Filmy Studio Ghibli – które warto znać?

GhibliCzy filmy Studio Ghibli są ci znane? Jeśli nie, warto nadrobić zaległości – to klasyka światowej animacji! Dzieła japońskich twórców słyną z dopracowanych detali, interesujących postaci oraz pełnej spokoju fabuły. Nic dziwnego, że osiągnęły taką popularność i zgarnęły wiele nagród. Od czego zacząć przygodę z tymi filmami? Niżej znajdziesz 5 najciekawszych propozycji wyprodukowanych przez Studio Ghibli. Polecamy je zobaczyć niezależnie od wieku i tego, czy interesuje cię kultura Japonii.

Studio Ghibli – krótka historia

Japońskie filmy animowane, które zdobyły popularność na całym świecie, można podzielić na kilka głównych nurtów. Jedne z nich, np. kultowy w niektórych kręgach „Ghost in the Shell”, zaskakują futurystycznymi motywami. Inne są wierne tradycji – niewątpliwie możemy do nich zaliczyć filmy Studio Ghibli.

Studio zostało założone w 1985 roku przez trójkę przyjaciół: reżyserów Hayao Miyazakiego i Isao Takahatę oraz producenta Toshio Suzukiego. Panowie poznali się podczas pracy w Toei Animation, znanym z takich hitów jak „Czarodziejka z Księżyca” czy „Dragon Ball”.

Miyazaki – doświadczony reżyser anime – pragnął zekranizować swoją mangę „Nausicaä z Doliny Wiatru”, jednak nikt nie chciał zgodzić się na finansowanie filmu. Wraz z przyjaciółmi postanowił wyprodukować go własnym sumptem. To właśnie „Nausicaä” dała początek działalności tej trójki. Pierwszą animacją wyprodukowaną pod oficjalnym szyldem studia była „Laputa – podniebny zamek”.

Dlaczego filmy Studio Ghibli są wyjątkowe?

Nazwa studia nawiązuje do arabskiego słowa gibli, określającego wiatr ze Wschodu. Można powiedzieć, że założyciele nie mylili się – ich twórczość była swego rodzaju powiewem świeżości, który na dobre zmienił współczesną animację.

Choć filmy te na pozór wyglądają jak bajki, często poruszają trudne tematy społeczne, kulturowe, a nawet polityczne (np. kwestię wojny Japonii z USA). Jednak najważniejszym wątkiem pozostają w nich japońskie wierzenia, mity i historie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Filmy Studia Ghibli łączą elementy takie jak wschodni folklor, baśniowy klimat, zachwycająca przyroda oraz obecność bóstw i mówiących zwierząt.

Filmy Studio Ghibli – ranking Smyka

Do tej pory Studio Ghibli wyprodukowało ponad 20 filmów i wciąż pracuje nad następnymi. Nie ma określonej kolejności, w której trzeba oglądać animacje, więc to kwestia własnego wyboru. Poniższe 5 filmów Studio Ghibli z pewnością zasługuje na uwagę.

Księżniczka Mononoke

Ciekawy głos w dyskusji o ekologii i wpływie człowieka na przyrodę, opatrzony ścieżką dźwiękową Joego Hisaishiego. Demon rzuca na wojownika Ashitakę klątwę – by ją zdjąć, chłopak wyrusza w podróż. Trafia do rządzonego przez panią Eboshi żelaznego miasta, które negatywnie wpływa na pobliską faunę i florę. Sprzeciwia się temu San, dziewczyna, którą wychowały wilki.

Mój sąsiad Totoro

Totoro jest postacią tak ważną dla Studia, że stał się nawet częścią jego logo! Film opowiada historię Mei i Satsuki. Dziewczynki sprowadzają się z ojcem na wieś, by być bliżej chorej matki. Ich dom okazuje się być pełen tajemniczych stworzeń. Prowadzą one młodszą siostrę do tajemniczego lasu, gdzie dziewczynka poznaje jego opiekuna o imieniu Totoro. To pełna optymizmu opowieść o świecie magii, która może kryć się tuż za rogiem.

Podniebna poczta Kiki

Tytułowa bohaterka jest młodą czarownicą. W dniu 13. urodzin zgodnie z tradycją musi opuścić dom i wyruszyć w podróż, w której nauczy się samodzielnego życia. Wraz z kotem Jiji osiedla się w oddalonym od rodziny mieście, gdzie z czasem nabiera doświadczenia w magii. Film jest ekranizacją powieści Eiko Kadono o tym samym tytule.

Spirited Away: W krainie bogów

Dziesięcioletnia Chihiro trafia wraz z rodzicami do krainy bogów. Niestety opiekunowie zostają zamienieni w prosięta. Dziewczynka, chcąc odwrócić skutki rzuconej na nich klątwy, zaczyna pracę w łaźni dla bogów prowadzonej przez wiedźmę Yubabę. Film otrzymał Oscara za najlepszy film animowany 2002 roku. Bywa nawet uznawany za najważniejszy film anime w historii.

Laputa – podniebny zamek

Na koniec opowieść o legendarnej, opuszczonej wyspie, na której znajduje się zamek Laputa. Niegdyś żyła tam wysoko rozwinięta cywilizacja, a jej skarby są łakomym kąskiem dla piratów. Pewnego dnia w ramiona sieroty Pazu spada z nieba dziewczynka o imieniu Sheeta. Jej naszyjnik okazuje się być kluczem do odnalezienia podniebnego zamku. W pracy nad tą animacją Miyazaki inspirował się „Podróżami Guliwera” Jonathana Swifta.

Animacje (nie tylko) dla najmłodszych

Filmy Studia Ghibli są dla japońskich maluchów nieodłączną częścią dzieciństwa. W naszym przypadku można je porównać do klasycznych bajek, takich jak „Reksio” czy „Bolek i Lolek”. Nasze propozycje, podobnie jak pozostałe animacje studia Ghibli, powinny spodobać się nie tylko twojemu dziecku, ale również i tobie!

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: