„Hobbit” po kolei. Ile ma części i w jakiej kolejności je czytać?

„Hobbit” po kolei. Ile ma części i w jakiej kolejności je czytać?Czytanie książek J.R.R. Tolkiena takich jak „Hobbit” po kolei może przysporzyć kłopotów – czy zdecydować się na tę powieść przed trzyczęściowym „Władcą Pierścieni”? Które opowieści ze Śródziemia warto znać, zanim się po nią sięgnie? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania i rozwiać twoje wątpliwości, byś mógł w pełni zagłębić się w niezwykłą twórczość Tolkiena!

Hobbit po kolei – kilka słów o autorze

Przez wielu czytelników J.R.R. Tolkien jest uznawany za najwybitniejszego twórcę literatury fantasy w historii – zaprzeczyć temu nie mogą nawet ci, którzy nie do końca przepadają za jego książkami. Rozbudowane, wciągające powieści nie przestają inspirować początkujących pisarzy już od ponad 80 lat. Tolkien oprócz twórczości literackiej zajmował się też wykładaniem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Pisarz opublikował „Hobbita” w 1937 roku – pełna nazwa powieści brzmi „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Wtedy rozpoczęła się moda na literaturę fantastyczną zarówno w Europie, jak i poza nią. Prawdziwy szczyt popularności Tolkien osiągnął w latach 50., kiedy pod naciskiem fanów i wydawnictwa stworzył trzytomową powieść „Władca Pierścieni” – jej akcja toczy się 60 lat po wydarzeniach opisanych w „Hobbicie”.

O czym jest powieść „Hobbit”?

Tytułowy Hobbit to miły, choć nieco tchórzliwy Bilbo Baggins, który szybko wpada w kłopoty. Do jego chatki przybywają krasnoludy pod wodzą czarodzieja Gandalfa i proszą Bilba o pomoc w niebezpiecznej misji. Jej celem jest odzyskanie skarbu, którego pilnuje smok o imieniu Smaug. Przerażony Hobbit, który nie do końca lubi opuszczać swoje bezpieczne terytorium, w końcu podejmuje jednak to wyzwanie – zarówno droga, jak i sama walka ze smokiem będą dla niego ogromną próbą charakteru. Czy wyjdzie z niej bez szwanku? Czy wróci z misji z odzyskanym skarbem, czy jedynie bogatszy o kilka życiowych lekcji?

 

Ile części ma „Hobbit”? W jakiej kolejności czytać „Hobbita”?

„Hobbit” jest powieścią niepodzieloną na części, jeśli więc chcesz ją przeczytać, nie musisz przejmować się kolejnością w serii. Jeśli zaś chcesz poznać świat wykreowany przez Tolkiena, możesz zapoznać się z całym uniwersum opowieści o mieszkańcach Śródziemia.

„Hobbit” jest prequelem trzyczęściowej powieści „Władca Pierścieni” – możesz więc przeczytać go jako pierwszą książkę, a następnie sięgnąć po:

  • „Drużynę Pierścienia” (1954),
  • „Dwie wieże” (1954),
  • „Powrót króla” (1955).

Będzie to dobre wprowadzenie do fantastycznego świata Śródziemia. Jeżeli chcesz poznać go od samego początku i sięgnąć także po książki, które zostały wydane po śmierci autora, przed „Hobbitem” po kolei przeczytaj powieści, których akcja toczy się wcześniej według chronologii tego uniwersum:

  • „Silmarillion” (1977),
  • „Beren i Lúthien” (2017),
  • „Dzieci Húrina” (2007),
  • „Upadek Gondolinu” (2018),
  • „Niedokończone opowieści” (1980).

Może wciągniesz się na tyle, że zapragniesz zobaczyć także ekranizacje książek Tolkiena? Jeśli tak, mamy dla ciebie dobrą wiadomość: „Hobbit” również został zekranizowany! Na fanów powieści czeka nie lada gratka, ponieważ została ona podzielona aż na 3 części – „Hobbit: Niezwykła podróż” (2012), „Hobbit: Pustkowie Smauga” (2013) oraz „Hobbit: Bitwa Pięciu Armii” (2014). Reżyserią trylogii zajął się Peter Jackson.

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: