Opowieści z Narnii - wszystkie części książek. Jak czytać?

Opowieści z Narnii - wszystkie części książek. Jak czytać?Ze świecą szukać fanów literatury, którzy nie słyszeli o cyklu „Opowieści z Narnii”. Wszystkie części tej serii to klasyka literatury fantasy dla dzieci. I choć zaczęły powstawać pod koniec lat 40. ubiegłego wieku, to ich popularność wzrosła dzięki ekranizacji z 2005 roku i utrzymuje się do dziś. Zastanawiasz się, czy dać szansę tym książkom? Nawet jeśli nie jesteś dzieckiem, możesz dzięki nim przeżyć wielką przygodę! Dowiedz się, jak czytać „Opowieści z Narnii” i na czym polega ich fenomen.

O czym są książki z cyklu „Opowieści z Narnii”?

Autorem „Opowieści z Narnii” jest Clive Staples Lewis – brytyjski pisarz, bliski przyjaciel Tolkiena i wykładowca literatury angielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim. W latach 1950-1956 spod jego pióra wyszło 7 części cyklu, za który Lewis otrzymał nagrodę Carnegie Medal. W Polsce zaś przygody rodzeństwa Pevensie po raz pierwszy ukazały się w połowie lat 80.

Co składa się na fabułę tych książek? Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja – główni bohaterowie serii – zostają ewakuowani na wieś z Londynu ogarniętego wojną. W domu profesora Kirke odkrywają szafę, przez którą mogą przedostać się do tytułowej Narnii. W tej magicznej krainie można spotkać fauny, centaury, czarownice, a nawet mówiącego lwa Aslana. Toczy się w niej walka, od której zależy przetrwanie jej mieszkańców. Powieści są pełne motywów z Biblii, mitów greckich oraz brytyjskich i irlandzkich legend. Co ciekawe, Lewis przyznał, że dom profesora wzorowany jest na tym, w którym spędził dzieciństwo.

Na podstawie książek powstały 3 pełnometrażowe filmy. Powieści zostały także zaadaptowane na potrzeby radia czy teatru, a nawet pojawiły się w grach komputerowych. Seria sprzedała się w nakładzie ponad 120 milionów egzemplarzy. Trzeba przyznać, że to imponujący wynik!

Opowieści z Narnii – części według daty wydania

Istnieją dwa najpopularniejsze sposoby, w jakie można czytać serię „Opowieści z Narnii”. Wszystkie części możesz przeczytać w kolejności, w której zostały napisane i wydane. Da Ci to wgląd w to, jak autor stopniowo rozbudowywał świat przedstawiony.

Jeśli zdecydujesz się na czytanie serii w tej kolejności, zaczniesz od poznania rodziny Pevensie i odkrywania przez nich Narnii. Wydarzenia, które miały miejsce wiele lat wcześniej, poznasz dopiero pod koniec cyklu.

Opowieści z Narnii – kolejność według chronologii zdarzeń

Innym sposobem jest sięgnięcie po książki w kolejności zgodnej z chronologią wydarzeń. Dzięki temu przygodę z „Opowieściami z Narnii” zaczniesz od poznania Aslana i Białej Czarownicy, zwanej wówczas Jadis. Sięgnij wtedy po część „Siostrzeniec czarodzieja”, wydaną przez C.S. Lewisa jako przedostatnia. Jej bohaterami są przyjaciele Digory Kirke (czyli profesor Kirke, którego bohaterowie poznają w powieści „Lew, czarownica i stara szafa”) i Polly Plummer. W chronologicznej kolejności powinno się czytać książki:

  • „Siostrzeniec czarodzieja”,
  • „Lew, czarownica i stara szafa”,
  • „Koń i jego chłopiec”,
  • „Książę Kaspian”,
  • „Podróż Wędrowca do Świtu”,
  • „Srebrne krzesło”,
  • „Ostatnia bitwa”.

Zauważ, że w obu przypadkach ostatnią książką w cyklu jest „Ostatnia bitwa”. To zakończenie serii, w której ma miejsce walka Kalormenów i króla Tiriana. Od niej zależy przetrwanie mieszkańców Narnii.

Opowieści z Narnii – wszystkie części czekają!

C.S. Lewis podzielił się z czytelnikami faktem, że po wydaniu każdej z książek nie planował pisania kolejnej. Przychodziło mu to dość spontanicznie, twierdził nawet, że kolejność nie jest tu najważniejsza. Oznacza to, że jeśli nie podobają ci się przytoczone przez nas porządki czytania, możesz eksperymentować z dowolną kolejnością.

Nieważne, od której części zaczniesz – mamy nadzieję, że dzięki lekturze poczujesz się znów jak dziecko. Polecamy ją każdemu miłośnikowi fantastyki. W tym magicznym świecie aż chce się zatracić!

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: