Igrzyska Śmierci – ile jest części? W jakiej kolejności czytać i oglądać?

Jedną z najpopularniejszych książkowych serii ostatnich lat są „Igrzyska śmierci”. Części sagi autorstwa Suzanne Collins jest mniej niż filmów, które na jej podstawie nakręcono. Jak ma się do nich wydany niedawno prequel „Ballada ptaków i węży”? Postaramy się uporządkować nieco tę kolejność. Dzięki temu dowiesz się, jak czytać i oglądać bestsellerową, dystopijną opowieść o dziewczynie, która chce ocalić rodzinę i przeciwstawić się opresyjnej władzy.

Igrzyska Śmierci – części sagi i jej fabuła

100 milionów sprzedanych egzemplarzy – przyznasz, że to imponujący wynik! Osiągnęła go seria „Igrzyska Śmierci” autorstwa Suzanne Collins. Amerykańska pisarka zaczynała jako twórczyni programów telewizyjnych dla dzieci. Po pióro sięgnęła dopiero na początku lat 2000. – na koncie ma również serię „Kroniki Podziemia”, jednak dopiero „Igrzyska Śmierci” przyniosły jej międzynarodową sławę.

Książki Collins przenoszą nas do podzielonego na dystrykty państwa Panem, powstałego na ruinach dawnych Stanów Zjednoczonych. Organizowane są tam transmitowane na żywo, okrutne zawody, nazywane igrzyskami śmierci, które mają pokazać mieszkańcom Panem, że bunt jest daremny. Co roku bierze w nich udział kilkudziesięcioro nastolatków – po jednej parze z każdego dystryktu. Przeżyć może tylko zwycięzca.

Do udziału w igrzyskach zostaje wytypowana Prim Everdeen, jednak do zawodów zgłasza się jej starsza siostra Katniss. Od czasu, gdy ojciec dziewczynek zginął podczas wybuchu w kopalni, jest ona główną żywicielką rodziny. Życie nauczyło ją zaradności i wielu praktycznych umiejętności, na przykład łucznictwa i myślistwa. Katniss staje do rozgrywki wraz z zakochanym w niej Peetą Mellarkiem. Czy ma ona szansę na wygraną w igrzyskach śmierci?

Saga składa się z trzech części:

W 2020 roku w księgarniach pojawił się jej prequel o tytule „Ballada ptaków i węży”. Dzięki niemu cofamy się do Dziesiątych Głodowych Igrzysk i poznajemy historie dotychczasowych zwycięzców. Miłośników tej serii może ucieszyć fakt, że 17 listopada 2023 roku jest premiera filmu na podstawie tej powieści! „Igrzyska Śmierci: Ballada ptaków i węży” to przejmująca opowieść, której akcja dzieje się kilkadziesiąt lat przez wydarzeniami z poprzednich filmów. Głównym bohaterem filmu jest Coriolanus Snow, który zostaje mentorem Lucy Gray Baird z Dwunastego Dystryktu. Snow chce odbudować potęgę swojego rodu, jednak powierzone mu zadanie nie wydaje się odpowiednią ku temu okazją. Czy mężczyźnie uda się okazać trybutce odpowiednie wsparcie, a jednoczenie zawalczyć o własne dobre imię? Sprawdź, oglądając „Igrzyska Śmierci: Ballada ptaków i węży” w kinach!

Igrzyska Śmierci – kolejność oglądania i czytania

Saga „Igrzyska Śmierci” została zekranizowana. W głównej roli możemy oglądać laureatkę Oscara, Jennifer Lawrence. Partnerują jej m.in. Josh Hutcherson, Liam Hemsworth i Julianne Moore. Jak oglądać „Igrzyska Śmierci”? Kolejność jest taka sama jak w przypadku dat wydania książek. Jedyną różnicą między nimi jest to, że powstały 4, a nie 3 filmy. To efekt podzielenia ostatniej części powieści pt. „Kosogłos” na dwie ekranizacje.

Kolejność oglądania filmów z serii prezentuje się następująco:

  • „Igrzyska Śmierci” (2012),
  • „Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia” (2013),
  • „Igrzyska Śmierci: Kosogłos cz. I” (2014),
  • „Igrzyska Śmierci: Kosogłos cz. II” (2015).

Czy doczekamy się ekranizacji prequela? Tego na razie nie wiadomo. „Ballada ptaków i węży” nie zawiera spoilerów, możesz więc czytać ją w dowolnej kolejności. Może być zarówno wprowadzeniem w historię, jak i przyjemnym dopełnieniem historii Katniss.

Filmy i książki to nie jedyny sposób na spotkanie z serią „Igrzyska Śmierci”. Części tej powieści zostały też wydane w formie audiobooka. Lektorką w polskiej wersji językowej została znana aktorka Anna Dereszowska.

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: