Minionki – film. Ile ma części ta seria?

Minionki„Minionki” to światowy fenomen. Na temat ich przygód powstało już kilka pełnometrażowych filmów, a gadżety z żółtymi stworkami opanowały nie tylko sklepy z zabawkami, ale i te spożywcze! Co sprawia, że dzieci je kochają, a dorośli wymieniają się memami i zabawnymi filmikami z Minionkami? Ile części bajki powstało do tej pory? Dowiedz się, o czym są te filmy i w jakiej kolejności możesz je oglądać.

Minionki film – o czym jest ta bajka?

Możemy się założyć się, że widziałeś już tytułowe postacie nie raz – to żółte stworki o budowie przypominającej nieco tik-taki. W rzeczywistości są one zmutowanymi bananami (i uwielbiają je jeść, o czym świadczy ich kultowy okrzyk „banana!”).

Choć Minionki na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo podobne, różnią się od siebie liczbą oczu, wzrostem, a także strojem i uczesaniem. Część z nich poznajemy również z imienia. Stworzonka uwielbiają psocić, ale nieobce są im ludzkie odruchy i emocje. Ba, mówią nawet w kilku językach!

Na czym polega fabuła „Minionków”? W języku angielskim minion oznacza sługusa – w tym filmie jest to w pełni uzasadnione. Grupą Minionków rządzi czarny charakter o imieniu Gru. Aspiruje on do miana największego złoczyńcy, który uwielbia psuć innym szyki i fundować im mało przyjemne psikusy. Do tego celu służą mu właśnie mali, żółci podwładni.

Minionki stały się fenomenem na światową skalę – z drugoplanowych postaci filmu „Jak ukraść księżyc” reżyser Pierre Coffin uczynił je głównymi bohaterami serii animacji. Twórcy zauważyli potencjał żółtych stworzeń i wciąż rozwijają ich przygody o kolejne części. Sekret ich popularności tkwi w tym, że są nie tylko komiczne, ale i pouczające. Dzięki dobrej zabawie pokazują najmłodszym widzom wartości, którymi warto kierować się w życiu, np. lojalność wobec przyjaciół i szacunek dla drugiego człowieka.

Minionki – części według premier kinowych

Co kilka lat jesteśmy świadkami premiery kolejnej części filmu o Minionkach. Najnowsza z nich – „Minionki: Wejście Gru” – miała pojawić się w kinach w 2020 roku, jednak przez pandemię przełożono ją o dwa lata. Ostatecznie kolejność oglądania według daty wejścia filmów do kin wygląda w ten sposób:

  • „Jak ukraść księżyc” (2010),
  • „Minionki rozrabiają” (2013),
  • „Minionki” (2015),
  • „Gru, Dru i Minionki” (2017),
  • „Minionki: Wejście Gru” (2022).

Co ciekawe, nie jest to kolejność chronologiczna wydarzeń. „Minionki”, które miały premierę jako trzeci film z kolei, to tak naprawdę opowieść o genezie stworków. Za to najnowszy film jest prequelem „Jak ukraść księżyc”. Opowiada historię dzieciństwa Gru, a więc bohatera, którego poznaliśmy cztery części wcześniej. Jak inaczej można więc obejrzeć „Minionki”?

Minionki – wszystkie części chronologicznie

Jeśli chcesz po kolei poznać wszystkie wątki serii o Minionkach, musisz nieco zmienić kolejność, którą wyznaczyły premiery filmów. Wtedy wygląda ona w ten sposób:

  • „Minionki (2015),
  • „Minionki: Wejście Gru” (2022),
  • „Jak ukraść księżyc” (2010),
  • „Minionki rozrabiają” (2013),
  • „Gru, Dru i Minionki” (2017).

Poza tymi dwoma porządkami możesz sam wybrać kolejność, w której chcesz oglądać filmy. Jeśli jeszcze się wahasz, czy sięgnąć po „Minionki”, dopowiemy tylko, że dorośli też będą się świetnie bawić podczas seansu! Filmy nawiązują do znanych światowych lokalizacji i kinowych hitów, takich jak „Kill Bill”.

A jeśli twoje dziecko zna i uwielbia Minionki, możecie przedłużyć dobrą zabawę – rozejrzyjcie się za kolorowankami, książkami i klockami z motywami z serii. Bez trudu znajdziecie je w sklepach stacjonarnych SMYK i na Smyk.com.

Przejdź do strefy Minionków >

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: