18 tydzień ciąży: pojawienie się rysów twarzy dziecka

18 tydzień ciąży: pojawienie się rysów twarzy dziecka

W osiemnastym tygodniu ciąży, czyli szesnaście tygodni po zapłodnieniu, dziecko mierzy około trzynaście centymetrów i waży sto pięćdziesiąt gramów. Ciało malucha rośnie teraz szybciej w stosunku do głowy. Na całej skórze dziecka zachodzą istotne zmiany. Zmienia się twarz maleństwa i pojawiają się na niej niepowtarzalne rysy.

Rozwój dziecka w 18 tygodniu ciąży - kiedy dziecko zaczyna kopać

Narządem, który zaczyna rozwijać się bardzo dynamicznie, jest mózg. W tym okresie ciąży pomiędzy mózgiem a odległymi częściami ciała tworzą się połączenia nerwowe. Na ich rozwój wpływają nie tylko geny, ale i styl życia przyszłej mamy. Skóra dziecka szybko się rozwija i zmienia. Początkowo jego ciało było pokryte pojedynczą warstwą komórek. Teraz skóra składa się z dwóch warstw komórek: naskórka i skóry właściwej. Naskórek chroni organizm przed działaniem substancji i czynników zewnętrznych. Właśnie w nim powstają linie papilarne, których układ na palcach rąk i stóp jest jedyny, wyjątkowy i jest zdeterminowany genetycznie. Paznokcie są już wykształcone. Na twarzy dziecka brwi stają się wyraźnie widoczne. W skórze właściwej zaczyna powstawać sieć naczyń włosowatych, przez co skóra staje się wrażliwsza na dotyk. Pod skórą odkłada się grubsza warstwa tkanki tłuszczowej, która sprzyja kontroli temperatury ciała. Zaczynają funkcjonować gruczoły łojowe. Skóra dziecka pokrywa się warstwą mazi płodowej, białą, tłuszczową substancją, która chroni ją przed maceracją. W osiemnastym tygodniu ciąży twarz nabiera wyraźnych rysów, oczy przesuwają się do przodu, małżowiny uszne wędrują na boki głowy i zaczynają wyraźnie od niej odstawać. Powieki, chociaż już dobrze wykształcone, to nadal są złączone ze sobą  i rozdzielą się w następnym miesiącu ciąży.

Niewykluczone, że właśnie teraz zaczęłaś czuć pierwsze delikatne ruchy dziecka, które przypominają delikatne szturchnięcia. Dziecko ma coraz więcej sił, jego ciosy i kopnięcia z każdym tygodniem stają się coraz lepiej wyczuwalne. Ma jeszcze sporo miejsca, więc chętnie wierci się, przeciąga, kręci główką, kurczy i rozprostowuje nóżki. Chociaż maluch robi tak od kilku miesięcy dopiero teraz jego ręce i nogi są na tyle długie i silne, byś mogła to poczuć.

Jak się czuje mama - samopoczucie w 18 tygodniu ciąży

Możesz zacząć obserwować zmiany w wyglądzie twojego pępka. Macica może sprawić ci ból, gdy naciska od wewnątrz w tej okolicy. Twój pępek może nawet „wyskoczyć” na zewnątrz na jakiś czas, by znów schować się kilka miesięcy po porodzie. Wszystkie organy zmieniają się w ciąży, nawet oczy. Zatrzymanie większej ilości płynów w ciele sprawia, że zmienia się twój sposób widzenia. Być może zaczniesz mrużyć oczy, by lepiej widzieć. Możesz też odczuwać dyskomfort w soczewkach kontaktowych albo potrzebować zmiany okularów. Jeśli jednak zmiany w sposobie widzenia w czasie ciąży nie są bardzo duże, wstrzymaj się z wizytą u okulisty, bo wszystko wróci do normy wkrótce po porodzie.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

Ciąża tydzień po tygodniu

I TRYMESTR

II TRYMERSTR

III TRYMESTR

1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży

Może Cię również zainteresować: