38 tydzień ciąży – objawy zbliżającego się porodu

38 tydzień ciąży - widoczne zwiastuny porodu

W trzydziestym ósmym tygodniu ciąży twoje dziecko waży już ponad trzy kilogramy, a jego długość to około pięćdziesiąt centymetrów. Malec nadal pozostaje aktywny, ale rozpycha się w brzuchu nieco rzadziej i możesz słabiej odczuwać jego ruchy. Z pewnością nie możesz doczekać się już porodu. Cierpliwości, nastąpi on na pewno w przeciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni.

Rozwój dziecka - 38 tydzień ciąży

Dziecko w 38 tygodniu ciąży w dalszym ciągu rośnie i gromadzi tkankę tłuszczową. Jego rozwój nie jest jednak już tak spektakularny, jak w poprzednich tygodniach. Niemal do końca rozwijać się będą płuca malca, a intensywny rozwój mózgu dziecka trwać będzie jeszcze długi czas po porodzie. Maluch jest już różowy, pulchny i niepomarszczony, ponieważ pod jego skórą odłożyła się warstwa tłuszczu. Ma piękne brwi i rzęsy, a jego paznokcie są tak długie, że po narodzinach może się nimi podrapać. Włosy na głowie dziecka mają długość 2-4 centymetry, a meszek płodowy prawie w całości zanikł. Serce bije z częstością 120-140 uderzeń na minutę. W ciele dziecka znajduje się 300 kości (dorosły człowiek ma ich 206), które zrosną się dopiero po narodzinach w późniejszych etapach rozwoju.

38 tydzień ciąży – waga dziecka

Statystyczny noworodek waży ponad 3 kilogramy, jednak to, ile powinno ważyć dziecko, jest bardziej zróżnicowane - prawidłowa masa ciała dziecka waha się już od 2,5 do nawet 4,5 kilogramów. Znaczne różnice w wadze pomiędzy dziećmi na tym etapie ciąży wynikają z wielu uwarunkowań. Dużą rolę odgrywają tutaj geny oraz budowa ciała przyszłej mamy. Maluchy ważące poniżej 2,5 kilogramów mają tak zwaną niską masę urodzeniową i ich stan zdrowia musi być kontrolowany przez pewien czas po narodzinach.

Samopoczucie w 38 tygodniu ciąży, a objawy porodu

Jesteś już bardzo zmęczona i ociężała. Za tobą dziewięć miesięcy wielkich zmian, które nastąpiły w twoim organizmie. Teraz twoje ciało przygotowuje się do zbliżającego się porodu. Objawem porodu jest obniżenie się brzucha. Jeśli jeszcze nie odczułaś ulgi w oddychaniu spowodowanej mniejszym uciskiem na przeponę i płuca, na pewno niedługo to nastąpi. Z pewnością zmieniły się twoje piersi, są teraz większe i pełniejsze. Może także wyciekać gęsta, żółtawa wydzielina z piersi - siara. Już teraz pomocne mogą być wkładki laktacyjne, które zapobiegną zabrudzeniu bielizny.

Poród w 38 tygodniu ciąży

Coraz częstsze skurcze, zwiastuny porodu, co chwilę dają znać, że już bardzo blisko do porodu. Obawy o to, że możesz je pomylić z tymi właściwymi skurczami są zbędne. Gdy już będzie po wszystkim, będziesz wiedziała, że prawdziwych skurczy porodowych nie da się pomylić z czymś innym. Pamiętaj, by torba do szpitala była w zasięgu twojej ręki. Warto też przetestować trasę dojazdu do szpitala i wybrać taką, która omija wszelkie korki. Pierwsza faza porodu trwa bardzo długo i na pewno zdążycie na czas, jednak po co się niepotrzebnie denerwować.

Na tym etapie mogą zdarzyć ci się omdlenia i zawroty głowy w ciąży. Upadek może być bardzo niebezpieczny dla dziecka, dlatego gdy tylko poczujesz się źle usiądź lub połóż się na podłodze i unieś nogi, napij się wody i zjedz coś lekkiego. Pamiętaj, że każde takie zdarzenie powinnaś zgłosić swojemu lekarzowi. W 9 miesiącu ciąży twój ginekolog może zlecić cotygodniowe badanie KTG (kardiotokografia), które monitoruje czynność serca płodu i czynność skurczową macicy oraz pozwala na ocenę stanu zdrowia twojego dziecka.

Jeśli zaplanowano u ciebie cesarskie cięcie, być może ciąża zostanie rozwiązana w ciągu najbliższych dni. Wskazania do cesarskiego cięcia to m.in. budowa miednicy uniemożliwiająca poród naturalny, ciąża mnoga, dziecko ułożone w macicy poprzecznie lub pośladkowo, łożysko przodujące czy poważna wada wzroku u ciężarnej.


Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

Ciąża tydzień po tygodniu

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem