31 tydzień ciąży - wpływ emocji na rozwój dziecka

31 tydzień ciąży - wpływ emocji na rozwój dziecka

Twoje dziecko w 31 tygodniu ciąży waży już około 1500 gramów i mierzy 40 centymetrów. Przyrost masy ciała w trzecim trymestrze jest teraz bardziej zauważalny, niż w poprzednich etapach ciąży. Swój maleńki świat maluch rejestruje przy pomocy pięciu zmysłów: wzroku, smaku, dotyku, węchu i słuchu. Trudno w to uwierzyć, ale twoje dziecko ma także ukształtowany temperament. Niektóre maluchy nieustannie wiercą się i skaczą w brzuchu, inne są bardziej spokojne. Niewykluczone, że po narodzinach będą zachowywać się podobnie.

31 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 31 tygodniu ciąży najsłabiej rozwinięte u dziecka są ciągle płuca. Do uzyskania pełnej dojrzałości brakuje im jeszcze około 3-4 tygodni.

W dalszym ciągu trwa rozwój układu odpornościowego u dziecka, dzięki któremu po przyjściu na świat maluch będzie chroniony przed wieloma chorobami. Skóra zaczyna się napinać, jest różowa i gładka, a dziecko nabiera coraz więcej tkanki tłuszczowej.

Bardzo dobrze działają narządy zmysłów. Maluch coraz bardziej reaguje na docierające do niego bodźce. Dziecko nie tylko dotyka tego co go otacza, lecz także obserwuje wszystko wokół, czuje smak wód płodowych, odczuwa zapach i rozpoznaje głosy. Nasłuchując w brzuchu, analizuje akcenty i tony głosów z zewnątrz, zapamiętuje też wiele rzeczy.

Już w brzuchu dziecko reaguje na bodźce zmysłowe i emocjonalne, które do niego docierają. W 31 tygodniu ciąży dziecko przeżywa także twoje emocje, czuje strach, złość lub radość. Emocje te mogą nawet decydować o predyspozycji malucha do radosnego, lękliwego czy agresywnego usposobienia. Jeśli przeżywasz silny stres, to hormon stresu kortyzol dociera do dziecka wraz z krwią. Jego niewielkie ilości przenikające przez łożysko mogą być pożyteczne. Problemem jest natomiast sytuacja, gdy poziom kortyzolu jest zbyt wysoki.

31 tydzień ciąży – samopoczucie mamy

Typowe dla trzydziestego pierwszego tygodnia ciąży objawy, które mogą ci towarzyszyć już niemal do końca ciąży, to między innymi: zgaga, wzdęcia, zaparcia, hemoroidy, żylaki, bóle pleców oraz częste oddawanie moczu.

Do długiej listy objawów, które prawdopodobnie ci towarzyszą w trzydziestym tygodniu ciąży, może dojść rwa kulszowa czyli silny ból pleców, mrowienie i drętwienie rozpoczynające się w okolicy pośladków i bardzo często promieniujące w dół nogi. Rwa kulszowa spowodowana jest uciskiem powiększającej się macicy na nerw kulszowy. Często, aby złagodzić objawy, wystarczy zmiana pozycji ciała. Pomóc może też ogrzanie obolałego miejsca, proste ćwiczenia rozciągające lub kołysanie biodrami.

31 tydzień ciąży - USG

Obecny tydzień ciąży to dobry moment na wykonanie trzeciego badania USG. Powinno być ono zrobione między 27 a 32 tygodniem ciąży. Twój lekarz sprawdzi na nim, czy dziecko prawidłowo się rozwija, skontroluje czynność łożyska oraz pępowiny, sprawdzi też, jaka jest ilość wód płodowych.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii
i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

Ciąża tydzień po tygodniu

I TRYMESTR

II TRYMERSTR

III TRYMESTR

1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży

Produkty powiązane z artykułem