Smerfy – jak wyglądają i jakie mają imiona bohaterowie tej bajki?

Smerfy – jak wyglądają i jakie mają imiona bohaterowie tej bajki?Smerfy to bajka, którą z szczególnym z sentymentem wspominają osoby urodzone w latach 80. i 90. Co warto wiedzieć o tej kultowej animacji? Sprawdźmy, jak powstały „Smerfy” i przypomnijmy sobie imiona poszczególnych postaci.

Skąd się wzięły Smerfy?

Bajka o Smerfach nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie belgijski rysownik Pierre Culliford, znany szerzej pod pseudonimem Peyo. Miał on niezwykle ciekawy życiorys – skończył brukselską Akademię Sztuk Pięknych, pracował w reklamie, by później rozpocząć karierę w przemyśle filmowym. Przerwała ją wojna, po której Culliford postanowił zająć się komiksami.

Rysownik wpadł na pomysł na komiks o stworkach, a ich nazwa przyszła do niego przypadkiem podczas… obiadu. Gdy Peyo siedział przy stole, chciał poprosić przyjaciela o podanie soli, jednak nie mógł znaleźć odpowiedniego słowa. Zamiast niego użył wymyślonego przez siebie, nic nieznaczącego wyrazu schtroumpf. Tak powstały the Schtroumpfs, czyli Smerfy!

Choć początkowo niebieskie skrzaty były postaciami pobocznymi, artysta poświęcił im w latach 50. oddzielną serię komiksów w dziecięcym czasopiśmie „Le Journal de Spirou”. Cykl niemal od razu stał się wielkim hitem, a figurki z postaciami znikały ze sklepów z zabawkami w zawrotnym tempie. Peyo postanowił wówczas, że nadszedł czas na to, by Smerfy zaczęły żyć własnym życiem – powierzył kolegom ze studia filmowego stworzenie animacji na podstawie komiksów.

Po śmierci rysownika tworzeniem bajek o Smerfach zajęli się artyści współpracujący z jego synem Thierrym Cullifordem. Jednak animowany serial to nie wszystko – od 2011 roku w kinach pojawiły się już trzy filmy na temat przygód stworków. Prawdziwy szał na „Smerfy” przypadł w Polsce na lata 90. Wtedy oprócz tematycznych zabawek w sklepach można było kupić także płyty i kasety z serii „Smerfne Hity”. Zawierały one piosenki, do których większość tekstów napisał Jacek Cygan.

Kim są i jak wyglądają Smerfy?

Smerfy to niebieskie skrzaty o nieco dużej w porównaniu do reszty ciała głowach, na których noszą białe czepki. Oprócz postaci kobiecych, czyli Smerfetki i Sasetki, nie mają włosów. Peyo precyzyjnie określił nawet ich rzeczywiste wymiary – przeciętny Smerf ma wzrost sięgający trzech jabłek! Stworki żyją około 100-150 lat. Odmienną metryką może pochwalić się Papa Smerf, który mówi o sobie, że ma 1000 lat.

Czym Smerfy zajmują się na co dzień? Przede wszystkim trudnią się zbieraniem smerfojagód. Dużo czasu poświęcają na obronę przed czarnoksiężnikiem Gargamelem, który wiecznie psuje im plany. W wiosce przebywa dokładnie 105 Smerfów – trudno jest więc poznać je wszystkie z imienia. Niektóre z nich są jednak tak charakterystyczne, że od razu je poznamy.

Smerfy – postacie i ich imiona

Jak nazywają się poszczególne Smerfy? Imiona niebieskich skrzatów odnoszą się zwykle do najważniejszych cech ich charakteru i wyglądu. W bajce możemy poznać:

 • Papę Smerfa, który stoi na czele wioski,
 • przemądrzałego, uzbrojonego w okulary i książki Ważniaka,
 • Smerfetkę, która powstała dzięki czarom Gargamela, chcącego uczynić z niej szpiega w krainie Smerfów – szybko stała się jednak częścią smerfnej społeczności,
 • Ciamajdę – najbardziej nieporadnego Smerfa, często wpadającego w tarapaty,
 • dowcipnisia Zgrywusa,
 • Pracusia, który potrafi naprawić wszystko,
 • odważnego i silnego Osiłka, który ma na bicepsie wytatuowane serce,
 • uwielbiającego gotować i jeść Łasucha – rozpoznasz go po kucharskim czepku na głowie,
 • Marudę – wiecznie znudzonego Smerfa, który krytykuje wszelkie pomysły, choć nigdy nie zaproponuje własnych,
 • Lalusia, czyli skupionego na swoim wyglądzie skrzata, który nigdy nie wychodzi z domu bez lusterka,
 • oraz Śpiocha – no cóż, jego imię mówi samo za siebie.

Poza Smerfami w bajce występują także postacie, które nie mogą się pochwalić niebieską skórą. Zaliczamy do nich głównie czarne charaktery: złego czarodzieja i głównego przeciwnika Smerfów Gargamela, jego kota Klakiera oraz wiedźmę Hogatę.

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: