Okrutny książę – jakie są części serii? Jak czytać?

Okrutny książę „Okrutny książę” to trylogia autorstwa Holly Black, której towarzyszą dwie poboczne propozycje książkowe, osadzone w tym samym uniwersum. Wszystkie opowiadane historie dzieją się w królestwie elfów. W jakiej kolejności należy chwytać za kolejne tomy tego cyklu, aby się nie pogubić? Poznaj kolejność ich czytania.

Okrutny książę – części cyklu. Ile książek liczy seria Okrutny książę?

Przygody bohaterów serii „Okrutny książę” zostały rozpisane na trzy główne tomy: „Okrutny książę”, „Zły król” i „Królowa niczego. Dodatkowo Holly Black opublikowała dwa opowiadania osadzone w tym samym uniwersum, czyli „Zagubione siostry” oraz „Dlaczego król elfów nie znosił baśni”. Uzupełniają one wątki z trylogii, a ponadto pozwalają poznać znane wydarzenia z nieco innej perspektywy.

Okrutny książę. Kolejność czytania – wskazówki

Czy istnieje jedyna słuszna kolejność czytania przygód Jude w świecie elfów? Tak! Prezentujemy ją poniżej:

  • 1. Okrutny książę;
    • 1.5. Zagubione siostry;
  • 2.Zły król;
  • 3.Królowa niczego;
    • 3.5. Dlaczego król elfów nie znosił baśni.

Uwaga: „połówkami” numerów oznaczono pozycje dodatkowe. Jeśli zastanawiasz się, jak czytać książki z serii „Okrutny książę”, możesz śmiało posiłkować się powyższą listą. Gwarantuje ona, że nie umknie Ci żadna historia ze świata elfów, a porządek opowieści zostanie zachowany.

Poniżej prezentujemy krótką zapowiedź każdego z tomów. Jeśli chcesz przypomnieć sobie poszczególne przygody, przejrzyj je w całości. Jeżeli jednak lektura cyklu „Okrutny książę” jest jeszcze przed Tobą, uważaj na spojlery.

Okrutny książę (1)

Historia rozpoczyna się porwaniem trzech sióstr (Jude, Taryn i Viviane) do krainy elfów i zabiciem ich rodziców. Jedna z nich – Jude – pomimo bycia śmiertelniczką, chce coś osiągnąć we wrogim jej świecie. Aby to zrobić, rzuca wyzwanie księciu Cardanowi – najgorszemu z rodzeństwa i z całego elfiego dworu. Czy dziewczyna ocali królestwo i nie da zginąć siostrom?

Okrutny książę: Zagubione siostry (1.5)

Przyglądamy się bliżej postaciom z pierwszego tomu: Cardanowi i bliźniaczkom: Taryn i Jude. Opowieść jest snuta z perspektywy pierwszej z sióstr, co rzuca nowe światło na wydarzenia znane z pierwszej książki w cyklu. Jakie konsekwencje będzie miał romans Taryn? Czy na elfim dworze miłość i przyjaźń mogą w ogóle zaistnieć?

Okrutny książę: Zły król (2)

Cardan zasiada na tronie, a Jude staje się szarą eminencją. Z jednej strony zły król nie liczy się z uczuciami dziewczyny, a z drugiej czuje dziwne przyciąganie do śmiertelniczki. W tle mamy pałacowe intrygi, w których magia gra dużą rolę. Czy Jude uda się utrzymać przy życiu i nie dopuścić do zagłady królestwa?

Okrutny książę: Królowa niczego (3)

Czas na zakończenie trylogii. Jude zwalnia Cardana z przysięgi posłuszeństwa, a w zamian staje się królową elfów. Niestety nie rządzi z pałacowego tronu, a przebywa na wygnaniu. Jest gotowa na konfrontację z Cardanem, by ratować nielojalną siostrę bliźniaczkę. Rozpoczyna się krwawa wojna, a klątwa zatruwa ziemię niezwykłych istot. Co zrobi Jude?

Okrutny książę: Dlaczego król elfów nie znosił baśni (3.5)

Powieść, która przedstawia przeszłość króla elfów. Odtrącony przez rodzinę, źle traktowany przez braci, nie miał łatwego życia. Pewnej nocy spał w stajni i to właśnie tam poznał historię o chłopcu z sercem z kamienia. Przeczytaj, co wydarzyło się dalej i czy baśń była tylko baśnią, czy jednak przepowiednią do spełnienia. Tekst autorstwa Holly Black uzupełniają piękne ilustracje Roviny Cai.

Oprac. Agnieszka Kulig-Kozłowska

Może Cię również zainteresować: