Akcesoria przydatne w czasie podróży z dzieckiem

Akcesoria przydatne w czasie podróży z dzieckiem

Długa podróż z dzieckiem to dla wielu rodziców ogromne wyzwanie. Podpowiadamy, co ze sobą zabrać, aby nieco ułatwić sobie wspólny wyjazd, a nawet aby odległa wyprawa nie była żadnym problemem.

Przygotujcie niezbędne akcesoria

Przed wyjazdem na podróż z dzieckiem upewnijcie się, że zabraliście niezbędny w trakcie podróży sprzęt. W przypadku niemowlaka warto przygotować podręczną torbę podróżną, w której znajdą się pieluszki, woreczki na zużyte pieluszki, chusteczki nawilżane, komplet ubranek na zmianę, lekki kocyk oraz woda do picia.

W upalne dni zabierzcie pokrowiec na fotelik samochodowy uszyty z naturalnych włókien. Osłona tego typu sprawi, że smyk nie będzie się zbytnio pocił, a tapicerka fotelika zostanie zabezpieczona przed zabrudzeniem. Obecnie wiele samochodów wyposażonych jest już fabrycznie w rolety przeciwsłoneczne, które pasują idealnie do szyby. Jeśli jednak nie macie takiego udogodnienia w waszym pojeździe, kupcie specjalne osłony przyczepiane najczęściej do szyby za pomocą przyssawek.

Mały podróżnik będzie zachwycony, gdy sprawicie mu okulary przeciwsłoneczne. Zadbajcie jednak o to, aby wybrany przez was model posiadał właściwe atesty i filtry przeciwsłoneczne, chroniące wrażliwe oczy szkraba.

Podróż z dzieckiem ułatwi wam również organizer samochodowy mocowany do fotela. Taki gadżet posiada najczęściej mnóstwo kieszonek i przegródek, do których można schować wszystkie skarby dziecka. Większy malec będzie mógł również sam wyjąć lub schować potrzebną mu w danej chwili rzecz.

Jeśli dziecko podróżuje w foteliku tyłem do kierunku jazdy, zaopatrzcie się w specjalne lusterko, dzięki któremu będziecie mogli zerkać, co w danej chwili robi maluch.

Komfortowy i bezpieczny sen starszemu dziecku zapewni poduszka stabilizująca głowę. Miękki zagłówek tego typu bezpiecznie otuli dziecięcy kark i przyda się w trakcie niejednej podróży.

W co się bawić?

W czasie wielogodzinnej jazdy chyba każde dziecko jest znudzone i marudne. Postarajcie się jak najlepiej zająć mu czas i sprawcie, aby podróż przebiegała w miłej atmosferze.

Niemowlę, które nie śpi, zainteresuje się kolorowymi grzechotkami czy gryzakami. Dobrym pomysłem mogą się również okazać specjalne książeczki dla maluchów (np. kontrastowe).

Starszakom dłużącą się trasę pomogą urozmaicić podróżne gry lub książeczki edukacyjne. Z pewnością sprawdzą się także: układanka magnetyczna, małe figurki do zabawy oraz ulubiony pluszak malucha.

Czas umili mu również płyta z ulubioną muzyką czy audiobook. W ostateczności warto się pokusić o wyjęcie tabletu i włączenie kilku bajek, które zajmą smyka na jakiś czas.

Właściwie planując i organizując chwile spędzone w aucie dzieciom, jesteście w stanie sprawić, że nawet najdłuższe wojaże nie będą niczym strasznym i podróż z dzieckiem upłynie radośnie.

Oprac. Magdalena Przypłata

Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Powiązane artykuły