Gra o tron – kolejność czytania książek

Gra o tronWiększość z nas słyszała o serialu „Gra o tron”. Kolejność czytania książek, na podstawie których powstał serial może jednak nieco zaskakiwać, ponieważ niektóre tomy zostały ze względu na swoją objętość podzielone na dwie części. Jednak najważniejszą rzeczą, którą musi wiedzieć każdy fan, jest fakt, iż seria wcale nie nosi tytułu „Gra o tron”, lecz „Pieśni lodu i ognia”. Dowiedz się, jak po kolei czytać części kultowego cyklu pióra George’a R.R. Martina!

Pieśń lodu i ognia – książki, na podstawie których powstała „Gra o tron”

Czy masz już za sobą serial „Gra o tron” i wyczekujesz premiery „Rodu smoka”? To dobra okazja, by sięgnąć po książki George’a R.R. Martina – kultowego autora powieści fantasy i laureata wielu literackich nagród! Co ciekawe, pisarz zaczął pracę nad sagą „Pieśń lodu i ognia” już w 1991 roku. Jednak na prawdziwą eksplozję popularności trzeba było poczekać aż 20 lat, gdy światło dzienne ujrzał serial HBO „Gra o tron”.

Akcja książek z cyklu „Pieśń lodu i ognia” toczy się w Westeros, gdzie między możnymi rodami (m.in. Lannisterami i Starkami) toczy się walka o żelazny tron i panowanie nad Siedmioma Królestwami. To opowieść pełna tajemnic i zaskakujących zwrotów akcji, w której nie ma co przywiązywać się zbytnio do bohaterów. W każdej chwili możemy się spodziewać, że kilka stron dalej trzeba będzie się z nimi pożegnać…

Każdy z rozdziałów w książkach Martina jest przedstawiany z punktu widzenia innego bohatera, co daje nam interesujący wielogłos. Niektórych czytelników może przerazić liczba stron każdego z tomów – mają one średnio 500-1000 stron. Z powodu swojej objętości część książek musiała zostać podzielona, by dopasować się do standardów wydawnictw. Jedną z nich jest „Uczta dla wron” – niektóre wydarzenia, które Martin chciał w niej opisać, pojawiają się w późniejszym „Tańcu ze smokami”.

Gra o tron – kolejność czytania książek według daty wydania

Saga „Pieśń lodu i ognia” liczy 8 książek. Warto je przeczytać, dlatego że wydarzenia i losy niektórych postaci w książkach różnią się nieco od tych z serialu „Gra o tron”. Kolejność czytania prezentuje się w ten sposób:

Do tych tytułów mają wkrótce dołączyć dwie części. George R.R. Martin zapowiedział „Wichry zimy” i „Sen o wiośnie” na nadchodzące lata.

Pieśń lodu i ognia – kolejność czytania według chronologii

Dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z serią, polecamy czytanie jej w kolejności według wydania, ponieważ jest w niej zachowana chronologia wydarzeń. Jedyne wątpliwości można mieć w przypadku tomów „Uczta dla wron” i „Taniec ze smokami”. Tu niektóre wydarzenia mają miejsce równolegle, można więc czytać je w tym samym czasie.

Lepiej nie pomijać tej kolejności, jeśli to twój pierwszy raz z książkami Martina. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy przeczytałeś już wszystkie części, a teraz wracasz do nich, żeby wyłapać wszystkie na pozór niezauważalne szczegóły.

Niezależnie od tej lektury możesz sięgnąć po inne opowieści o mieszkańcach Westeros, np. dwutomową powieść „Ogień i krew” (2018), która opisuje historie dziejące się 300 lat przed wydarzeniami z „Gry o tron”. Warto przeczytać także napisaną przez autora i jego bliskich współpracowników – Lindę Antonsson i Elio M. Garcię – książkę „Świat lodu i ognia: Nieznana historia Westeros i Gry o tron”. Kolejność czytania jest tu nieistotna. Znajdziesz tam drzewa genealogiczne rodów i historie powstania Siedmiu Królestw.

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: