„Minionki” – postacie z bajki. Jak mają na imię wszystkie Minionki?

„Minionki” – postacie z bajki.Żółte stworki o wielkich oczach, ubrane w dżinsowe ogrodniczki – to oczywiście znane i uwielbiane Minionki. Postacie z tej bajki wyglądają w charakterystyczny sposób – nie da się ich pomylić z żadnymi innymi bohaterami. Jednak gdy spróbujesz przypomnieć sobie ich imiona… to już trudniejsze zadanie. Chcesz dowiedzieć się więcej o tych uroczych stworzonkach, zanim obejrzysz filmy o ich przygodach? Oto postacie, które w nich spotkasz – Bob, Stuart, Kevin i nie tylko!

Jak miliony dzieci (i dorosłych) pokochały Minionki?

Co powstanie z połączenia banana i tik-taka? Jeśli kiedykolwiek przyszło ci do głowy takie pytanie, znane studio animacji Illumination ma dla ciebie odpowiedź! Bohaterami jednej z ich najpopularniejszej bajki są Minionki. Nazwa dla tych stworków została zaczerpnięta z języka angielskiego – słowem minion określa się w nim służącego. Minionki służą więc swemu panu, Feloniusowi Gru. Możesz spotkać je w filmach:

 • „Jak ukraść księżyc” (2010),
 • „Minionki rozrabiają” (2013),
 • „Minionki” (2015),
 • „Gru, Dru i Minionki” (2017),
 • „Minionki: Wejście Gru” (2022).

Obejrzyj wszystkie filmy o Minionkach, a nie umknie ci żadna ważna postać z tej serii! Popularność Minionków, które miały być jedynie pobocznymi bohaterami serii „Jak ukraść księżyc”, zaskoczyła samych twórców. Zaczęły powstawać kolejne szalone historie ze stworkami w roli głównej. Ich sława sięgnęła już o wiele dalej niż ekrany kin i telewizorów. Minionki regularnie pojawiają się na dziecięcych ubraniach i gadżetach, a księgarnie zapełniają się kolorowankami i książkami dla dzieci z nowymi przygodami potworków.

„Minionki” – bohaterowie i ich imiona

Główni bohaterowie wymienionych filmów to oczywiście tytułowe Minionki – małe stworki o żółtej skórze i owalnym kształcie. Dzielą się na jedno- i dwuokie, a na ich twarzach próżno szukać nosa, choć posiadają one zmysł węchu. Porozumiewają się minionkową mową, będącą unikalną mieszanką wielu języków świata. Uwielbiają jeść banany (stąd ich ulubiony okrzyk brzmiący „banana!”), ale nie pogardzą również słodyczami. Spośród nich najbardziej wyróżniają się trzej bohaterowie:

 • Kevin – Minionek obdarzony parą oczu i goglami, którego cechą charakterystyczną jest złośliwość – często wyśmiewa pozostałe postacie i robi im psikusy,
 • Bob – najmłodszy Minionek, poznasz go po dwojgu oczu w różnych kolorach i przytulance, bez której nigdzie się nie rusza,
 • Stuart – ma jedno oko i włosy zaczesane do tyłu, mimo inteligencji i zaradności często popada w tarapaty.

O pozostałych Minionkach wiemy nieco mniej, jednak znamy ich imiona, między innymi: Carl, Dave, John, Phil, Eric, Chris, Donnie, Otto, Mike, Mel, Jerry czy Norbert. Nie wiemy również, ile dokładnie jest Minionków, ani jakiej są płci, choć każdy z nich nosi męskie imię.

Oprócz nich najważniejszą ludzką postacią jest Felonius Gru, czyli złoczyńca przewodzący stworkom. To bardzo dynamiczny bohater, który na początku jest samolubnym i przebiegłym człowiekiem. Pod wpływem wydarzeń w filmach nabiera łagodności, a jego złowieszcze zapędy zostają nieco utemperowane. W wolnym czasie Gru uwielbia tańczyć, gotować i oddawać się artystycznej pasji przed płótnem. Cóż, nie jest tak zły, jak go malują!

„Minionki” – postacie drugoplanowe

Oprócz Minionków i przewodzącego im Gru w bajkach z serii pojawiają się także liczne postacie na drugim planie:

 • Agnes, Edith i Margo – trzy dziewczynki zaadoptowane przez Gru, które poznajemy w filmie „Jak ukraść księżyc”,
 • Lucy Wilde – tajna agentka, która zostaje żoną Gru oraz przybraną mamą jego córek,
 • Dru, czyli brat bliźniak Gru, o którego istnieniu główny bohater nie wiedział,
 • doktor Nefario wyposażający Gru w niezwykłe gadżety,
 • Scarlett O’Haracz – genialna złodziejka, która planuje przejąć władzę nad światem,
 • mąż Scarlett, Herb O’Haracz – wynalazca, który wspiera żonę w jej niecnych planach,
 • profesor Flux – kolejny złoczyńca wyposażony w maszynę do podróży w czasie,
 • przewodząca grupie Vicious 6 Belle Bottom, która potrafi zmienić się w smoka.
 • złodziejska rodzina Nelsonów.

W filmach niespodziewane epizody mają również takie postacie jak tyranozaurus rex, Napoleon Bonaparte czy królowa Elżbieta II. Wymieniliśmy jedynie kilkanaścioro najważniejszych bohaterów – podczas minionkowego seansu poznasz ich o wiele więcej!

Twoja pociecha chciałaby spotkać Minionki i spędzić z nimi trochę czasu? Idealną okazją do tego jest urządzenie przyjęcia o takim motywie przewodnim – w Smyku znajdziesz wiele gadżetów, takich jak balony, papierowe talerzyki i serwetki ozdobione żółtymi stworkami. Celebrujcie razem z nimi najważniejsze okazje!

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: