Seria Harry Potter – kolejność czytania książek [saga + dodatki]

Seria Harry Potter części

Saga Harry Potter to siedem części przygód młodego, utalentowanego czarodzieja. Książki J.K. Rowling uważane są za jedne z najpoczytniejszych powieści fantasy na świecie. Nic dziwnego – pisarka potrafi przemówić prostym, a zarazem magicznym językiem. I choć od zakończenia serii minęło już ponad 10 lat, to nadal jest wyjątkowo popularna. Jak prezentują się jednak wszystkie części Harry’ego Pottera po kolei? Oto ściągawka dla tych, którzy Harry’ego jeszcze nie znają albo którzy chcą przypomnieć sobie całą historię.

O czym jest saga Harry’ego Pottera? Dlaczego warto czytać ją w odpowiedniej kolejności?

Wszystkie części Harry’ego Pottera skupiają się na życiu i dorastaniu tytułowego bohatera. Poznajemy go w pierwszej książce, gdy ma zaledwie jedenaście lat. Trafia do Hogwartu, czyli najlepszej Szkoły Magii i Czarodziejstwa na świecie. Każda książka to fabularnie jeden rok z życia Harry’ego – zazwyczaj jesteśmy świadkami jego szkolnego życia i przygód w Hogwarcie. Od razu trzeba jednak zaznaczyć, że nauka w Hogwarcie jest o wiele bardziej niezwykła i niebezpieczna, niż mogłoby się wydawać, więc czytelnik nie powinien się nudzić!

Ponieważ powieści z całej sagi są ściśle ze sobą powiązane, Harry’ego Pottera powinno się czytać po kolei, według chronologii wydania – inaczej można nie zrozumieć poszczególnych wątków. Istnieje też kilka pobocznych książek, w których akcja rozgrywa się w świecie stworzonym przez J.K. Rowling, ale ich fabuła jest luźno albo tylko nieznacznie powiązana z sagą. Je również warto przeczytać dopiero po zapoznaniu się z siedmioma głównymi częściami – bo dzięki temu będziemy lepiej orientować się w magicznych realiach.

Zanim przejdziemy do krótkiego przedstawienia sagi Harry’ego Pottera i jej wszystkich części po kolei, wskażmy tylko najważniejszych bohaterów, którzy wywierają znaczący wpływ na fabułę:

  • Harry Potter – wspominana już główna postać serii. Młody czarodziej, wychowany przez mugolskie (niemagiczne) wujostwo. Z niewiadomych dla niego powodów jest uznawany za jednego z najważniejszych magów na świecie. W Hogwarcie trafia do Gryffindoru razem z Hermioną i Ronem.
  • Hermiona Granger – przyjaciółka Harry’ego, czarodziejka pochodząca z mugolskiej rodziny. Wyjątkowo inteligentna, ambitna i uwielbiająca naukę.
  • Ron Weasley – przyjaciel Harry’ego i Hermiony, pochodzący z magicznej rodziny. Wierny i towarzyski, choć czasami trochę strachliwy.
  • Voldemort (Czarny Pan) – główny antagonista całej serii, który zabił rodziców Harry’ego. Przez lata był uważany za zmarłego, jednak powraca, aby zapanować nad światem.
  • Draco Malfoy – rówieśnik Harry’ego, uczeń ze Slytherinu, domu konkurującego z Gryffindorem. Arogancki, niemiły i wrogo nastawiony wobec Harry’ego.
  • Profesor Dumbledore – dyrektor Hogwartu, przychylny wobec Harry’ego i zdający się skrywać niejedną tajemnicę.
  • Severus Snape – nauczyciel eliksirów i opiekun Slytherinu. Z niewiadomych powodów nie lubi Harry’ego już od początku jego pobytu w szkole.

Oprócz wymienionych bohaterów istnieje oczywiście wiele innych ważnych postaci, niemniej to o powyższych siedmiu warto szczególnie pamiętać. A teraz już czas przejść do książek – oto części Harry’ego Pottera w odpowiedniej kolejności, według chronologii wydania. Poniżej przyjrzymy się każdej z osobna.

Spójrzmy na wszystkie części Harry’ego Pottera po kolei

Chronologia podstawowych części Harry’ego Pottera, czyli jak czytać sagę

„Harry Potter i kamień filozoficzny”

Harry Potter czesci Kamien filozoficzny

Pierwsza w kolejności część Harry’ego Pottera opowiada o tytułowym kamieniu filozoficznym, czyli tajemniczym przedmiocie, który ukryty jest w Hogwarcie. Przez zbieg różnych wypadów Harry, Ron i Hermiona decydują się odnaleźć kamień, aby go ochronić.

W tej książce Harry dowiaduje się o swoim prawdziwym pochodzeniu, zaczyna poznawać magię i zdobywa pierwszych w życiu przyjaciół – niestety, poznaje także część prawdy o Voldemorcie oraz jego zbrodniczych działaniach w przeszłości…

„Harry Potter i komnata tajemnic”

Harry Potter ksiazki komnata tajemnic

Drugi rok w Hogwarcie oznacza dla młodych czarodziejów kolejne przygody i kolejny spisek do wykrycia – tym razem związany z pradawnym potworem, który rzekomo skrywa się w Hogwarcie.

Harry Potter w tej części zostaje wręcz oskarżony o bycie dziedzicem Slytherina. Dziedzic ten (według legend) ma otworzyć komnatę tajemnic, przyczyniając się tym samym do pozbycia się wszystkich uczniów niebędących czystej krwi. Czy Harry faktycznie może być nim być – skoro potrafi przemawiać w języku węży, zupełnie jak legendarny Slytherin?

„Harry Potter i więzień Azkabanu”

Harry Potter seria

„Harry Potter i więzień Azkabanu”

W trzeciej części Harry Potter poznaje więcej szczegółów z życia swoich rodziców. Dowiaduje się, że ma ojca chrzestnego, który rzekomo zdradził Potterów oraz sprzedał ich Voldemortowi. Mężczyzna nazywa się Syriusz Black – i wraz z rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego ucieka z Azkabanu, najpilniej strzeżonego więzienia na świecie.

Jednocześnie w tym roku nauczycielem obrony przed czarną magią zostaje profesor Lupin, tajemniczy mag, który nie do końca jest tym, za kogo się podaje. Czy mimo przyjaźni, jaka zaczyna go łączyć z Harrym, również może okazać się zdrajcą?

„Harry Potter i Czara Ognia”

Harry Potter seria

„Czara Ognia” to emocjonująca i przepełniona akcją powieść. To też pierwsza część w kolejności, w której poznajemy uczniów z innych szkół magii. Z okazji Turnieju Trójmagicznego do Hogwartu przybywają uczniowie Instytutu Durmstrang i Akademii Beauxbatons!

Z nieznanej przyczyny Harry zostaje wybrany jako czwarty uczestnik Turnieju, mimo że nie mógł nawet się na niego zgłosić. Skoro jednak magia go wyznaczyła, chłopak nie może się wycofać i musi przystąpić do trzech piekielnie trudnych zadań – w których ktoś powiązany z Voldemortem maczał palce.

„Harry Potter i Zakon Feniksa”

Harry Potter seria zakon feniksa

Z powodu wydarzeń ukazanych w poprzedniej części Harry Potter zostaje uznany za podejrzanego w sprawie zabójstwa. Jego dobre imię pomaga oczyścić Dumbledore, jednak po powrocie do szkoły chłopak odkrywa, że Ministerstwo Magii nadal jest podejrzliwe – przysyła bowiem Dolores Umbridge, która staje się Wielkim Inkwizytorem.

Umbridge niemal z dnia na dzień zaczyna coraz bardziej kontrolować szkołę, aż w końcu uczniowie przestają czuć się bezpieczni. Harry i przyjaciele zakładają tajne stowarzyszenie, aby wspólnie mogli uczyć się magii. Oprócz tego chłopak dowiaduje się także o reaktywacji tajnego Zakonu Feniksa – do którego należeli przed laty m.in. jego rodzice czy Dumbledore.

„Harry Potter i Książę Półkrwi”

Harry Potter i ksiaze polkrwi

Harry Potter poznaje w tej części dwie ważne postacie: profesora Slughorna, który obejmuje w Hogwarcie stanowisko nauczyciela eliksirów, oraz tytułowego Księcia Półkrwi. Każdy z nich oznacza też nowy problem: Slughorn uparcie strzeże jednego sekretu, który z polecenia Dumbledora stara się odkryć Harry, a Książę Półkrwi… jest autorem dziwnych zapisków sprzed lat, ale jego tożsamość to dla naszego bohatera tajemnica. W końcu Harry w obu przypadkach dochodzi do prawdy – dość zaskakującej i wręcz makabrycznej.

W przerwach od nauki chłopak wyrusza również z Dumbledorem na poszukiwanie Horkruksów, czyli artefaktów stworzonych przez Voldemorta. Zdobycie każdego kolejnego jest krokiem do wygranej w walce z Czarnym Panem.

„Harry Potter i Insygnia Śmierci”

Harry Potter seria

„Harry Potter i Insygnia Śmierci” to ostatnia część, która przedstawia wielki, zapierający dech w piersiach finał sagi. Harry postanawia w tym roku nie wracać do Hogwartu. Chce kontynuować poszukiwanie Horkruksów. Pomagają mu w tym Hermiona i Ron – szybko okazuje się, że wyprawa będzie wyjątkowo niebezpieczna, ponieważ cała trójka staje się poszukiwana przez popleczników Czarnego Pana.

W książce dochodzi też do wielkiego spotkania Harry’ego z Voldemortem. Podczas ich starcia rozstrzygną się w końcu losy magicznego świata.

Wybrane dodatkowe części Harry’ego Pottera

„Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” (2001)

Harry Potter seria

Ta część powstała na równi z sagą Harry’ego Pottera, pomiędzy „Czarą Ognia” a „Zakonem Feniksa”. Nie dotyczy jednak bezpośrednio Chłopca Który Przeżył, ale opowiada przygody niejakiego Newta Skamandera – słynnego magizoologa.

Newt fascynuje się niezwykłymi zwierzętami nie z tego świata i wiele z nich nosi ze sobą w swojej podróżnej walizeczce – czytelnik wspólnie z nim będzie mógł poznać kolejne magiczne istoty z pięciu różnych kontynentów oraz dać się ponieść własnej wyobraźni.

„Harry Potter i przeklęte dziecko” (2016)

Harry Potter seria

Brzmi jak kolejna część sagi Harry’ego Pottera, jednak nie do końca nią jest – „Przeklęte dziecko” to sztuka teatralna, napisana przez Rowling i wydana jako książka dopiero po wystawieniu w londyńskim teatrze.

Sztuka opowiada o dorosłym życiu Harry’ego, który pracuje w Ministerstwie Magii. Ma trójkę dzieci i coraz częściej uświadamia sobie, jak trudne jest bycie ojcem. Jego najmłodszy syn Albus przechodzi bowiem trudny okres – Harry musi nie tylko pomóc mu zaakceptować jego własne „ja”, ale także zmierzyć się z własną przeszłością, która coraz częściej zaczyna go nawiedzać.

„Harry Potter. Podróż przez historię magii” (2017)

Harry Potter seria

To idealna książka dla miłośników Harry’ego Pottera, dla których powyższe części to za mało i którzy chcieliby jeszcze bardziej zgłębić świat wykreowany przez J.K. Rowling.

Czytelnicy znajdą w niej nie tylko mnóstwo ciekawostek na temat czarów, niezwykłych zwierząt, legendarnych magów czy przedmiotów, ale także przepięknie ilustracje. Co więcej, książka zawiera odręczne zapiski Rowling!

Inne wydania Harry’ego Pottera

Dobrze pamiętać, że sagę Harry’ego Pottera nie trzeba kupować we wszystkich częściach osobno – warto pokusić się o piękne, kolekcjonerskie wydanie wszystkich siedmiu tomów naraz. Książki mogą być idealnym prezentem dla fana Harry’ego Pottera. A osobom, które chcą poćwiczyć język angielski, polecamy też obcojęzyczne wydania, jak np. „Harry Potter and the Chamber of Secrets” („Harry Potter i komnata tajemnic”) – warto sprawdzić, jak każda z części Harry’ego Pottera brzmi w oryginale.

Oprac. Urszula Żupnik

Miniaturka: Sadiq Nafee (Unsplash)

Może Cię również zainteresować: