Wiedźmin - książki. Ile tomów liczy seria i jak je czytać po kolei?

WiedźminKsiążki z serii „Wiedźmin” to nie jedyny sposób, by zapoznać się z przygodami Geralta z Rivii. Jest on także bohaterem gier i popularnych seriali. Tym razem skupimy się jednak na opowieściach, które wyszły spod pióra Andrzeja Sapkowskiego. Powstało ich dość dużo, więc można się w tym pogubić. Zachęciła cię jedna z gier, a może chcesz porównać książki z serialem? Prezentujemy kolejność czytania książek o Geralcie!

Wiedźmin – książki. Seria pełna przygód

Można byłoby się spodziewać, że ostatnie sukcesy serialu na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego to efekt wydanych niedawno książek. Nic bardziej mylnego! Saga „Wiedźmin” ma swój początek na przełomie lat 80. i 90. Cykl miał nosić tytuł „Krew elfów”, jednak autor postanowił zatytułować ją nazwą profesji swojego głównego bohatera.

O czym jest saga „Wiedźmin”? Książki te przenoszą nas do świata, w którym roi się od potworów, i chodzi tu nie tylko o różne fantastyczne mostra, ale także ludzi. Okazuje się, że oni również są zdolni do okrucieństwa, zwłaszcza wobec nieludzkich ras takich jak elfy, krasnoludy czy niziołki. Wiedźminów – mutantów charakteryzujących się nadludzką sprawnością – również traktują z dystansem, czego na własnej skórze doświadcza nasz główny bohater – Geralt z Rivii. Podobnie jak większość wiedźminów żyje on na uboczu społeczeństwa, do czasu gdy przypadkiem wplątuje się w dworską intrygę. Wówczas w jego życiu pojawia się dziecko niespodzianka – księżniczka Ciri.

Jak czytać książki Sapkowskiego? Do wyboru masz dwa różne porządki czytania – według chronologii wydarzeń lub daty wydania.

Wiedźmin – książki po kolei według daty wydania

Czytanie książek „Wiedźmin” według daty premiery polecamy szczególnie tym, którzy dopiero zaczynają z nimi przygodę. Wyglądają one w ten sposób:

Po lekturze będziesz mógł wrócić do serii i przeczytać ją ponownie w dowolnej kolejności. W ten sposób odnajdziesz swoją ulubioną część i wychwycisz detale, które umknęły ci przy pierwszej lekturze. Książki są tak ciekawe, że można to robić wielokrotnie!

Wiedźmin – książki w kolejności chronologicznej

Części od „Krwi elfów” po „Panią Jeziora” stanowią pięcioksiąg – główny wątek sagi. Za to ostatnia część pióra Sapkowskiego została wydana prawie 15 lat po zakończeniu wspomnianego pięcioksiągu. Jak to wpływa na kolejność zdarzeń w serii „Wiedźmin”? Wszystkie książki według chronologii wydarzeń prezentują się tak:

  • opowiadanie „Droga, z której się nie wraca”,
  • zbiór opowiadań „Ostatnie życzenie”,
  • „Sezon burz” (bez epilogu),
  • zbiór opowiadań „Miecz przeznaczenia”,
  • pięcioksiąg: „Krew elfów”, „Czas pogardy”, „Chrzest ognia”, „Wieża jaskółki”, „Pani Jeziora”,
  • opowiadanie „Coś się kończy, coś się zaczyna”,
  • epilog „Sezonu burz”.

Pewnie zauważyłeś, że nieco wzbogaciliśmy listę tytułów z poprzedniego akapitu. Na początek proponujemy opowiadanie „Droga, z której się nie wraca”, traktujące o rodzicach Geralta. Pod koniec lektury możesz przeczytać „Coś się kończy, coś się zaczyna”, czyli niekanoniczne opowiadanie o losach głównego bohatera.

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: