39 tydzień ciąży - sygnały porodu

39 tydzień ciąży - sygnały porodu

W trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży sygnały o zbliżającym się porodzie wysyłane przez twój organizm są coraz wyraźniejsze i jest ich coraz więcej. Twój brzuch obniżył się, dziecko zbiera siły przed porodem i jest mniej ruchliwe. Finał zbliża się wielkimi krokami, teraz pozostaje ci jedynie odpoczynek, uważna obserwacja sygnałów z twojego ciała i cierpliwe czekanie na znak od malucha, że jest już gotów, by przyjść na świat.

Rozwój dziecka w 39 tygodniu ciąży

Maluchowi jest już dość niewygodnie, ma bardzo mało miejsca, a jego główka umiejscowiona jest w miednicy. Rusza się coraz rzadziej i zbiera siły do porodu. Dla niego, tak samo jak dla ciebie, będzie to ogromny wysiłek i stres. Pamiętaj jednak, że rozpychanie i kopanie nie ustępuje całkowicie, maluch przeciąga się od czasu do czasu. Tak jak do tej pory, nie zapominaj o liczeniu ruchów dziecka.

Zaraz po porodzie stan zdrowia wszystkich noworodków oceniany jest za pomocą dziesięciostopniowej skali, jest to tzw. skala Apgar. Oceniane są takie parametry, jak tętno, oddychanie, napięcie mięśni, kolor skóry, reakcja na bodźce – np. drażnienie skóry. Taka punktacja pozwala na szybką ocenę stanu zdrowia dziecka zaraz po urodzeniu. Noworodki oceniane w granicach od 8 do 10 punktów to maluchy o bardzo dobrej kondycji. Ocena poniżej ośmiu może być niepokojąca, należy wtedy jak najszybciej zająć się malcem i sprawdzić, jaka jest przyczyna tak niskiej punktacji.

Jak czuje się mama - samopoczucie w 39 tygodniu ciąży

Poród o czasie to taki, do którego dojdzie pomiędzy ukończonym 37 a 42 tygodniem ciąży. Tylko pięć procent dzieci rodzi się w wyznaczonym przez lekarza terminie porodu, pozostałe przychodzą na świat wcześniej bądź później. Twój poród może się zacząć w każdej chwili. Z pewnością będziesz wiedziała, kiedy nastąpi ten moment, nie da się go przegapić. Obserwuj swój organizm i wypatruj pierwszych symptomów akcji porodowej. Jednym z pierwszych objawów porodu, który może pojawić się nawet na 1-2 tygodnie przed rozwiązaniem, jest odejście czopa śluzowego. Czop śluzowy to pewnego rodzaju „korek ze śluzu”, który zabezpieczał do tej pory ujście szyjki macicy. Czop śluzowy jest bezbarwny lub żółtawy, dość często podbarwiony krwią, jest on dość śliski i elastyczny, bardziej gęsty niż surowe białko jaja kurzego. Często bezpośrednio przed porodem kobiety doświadczają również dolegliwości ze strony układu trawiennego, mają biegunkę i mdłości. W ten sposób organizm oczyszcza się i następuje przygotowanie do porodu. Najczęściej pęknięcie pęcherza płodowego i odejście wód płodowych następuje już w szpitalu podczas drugiej fazy porodu, bywają jednak sytuacje, że to pierwszy objaw zbliżającego się porodu. Rzadko zdarza się, że wody płodowe chlustają, najczęściej jest to powolne sączenie. Często takie sączenie trudno zauważyć i kobieta nie wie, że odchodzą jej wody płodowe. Jeśli nawet tylko podejrzewasz odpływanie płynu owodniowego, jak najszybciej udaj się do szpitala. Kolejnym sygnałem zbliżającego się porodu są regularne, bolesne skurcze trwające około pół minuty. Możesz je odczuwać jako bardzo silny ból menstruacyjny, rozpieranie, bóle w podbrzuszu, którym często towarzyszy też ból pleców. Jeśli skurcze nie ustępują po zmianie pozycji i pojawiają się co 7-10 minut to znak, że należy udać się do szpitala.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie.  

Ciąża tydzień po tygodniu

I TRYMESTR

II TRYMERSTR

III TRYMESTR

1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży

Może Cię również zainteresować: