Zmierzch – wszystkie części sagi. Jak czytać?

Zmierzch – wszystkie części sagi. Jak czytać?Być może pamiętasz czasy największej świetności sagi „Zmierzch”. Wszystkie części tej serii zyskały ogromną popularność wśród nastolatków i zostały zekranizowane – ba, doczekały się nawet filmowej parodii! Zastanawiasz się, w czym tkwi jej fenomen? Chcesz przekonać się, czy odnajdziesz się w świecie pełnym wampirów? Jeśli tak, przedstawiamy kolejność, w której powinno się czytać książki Stephenie Meyer.

Skąd wziął się pomysł na sagę „Zmierzch”?

Autorką sagi „Zmierzch” jest Stephenie Meyer , amerykańska pisarka fantasy, która oprócz powieści o wampirach ma na koncie także książki przeznaczone dla dojrzałej publiki (np. „ Intruz ” czy „Chemik”). Dopiero wydany w 2005 roku „Zmierzch” przyniósł jej upragnioną sławę – powieść zajęła 5. miejsce na liście bestsellerów „New York Times”. W Polsce ukazała się 1 stycznia 2007 roku.

Pewnej nocy 2003 roku Meyer miała dość osobliwy sen – na łące pełnej kwiatów spotkali się błyszczący w słońcu wampir i piękna nastolatka. Scena utkwiła jej w pamięci tak bardzo, że przelała ją na papier, a później napisała na jej podstawie książkę. Zapis wspomnianego snu stanowi 13. rozdział powieści „Zmierzch”, czyli „Wyznania”. Okazał się całkiem przekonujący – spółka Little, Brown & Company od razu podpisała z autorką umowę na 3 kolejne książki.

O czym są książki z serii „Zmierzch”?

Główną bohaterką sagi jest Bella Swan, która przeprowadza się z ojcem do Forks w stanie Waszyngton. Nastolatka rozpoczyna naukę w nowej szkole, gdzie poznaje ekscentrycznego Edwarda Cullena. Wkrótce okazuje się, że chłopak należy do wampirzego klanu. Znajomość z rodziną Cullenów może kosztować ją życie, bowiem w Forks zjawia się trójka polujących na nastolatkę wampirów – Victoria, Laurent i James.

Na podstawie tej historii powstało aż 5 filmów, w których główne role zagrali Kristen Stewart, Robert Pattinson i Taylor Lautner. Choć młodzi czytelnicy i widzowie byli zachwyceni, krytycy nie podzielali ich entuzjazmu. Temat szybko podchwycili komicy, a seria doczekała się wielu parodii, m.in. w postaci filmu „Wampiry i świry”.

Saga „Zmierzch” – kolejność czytania według daty wydania

Najprostszy sposób czytania książek z sagi „Zmierzch” to ten, który sugerują daty wydania:

Do serii należą także książki:

  • „Drugie życie Bree Tanner” (2010) – dopełnienie trzeciej książki „Zaćmienie”, w którym tytułowa bohaterka, wbrew woli zamieniona w wampira, opowiada o mrocznej stronie tego świata.
  • Życie i śmierć: Zmierzch opowiedziany na nowo ” (2015) – książka wydana w 10. rocznicę ukazania się „Zmierzchu”, w której głównymi bohaterami są Beaufort Swan i wampirzyca Edythe Cullen. Ciekawe odwrócenie ról!
  • Słońce w mroku ” – książka opublikowana w 2020 roku, która opowiada historię „Zmierzchu” z perspektywy Edwarda. Powieść była pisana przez Meyer od 2008 roku, jednak po wycieku fragmentów do sieci pisarka zawiesiła pracę nad nią na kilkanaście lat.

Zmierzch – kolejność czytania według chronologii

Czy istnieje jeszcze inny porządek czytania sagi „Zmierzch”? Wszystkie części mają określoną chronologię, więc da się je przeczytać tak, by książki stanowiły jedną linię czasową. „Drugie życie Bree Tanner” warto przeczytać tuż po powieści „Zaćmienie”, do której się ona odnosi. Oto kolejność chronologiczna:

  • „Zmierzch”,
  • „Księżyc w nowiu”,
  • „Zaćmienie”,
  • „Drugie życie Bree Tanner”,
  • „Przed świtem”,
  • „Słońce w mroku”.

Na koniec warto zostawić sobie powieść „Życie i śmierć: Zmierzch opowiedziany na nowo” jako przyjemne zakończenie serii, opowiedzianej z zupełnie innej perspektywy.

Zmierzch – wszystkie części na Smyk.com

Przekonałeś się do lektury książek Stephenie Meyer? A może właśnie ją skończyłeś i szukasz podobnych książek do przeczytania? Odwiedź dział z książkami fantasy i science fiction na Smyk.com!

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: