26 tydzień ciąży - intensywny rozwój psychomotoryczny dziecka

26 tydzień ciąży - intensywny rozwój psychomotoryczny dziecka

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży twoje dziecko intensywnie rośnie i przybiera na wadze nawet dziewięćdziesiąt gramów tygodniowo. Dziecko rośnie, a  przestrzeń wokół niego zmniejsza się, dlatego nie może już  tak swobodnie koziołkować. W dalszym ciągu wierci się, rusza rękami i nogami, ćwiczy mimikę, tworzy też schematy ruchowe. W tym tygodniu dokonują się ważne zmiany w rozwoju psychomotorycznym dziecka.

Rozwój dziecka w 26 tygodniu ciąży

Twoje dziecko nieustannie gromadzi tkankę tłuszczową, która potrzebna będzie mu po narodzinach do utrzymania stałej temperatury ciała. Ruchy dziecka są w pełni skoordynowane, a na określone dźwięki czy głosy reaguje w sposób przewidywalny. Możesz też zauważyć, że odwzajemnia twój dotyk. Gdy dotkniesz lub pogłaskasz swojego brzucha może odpowiedzieć mocniejszym ruchem. Na jego zachowanie zdecydowanie wpływają bodźce docierające z zewnątrz, na które jest już bardzo wrażliwe. Maluszek otwiera oczy, jednak szybko je zakrywa rączkami, gdy widzi mocne światło. Dziecko w brzuchu nieustannie ćwiczy. Uczy się chwytać, ciągnie i ściska pępowinę. W dalszym ciągu intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka, powiększa się mózg. Wykonywane przez nie ruchy angażują różne ośrodki mózgowe, wzmacniają wybrane połączenia nerwowe i powstające schematy ruchowe. Dojrzewają właśnie komórki mózgowe odpowiedzialne za świadomość. Zwiększają się umiejętności dziecka związane z zapamiętywaniem, uczeniem się i poruszaniem.

Płuca to ostatni z narządów, który nie funkcjonuje na tyle dobrze, by dziecko mogło bez przeszkód żyć poza organizmem mamy. Ciągle wytwarzają one substancję zwaną surfaktantem, która zabezpiecza pęcherzyki płucne przed sklejaniem i dzięki niemu pęcherzyki nawet nie wypełnione powietrzem nie zapadną się.

Samopoczucie w 26 tygodniu ciąży

Kończy się powoli drugi trymestr ciąży. Mogłaś już przytyć od jej początku od 7 do 10 kilogramów. Być może doskwierają ci już dolegliwości w ciąży typowe dla ostatniego etapu  takie jak bóle kręgosłupa, obrzęki i skurcze nóg, hemoroidy, a także nietrzymanie moczu.

Twoje piersi robią się pełniejsze i niektóre przyszłe mamy mogą zauważyć żółtawą, gęstą wydzielinę z piersi - to siara, pierwszy pełnowartościowy pokarm. Często zdarza się, że pierwsze mleko pojawia się na długo przed porodem i jest to objaw zupełnie naturalny.

Na tym etapie ciąży warto pomyśleć o szkole rodzenia. Taka szkoła rodzenia to bardzo dobry pomysł szczególnie, gdy jest to twoje pierwsze dziecko. Na zajęciach dowiesz się wielu ciekawych rzeczy dotyczących ciąży, noworodka, porodu czy też połogu. Położne będą starały się odpowiedzieć na każde twoje pytanie i rozwieją ewentualne wątpliwości. Jeśli wybierzesz szkołę rodzenia w szpitalu, w którym zamierzasz rodzić, będziesz miała okazję bliżej przyjrzeć się oddziałowi położniczemu, zobaczysz sale porodowe i oswoisz się z tym miejscem.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

Ciąża tydzień po tygodniu

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem