Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć - w jakiej kolejności oglądać? Ile jest części?

Fantastyczne zwierzętaJak oglądać serię „Fantastyczne zwierzęta”? Postawić kolejność, w jakiej ukazywały się filmy, czy kierować się chronologią wydarzeń? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania i być może zachęcić nieprzekonanych do seansu i przeczytania książki, na której bazuje cała historia.

Fantastyczne zwierzęta – części serii i ich fabuła

Powieść J.K. Rowling „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” mogłaby pozostać mniej znanym dodatkiem do serii o Harrym Potterze. Tuż po zakończeniu zdjęć do przygód młodego czarodzieja producent Lionel Wigram wpadł na pomysł, by na szklany ekran przenieść i tę książkę. Jej autorka nie dość, że się zgodziła, to jeszcze została główną scenarzystką.

Pierwszy film z cyklu „Fantastyczne zwierzęta” miał premierę w 2016 roku. Jest to zarazem spin-off i prequel do przygód Harry’ego Pottera. Jednak nie jego losy śledzimy w serii – rzecz dzieje się bowiem w pierwszej połowie XX wieku kilkadziesiąt lat przed narodzinami „Chłopca który przeżył”.

Niezwykły zoolog Newt Skamander przybywa do USA z Anglii. Przez przypadek zamienia się walizkami z mugolem Jacobem, który uwalnia z niej niespotykane do tej pory zwierzęta. Jak odzyskać jej zawartość i sprawić, by osoby niezwiązane z magią nie dowiedziały się o istnieniu tych stworzeń? Kim jest Gellert Grindelwald? Dlaczego terroryzuje mieszkańców Nowego Jorku? To tylko kilka z wielu wyzwań, jakim musi stawić czoło Newt Skamander.

W główną rolę wcielił się znakomity Eddie Redmayne, znany z filmów takich jak „Teoria wszystkiego” czy „Dziewczyna z portretu”. W pozostałych rolach możesz zobaczyć Katherine Waterston, Madsa Mikkelsena, Ezrę Millera czy Colina Farrela.

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć? – kolejność oglądania według premiery kinowej

 

Jak oglądać serię? Najprostszym sposobem jest kierowanie się kolejnością, w której ukazały się filmy. Wygląda ona tak:

W zakłopotanie może wprowadzić fakt, że mowa była o jednej książce, tymczasem powstało już kilka filmów z serii „Fantastyczne zwierzęta”. Kolejność powyżej pokazuje, że powieść została podzielona na części. J.K. Rowling przewidziała, że w serii znajdzie się aż 5 filmów, choć z początku miała ona być trylogią. Czekają nas więc jeszcze dwie premiery.

Fantastyczne zwierzęta – kolejność chronologiczna

Wspomnieliśmy, że „Fantastyczne zwierzęta” to prequel wydarzeń z filmów o Harrym Potterze. Akcja toczy się tu w latach 1926-1945, za to seria „Harry Potter” obejmuje wydarzenia z lat 90. Warto o tym pamiętać, gdyż w „Fantastycznych zwierzętach” pojawiają się postacie, które spotkaliśmy w poprzednio nakręconych filmach, np. Albus Dumbledore czy Minerwa McGonagall. Oto, jak powinno się oglądać oba te cykle, żeby zachować chronologię:

  • Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć,
  • Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda,
  • Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a,
  • Harry Potter i Kamień Filozoficzny,
  • Harry Potter i Komnata Tajemnic,
  • Harry Potter i Więzień Azkabanu,
  • Harry Potter i Czara Ognia,
  • Harry Potter i Zakon Feniksa,
  • Harry Potter i Książe Półkrwi,
  • Harry Potter i Insygnia Śmierci (część I i II).

Jeśli chcesz jeszcze bardziej zagłębić się w magiczny świat i towarzyszyć Newtowi w jego przygodach, możesz przeczytać scenariusze do filmów, wydane w formie książkowej lub inne publikacje, np. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Magiczny przewodnik po filmie. Znajdzie się także coś dla najmłodszych – na smyk.com dostępne są kolorowanki z motywami z filmu.

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: