„Strażak Sam” – jakich bohaterów poznajemy w tej bajce? Gdzie można ją oglądać?

Strażak Sam„Strażak Sam to jedna z popularniejszych bajek dla najmłodszych. Serial bazuje na przygodach sympatycznego i dzielnego strażaka, który nieustannie rusza na ratunek potrzebującym. Akcja bajki rozgrywa się w miasteczku Pontypandy, a w trakcie jej rozwoju możemy obserwować całą galerię interesujących bohaterów. Dowiedz się, jakie postacie mieszkają w Pontypandy i czym się zajmują. Świat strażaka Sama czeka na odkrycie!

Sam – strażak, który niczego się nie boi

Tytułowym bohaterem jest oczywiście Sam (Samuel). Już z daleka wyróżnia się charakterystycznym ubiorem. Posiada granatowy strój, żółte spodnie, hełm w takim samym kolorze oraz pasek, za który zawsze ma zatkniętą latarkę. W odcinku „Upiorne przyjęcie widzowie dowiadują się, że nazwisko strażaka brzmi Jones. Strażak Sam ma dwójkę bratanków (Sarę i Jamesa), którzy często towarzyszą mu podczas rozmaitych wyzwań. Samuel mieszka w domu przy ulicy Dolinowej 3, a pracuje w remizie 324 c. Podczas akcji prowadzi wóz strażacki Jupiter 999.

Rodzicami słynnego Samuela są strażak Drake, który przeszedł już na emeryturę oraz pielęgniarka Martha. Sam ma młodszego brata Charliego. Co ciekawe, strażak nie od początku chciał wykonywać ten sam zawód, co jego tata. W dzieciństwie pragnął być kolejno: maszynistą, kosmonautą i kucharzem. Jednak po tym, jak strażacy ocalili jego rodzinny dom zdecydował, że w przyszłości będzie pomagał ludziom. Stanowi wzór dla dzieci w Pontypandy.

„Strażak Sam” – bajka: Bazyli Steele

Bazyli jest starszym komendantem w remizie strażackiej 324 c, w której pracują: Sam, Elvis, Trevor i Penny. Jest odpowiedzialny, dojrzały i bardzo dba o doskonałe funkcjonowanie remizy – wszystko ma „chodzić jak w zegarku”. Bazyli odczuwa niechęć jedynie do Normana, który ciągle robi mu psikusy. Mieszka w remizie, a jego znakami rozpoznawczymi są biały hełm i wąsy.

Bajka „Strażak Sam”: Elvis Cridlington

Najlepszy przyjaciel Sama, również strażak. Jego supermocą jest bycie nieustraszonym. Bohater, oprócz bycia profesjonalnym pracownikiem, łatwo wpada w ekscytację. Jest też wyśmienitym kucharzem. Wielbiciel rock and rolla.

„Strażak Sam” – postacie: Penny Morris

Jedyna kobieta–strażak w remizie w Pontypandy. Ma 30 lat. Koleżanka Sama i cicha sympatia Elvisa. Pracuje w mieście, ale mieszka na jego obrzeżach. Właścicielka wiejskiej chatki nr 46 z uroczym ogródkiem, w którym uprawia warzywa i kwiaty. Bardzo odważna!

„Strażak Sam” – bohaterowie: Sara i James Jones

Bratanek oraz bratanica strażaka Sama. Ich tata Charlie wykonuje zawód rybaka, a mama Bronwyn prowadzi sklep tuż przy wodnej przystani. Najlepszym kolegą 13–letnich bliźniaków jest Norman. Sara jest nieco odważniejsza i pełna energii, która nigdy się nie wyczerpuje. Z kolei James jest nieśmiało i często walczy ze swoimi strachami. Mieszkają z rodzicami w domku blisko wody.

„Strażak Sam” – postacie: Dylis Price

Właścicielka sklepu spożywczego w Pontypandy. Mama małego psotnika Normana, którego musi ciągle upominać. Jest czułą, ale i surową matką. Jej mąż zginął w tragicznych okolicznościach.

Bajka  „Strażak Sam”: Bella Lasagne

W miasteczku jest znana z prowadzenia kawiarni Cafe Bella. To barwna osobowość: często śpiewa arie operowe i mówi z włoskim akcentem. Jej najbliższą zwierzęcą przyjaciółką jest ruda kotka Róża. Najczęściej odwiedzają ją Dylis i Norman.

„Strażak Sam” – bohaterowie: Trevor Evans

Kierowca autobusu, który mieszka koło Sama. Charakteryzuje się ogromnym lękiem wysokości. Prawdopodobnie najstarsza postać w bajce. Można go poznać z daleka po brązowej marynarce i berecie.

Bajka „Strażak Sam”: Norman Price

Czołowy łobuziak w Pontypandy. Jego mama Dylis, właścicielka sklepu spożywczego, musi go ciągle upominać. Przyjaźni się z Sarą i Jamesem. Właściciel adoptowanego baranka Wełenki. Interesuje się nauką i często wpada w kłopoty. W późniejszych seriach widzimy, jak dorasta i staje się coraz poważniejszy.

„Strażak Sam” – bajka: Michael Mike Flood

Złota rączka i zapalony majsterkowicz. Według bajki ma 32 lata. Jego rodzina obejmuje jeszcze córkę Mandy i żonę Hellen o jamajskich korzeniach – pielęgniarkę w szpitalu. Lubi Sama, Elvisa oraz Penny. Mieszka w żółtym domu i jeździ zieloną furgonetką.

„Strażak Sam” – gdzie oglądać?

Bajkę o strażakach i ich życiu dziecko wraz z rodzicami obejrzą na platformie HBO Max oraz MiniMini+. Podczas seansu maluchy mogą zdobyć wiedzę, jak zachować się w momencie wybuchu pożaru, jak ważna jest praca ratowników, pod który numer alarmowy zadzwonić itp. Bajka „Strażak Sam” ma więc aspekt edukacyjny. Polecamy!

 

Oprac. Agnieszka Kulig-Kozłowska

 

 

Może Cię również zainteresować: