30 tydzień ciąży - sposoby na nieprzyjemne dolegliwości w czasie ciąży

30 tydzień ciąży - sposoby na nieprzyjemne dolegliwości w czasie ciąży

W trzydziestym tygodniu ciąży dziecko w twoim brzuchu rośnie teraz bardzo szybko, od tego momentu może przybierać na wadze nawet 200 gramów tygodniowo. Wszystkie jego układy i narządy są wykształcone i teraz tylko doskonalą swoje funkcje. Twój organizm jest bardzo obciążony, coraz większa macica uciska część narządów wewnętrznych i niesie to za sobą szereg dolegliwości.

Rozwój dziecka w 30 tygodniu ciąży

Maluch ma już mało miejsca w macicy, dlatego przyjmuje pozycję embrionalną - skrzyżowane rączki i podkurczone nóżki. Większość dzieci na tym etapie ustawia się główką w dół, przygotowując tym samym do porodu. Nie przejmuj się jednak, jeśli twój malec tego nie zrobił, ma jeszcze na to czas.

Układ odpornościowy dziecka zostaje wzbogacony przeciwciałami z twojego organizmu. Ich zadaniem będzie ochrona dziecka przed różnymi rodzaju infekcjami. Dziecko wyraźnie szykuje się do życia poza organizmem mamy. Znakiem tego jest m.in. fakt, że szpik kostny przejął produkcję czerwonych krwinek, które do tej pory tworzone były w wątrobie i śledzionie.

Mózg, dzięki swojemu niezwykle szybkiemu rozwojowi, zaczyna przejmować funkcje, które do tej pory pełnione były przez inne części ciała. Z każdą sekundą powstają w nim nowe połączenia nerwowe, a jego powierzchnia jest już silnie pofałdowana, zwiększając tym samym swoją objętość.

Jak się czuje mama - samopoczucie w 30 tygodniu ciąży

Każda ciąża jest inna i może się zdarzyć, że większość problemów, z którymi borykają się ciężarne, ciebie nie dotyczy. Może być też tak, że zmagać się będziesz ze wszystkimi bądź też z większością dolegliwości. Nie ma na to reguły. Na szczęście są sposoby, jak radzić sobie z różnego rodzaju przypadłościami ciążowymi lub chociaż jak łagodzić ich objawy.

Twój duży brzuch przeszkadza ci w najprostszych czynnościach. Nie możesz spać, bo coraz trudniej znaleźć ci wygodną pozycję, dziecko kopie i rozpycha się w twoim brzuchu, dodatkowo przez uciśnięty pęcherz pojawia się częste oddawanie moczu. Aby łatwiej ci było zasnąć, pamiętaj o dobrym przewietrzeniu sypialni przed snem, zjedz lekką kolację, wycisz się, włóż poduszkę między kolana i połóż się na lewym boku.

Kolejnym problemem są bóle kręgosłupa. Niestety bóle pleców w ciąży przytrafiają się niemal każdej ciężarnej. Zajęcia w szkole rodzenia mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, która zmniejsza ból. Unikaj długiego stania, często zmieniaj pozycję, dużo odpoczywaj, pomocne mogą też być ćwiczenia, w szczególności pływanie.

W trzydziestym tygodniu ciąży macica jest dosyć wysoko, co ogranicza ruchy przepony, dlatego możesz mieć teraz problemy z oddychaniem pełną piersią, a nawet duszność. Z kolei kłucie pod żebrami to czasami skutek ucisku wątroby przez macicę. Dolegliwości te powinny minąć, gdy twój brzuch obniży się przed porodem.

30 tydzień ciąży - dolegliwości

Coraz częściej będą się też pojawiać obrzęki, głównie kończyn dolnych. Jest to konsekwencja ucisku na żyłę główną dolną. Staraj się dużo odpoczywać w pozycji półleżącej z nogami lekko uniesionymi do góry, zdejmij pierścionki z palców, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, postaw też na wygodne obuwie. Pamiętaj, że ograniczenie picia płynów nie zmniejsza obrzęków, staraj się więc wypijać przynajmniej dwa litry płynów dziennie.

Ucisk powiększonej macicy na żołądek i jelita może objawiać się zgagą, wzdęciami lub zaparciami. Zaparcia z kolei prowadzą do hemoroidów - żylaków odbytu. Aby zapobiec ich powstawaniu, jedz produkty lekkostrawne, zawierające dużo błonnika i pij dużo wody.

Zgaga w ciąży spowodowana jest rozluźniającym działaniem progesteronu na mięśniówkę przełyku. Nieszczelny dolny zwieracz przełyku sprawia, że soki trawienne z żołądka mogą cofać się do przełyku i wywoływać tą przykrą dolegliwość. Jedz teraz mniejsze posiłki, unikaj potraw ostrych, tłustych i smażonych, gdyż mogą one wywołać dodatkowo zaburzenia trawienia.

U prawie połowy ciężarnych pojawiają się żylaki. Spowodowane są one zwiększoną ilością krwi w organizmie oraz hormonami ciążowymi. Aby zminimalizować powstawanie żylaków, powinnaś unikać długiego przebywania w tej samej pozycji, odpoczywać z lekko uniesionymi nogami oraz zadbać o aktywność fizyczną.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa
 

Fot. Science Photo Library/East News

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

Ciąża tydzień po tygodniu

I TRYMESTR

II TRYMERSTR

III TRYMESTR

1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży

Może Cię również zainteresować: