Kolejnym składnikiem z „czarnej listy” młodej mamy są związki piżma, czyli szkodliwe substancje zapachowe. Ich wykrycie nie jest jednak łatwe. Producenci kosmetyków nie mają bowiem obowiązku podania wszystkich użytych w produkcie składników zapachowych. Uwaga też na filtry przeciwsłoneczne. Również ta substancja bez problemu wnika do mleka matki. Negatywny wpływ na układ hormonalny płodu mają także ftalany (oznaczane jako: DEP, DEHP, DMP, BBP). Można je znaleźć w perfumach, dezodorantach, żelach, piankach, lakierach do włosów oraz w lakierach do paznokci. Szkodliwe dla płodu są również tetracykliny oraz kwas salicylowy obecne w kosmetykach przeciwtrądzikowych. Nie używaj produktów, które w składzie mają przeciwutleniacze BHT i BHA. Substancje te nie są dopuszczane do produkcji kosmetyków dla dzieci, gdyż mogą działać rakotwórczo i uszkadzać nerki;
 • Korzystaj rozsądnie ze słońca. Promienie słoneczne są bardzo potrzebne, dzięki nim mamy bowiem zapewniony odpowiedni poziom witaminy D. Bądź jednak szczególnie ostrożna, jeśli masz jasną karnację. Ze względu na nadaktywne komórki zawierające pigment, skóra kobiety ciężarnej jest niezwykle wrażliwa na działanie promieni słonecznych i ta wrażliwość może się utrzymywać do trzech miesięcy po porodzie.
 • Oprac. Agata Opiela
  Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa

  Fot. Science Photo Library/East News

  Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

  Ciąża tydzień po tygodniu

  I TRYMESTR

  II TRYMERSTR

  III TRYMESTR

  1 tydzień ciąży
  2 tydzień ciąży
  3 tydzień ciąży
  4 tydzień ciąży
  5 tydzień ciąży
  6 tydzień ciąży
  7 tydzień ciąży
  8 tydzień ciąży
  9 tydzień ciąży
  10 tydzień ciąży
  11 tydzień ciąży
  12 tydzień ciąży
  13 tydzień ciąży
  14 tydzień ciąży

  15 tydzień ciąży
  16 tydzień ciąży
  17 tydzień ciąży
  18 tydzień ciąży
  19 tydzień ciąży
  20 tydzień ciąży
  21 tydzień ciąży
  22 tydzień ciąży
  23 tydzień ciąży
  24 tydzień ciąży
  25 tydzień ciąży
  26 tydzień ciąży
  27 tydzień ciąży

  28 tydzień ciąży
  29 tydzień ciąży
  30 tydzień ciąży
  31 tydzień ciąży
  32 tydzień ciąży
  33 tydzień ciąży
  34 tydzień ciąży
  35 tydzień ciąży
  36 tydzień ciąży
  37 tydzień ciąży
  38 tydzień ciąży
  39 tydzień ciąży
  40 tydzień ciąży