7 tydzień ciąży – samopoczucie a hormony w ciąży

7 tydzień ciąży

Twoje dziecko rozwija się w zawrotnym tempie. Chociaż jest teraz wielkości jagody, naukowcy szacują, że w każdej minucie jego życia powstaje sto tysięcy nowych komórek nerwowych. Wśród przemian zachodzących w związku z ciążą na pierwszy plan wysuwa się huśtawka nastrojów. Wszystkiemu winne są hormony.

7 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W siódmym tygodniu ciąży zarodek ma wielkość około 7-12 mm. Powiększa się jego głowa, która w porównaniu z resztą ciała jest nieproporcjonalnie duża. Kształtują się oczy, uszy, nos oraz powieki. Następuje dalszy rozwój wszystkich ważnych dla życia narządów wewnętrznych. Rozrastające się komórki nerwowe zaczynają tworzyć prymitywne połączenia nerwowe w mózgu. Pod przezroczystą czaszką widoczne są płaty móżdżku. W tym tygodniu również zaczynają kształtować się kończyny górne i dolne. Na ich zawiązkach pojawiają się dłonie i stopy, które na razie przypominają płetwę.

Jak zachowują się hormony w ciąży?

Twoje hormony pracują na pełnych obrotach. To dlatego w 7 tygodniu ciąży możesz odczuwać wyczulenie na dźwięki i zapachy, czuć ciągłe zmęczenie czy mieć huśtawkę nastrojów. Wraz z zajściem w ciążę organizm zwiększa produkcję hormonów, które są niezbędne tobie i dziecku do zdrowego rozwoju. Niestety działanie hormonów w ciąży ma również skutki uboczne. Mogą powodować przykre dolegliwości w ciąży, takie jak:

  • • osłabienie mięśni
  • • niedobór energii
  • • kłopoty z pamięcią
  • • nadwrażliwość na smaki i zapachy
  • • zwiększona wrażliwość i huśtawka nastrojów
  • • zachcianki
  • • intensywne wydzielanie śliny.

Ośrodek sterowania produkcją hormonów znajduje się w podwzgórzu, gdzie komunikują się ze sobą systemy nerwowy i hormonalny.

7 tydzień ciąży – działanie hormonów w ciąży

Prawidłowe działanie estrogenu i progesteronu ma ogromne znaczenie dla rozwijającego się dziecka. Czym jest estrogen? Jest to hormon, który przypomina narkotyk stymulujący i rozbudzający świadomość i wrażliwość. Z kolei progesteron jest uspokajaczem. Hormony te równoważą się i przez to dobrze spełniają swoją rolę. Mają za zadanie powstrzymywanie macicy przed przedwczesnymi skurczami, wspomagają wzrost naczyń krwionośnych w macicy i łożysku. Biorą udział w regulowaniu poziomu insuliny i innych hormonów metabolicznych dostarczanych dziecku. Progesteron, rozluźnia mięśnie i więzadła, co ułatwia przygotowanie do porodu. Innym ważnym zadaniem tego hormonu jest pośredni udział w przygotowaniu piersi do produkcji mleka. mleka.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

Ciąża tydzień po tygodniu

I TRYMESTR

II TRYMERSTR

III TRYMESTR

1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży

Produkty powiązane z artykułem