Świnka Peppa – bajka dla dzieci. Ile lat ma świnka Peppa? Jakie postacie są w tej bajce?

Świnka Peppa – bajka dla dzieci. Ile lat ma świnka Peppa? Jakie postacie są w tej bajce?Świnka Peppa to bajkowa postać, którą uwielbiają dzieci w każdym wieku – również te, które już podrosły, ale spędziły z nią dużą część dzieciństwa. Licząca kilkaset odcinków opowieść o losach rodziny świnek i innych uroczych zwierzątek podbiła ekrany, gdy tylko pojawiła się w 2007 roku w Polsce. W czym tkwi jej urok? Dowiedz się, jakie postacie poznasz, oglądając „Świnkę Peppę”.

Świnka Peppa – bajka, która podbiła dziecięce serca

Świnka Peppa” to brytyjska produkcja, która powstała w 2004 roku, a w polskiej telewizji pojawiła się 3 lata później. W tej kolorowej bajce króluje prosta kreska, a śmiech miesza się z chrumkaniem. „Świnka Peppa” składa się z krótkich odcinków, trwających około 5 minut – w sam raz dla małych dzieci, które szybko tracą zainteresowanie. Przy tej bajce nie będą się nudzić!

Odcinków nie trzeba oglądać po kolei, ponieważ każdy z nich stanowi odrębną opowieść. Na ich zakończenie zawsze możemy spodziewać się optymistycznego przesłania i rozwiązania przedstawionego w bajce problemu.

Przygody małej świnki otoczonej bliskimi i przyjaciółmi dotyczą tematów, które dotykają dzieci w codziennym życiu. Treść bajki jest dostosowana do ich poziomu intelektualnego. Zabawne zwierzaki doświadczają świata i pozwalają dziecku uczyć się go wspólnie z nimi. Co wiemy o głównej bohaterce i pozostałych postaciach pojawiających się w serialu?

Świnka Peppa – postacie z bajki

Główną bohaterką bajki jest oczywiście tytułowa Świnka Peppa. Ile ma lat? Gdy poznajemy ją w pierwszym odcinku, ma około 4-5 lat. Ubiera się w czerwoną sukienkę i pantofelki, które zamienia na kalosze, gdy tylko ma ochotę potaplać się w błocie. Towarzyszy jej zabawka – miś o imieniu Teddy. Ulubionym daniem Peppy jest spaghetti, a gdy chodzi o deser, uwielbia czekoladowe ciasto.

Oprócz niej w bajce poznajemy także takich bohaterów jak:

 • owieczka Suzy – najlepsza przyjaciółka Peppy, która chce zostać w przyszłości pielęgniarką,
 • króliczyca Rebecca – druga przyjaciółka głównej bohaterki, siostra bliźniaków Rossie i Robbiego,
 • kucyk Pedro – przyjaciel Peppy, który – choć nieco zaspany i powolny – zawsze ma coś ciekawego do powiedzenia,
 • George – dwuletni brat Peppy, który często naśladuje jej zachowanie,
 • Mama Świnka – doskonale zorganizowana i odważna (w młodości należała do ochotniczej straży pożarnej!),
 • Tata Świnka – zapominalski i niezdarny, choć niezwykle czuły wobec dzieci mól książkowy,
 • Babcia Świnka – elegantka, która lubi dobre perfumy i zadbany ogródek, będący jej dumą,
 • Dziadek Świnka – żeglarz i wierny pomocnik babci w ogrodzie.

To nie jedyni bohaterowie serialu „Świnka Peppa”. Bajki obfitują też w ciekawe postacie poboczne, takie jak Pan Królik, pies Danny czy Doktor Słoń.

Świnka Peppa bajka po polsku – kto podłożył głosy?

Zaletą bajki jest również świetny dubbing. Narratorem całej historii został Krzysztof Mielańczuk. Głosu bohaterom użyczyli znani aktorzy dubbingowi:

 • Świnka Peppa – Magdalena Wasylik,
 • Mama Peppy – Lucyna Malec,
 • Tata Peppy – Robert Tondera,
 • George – Mateusz Krasowski,
 • Babcia – Joanna Jędryka,
 • Dziadek – Stefan Knothe.

W sieci możesz spotkać się z głosami krytyki pod adresem „Świnki Peppy”. Rodzicom i specjalistom nie podoba się m.in. sposób, w jaki Peppa postępuje, kiedy coś idzie nie po jej myśli, czy też jej dość specyficzna dieta, która może być kiepskim przykładem dla dzieci. Warto więc pamiętać o nadzorze podczas oglądania telewizji przez malucha, aby w razie potrzeby móc z nim porozmawiać o zachowaniu postaci w bajce.

Bajka to za mało? Jeśli twoja pociecha wciąż nie ma dość „Świnki Peppy”, sięgnij po książki z tą postacią – zarówno te zawierające pasjonujące historie o jej życiu, jak i tytuły, dzięki którym dziecko może na przykład rozpocząć naukę liczenia czy języka angielskiego.

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: