Sprawdzone gry do samochodu. Co zabrać do auta w długą podróż, aby uniknąć nudy?

Sprawdzone gry do samochodu. Co zabrać do auta w długą podróż, aby uniknąć nudy?

Zakup wartościowej gry do samochodu będzie dobrym pomysłem w sytuacji, gdy planujemy wybrać się z rodziną na dłuższą wyprawę – na przykład do dziadków czy na urlop. Dzięki interesującej grze pociechy nie powinny się nudzić i marudzić, natomiast kierowca będzie mógł skupić się na bezpiecznej jeździe. Nie wszystkie gry sprawdzą się jednak w aucie. Podpowiadamy więc, na jakie tytuły warto zwrócić uwagę.

Czym powinna charakteryzować się dobra gra do samochodu?

W większości samochodów osobowych nie ma zbyt dużo przestrzeni, co znacznie ogranicza możliwości zabawy. Dodatkowo przez całą podróż musimy być przypięci pasami do fotela lub fotelika samochodowego. W grę wchodzą więc jedynie gry spełniające określone warunki:

 • W podróży doskonale sprawdzają się gry magnetyczne. Gdy zastąpimy zwykłe pionki magnesami, znacznie łatwiej nad nimi zapanować w czasie gwałtowniejszych manewrów podczas jazdy.
 • Jeżeli gra nie jest dostępna w wersji magnetycznej, pionki i kostki wchodzące w skład zestawu powinny być duże – wówczas łatwiej je będzie znaleźć w sytuacji, gdy spadną dziecku na podłogę w samochodzie.
 • Gry i zabawy w podróży powinny posiadać łatwo przyswajalne zasady, zaś sama rozgrywka powinna być dynamiczna. Jazda zwykle bywa przerywana przez liczne postoje na jedzenie czy toaletę, więc kilkugodzinna sesja z jedną grą nie jest najlepszym rozwiązaniem.
 • Jeśli gry na podróż są zróżnicowane i posiadają kilka wariantów rozgrywki, wówczas nie znudzą się zbyt szybko – to również jest zaletą.

Co jednak w sytuacji, gdy kierowca także chciałby wziąć udział w zabawie? Jest na to kilka sposobów (gry słowne, wspólne śpiewanie piosenek), jednak należy pamiętać, że taka rozgrywka nie może być zbyt angażująca, ponieważ kierowca powinien być cały czas skupiony na drodze. Wyjątek stanowi zabawa w odgadywanie znaczenia mijanych znaków drogowych. Ta prosta rozrywka może mieć wiele wariantów, czego dowodem jest gra plasująca się na pierwszym miejscu w poniższym rankingu. Oprócz niej w zestawieniu znalazły się także inne gry w sam raz do samochodu.

Zamiast tabletu i smartfona. 7 gier doskonałych na długą podróż samochodem

 1. Albi, Znaki, gra do auta
 • Prosta gra edukacyjna przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
 • Gra zawiera zestaw 100 kart. Połowa z nich przedstawia znaki drogowe, druga część – numery rejestracyjne.
 • Gra pozwala dzieciom poznać znaczenie poszczególnych znaków drogowych, numery rejestracyjne są za to doskonałym pretekstem do wciągającej gry słownej. Pociecha może je wykorzystywać do tworzenia zabawnych, absurdalnie brzmiących zdań.
 1. The Purple Cow, Wyścig dookoła świata, podróżna gra magnetyczna
 • Estetycznie wydana magnetyczna planszówka dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
 • Metalowe pudełko służy jednocześnie za planszę, a jego niewielkie gabaryty sprawiają, że grę łatwo można zmieścić w torebce czy schowku samochodowym.
 • Zasady gry są bardzo proste. Pionkami są kolorowe samoloty, przesuwamy je po planszy o tyle pól, ile wypadło na kostce. Gdy samolot wyląduje na kolorowym polu, należy odpowiedzieć na pytanie dotyczące kontynentu, na jakim aktualnie się znajdujemy. Wygrywa oczywiście ten, kto pierwszy dotrze do mety.
 1. The Purple Cow, Zwierzęta i ich domy, podróżna gra magnetyczna, puzzle
 • Magnetyczna gra przeznaczona dla przedszkolaków – jej niewielkie i lekkie pudełko jest jednocześnie planszą.
 • To gra edukacyjna, która polega na tym, że dzieci dopasowują poszczególne zwierzęta do ich domów, powtarzając przy tym ich angielskie nazwy.
 • Gra może wspomagać naukę języka angielskiego oraz usprawniać małą motorykę.
 1. Rebel, Dobble Kids, gra towarzyska
 • Klasyczna gra towarzyska „Dobble” – tu w wersji dla najmłodszych.
 • „Dobble Kids” to karcianka charakteryzująca się dynamiczną rozgrywką, podczas której liczą się przede wszystkim refleks i spostrzegawczość.
 • Gra ma kilka wariantów rozrywki, nie powinna więc znudzić się maluchom zbyt szybko.
 1. Smart Games, Dziura w całym
 • Interesująca i ładnie wydana magnetyczna gra logiczna, przeznaczona zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci.
 • Gra w formie poręcznej książeczki, z zajmującymi zagadkami logicznymi podzielonymi na 4 stopnie trudności. Z najłatwiejszymi zadaniami poradzą sobie nawet kilkulatki, natomiast najtrudniejsze mogą sprawić problemy także osobom dorosłym.
 1. Top Trumps, My Little Pony, gra karciana
 • Karciana gra towarzyska przeznaczona dla dzieci, które potrafią już czytać.
 • Rozgrywka przypomina klasyczną grę w wojnę. Wykładamy po jednej karcie, a wybrana osoba wybiera określoną cechę swojego bohatera (np. przyjacielskość). Wygrywa ten, którego kucyk okazał się najlepszy pod tym względm. Potem na stole lądują kolejne karty, chodzi oczywiście o to, by zdobyć ich jak najwięcej.
 • Można grać w dwie osoby, jednak im więcej uczestników zabawy, tym jest ona ciekawsza i bardziej dynamiczna.
 1. Portal Games, Czółko!, gra familijna
 • Towarzyska gra w kalambury – tutaj w nieco zmodyfikowanej wersji. Najpierw przykładamy kartę z hasłem do czoła, a potem staramy się je odgadnąć na podstawie podpowiedzi pozostałych uczestników.
 • Gra jest przeznaczona raczej dla starszych dzieci, dla młodszych niektóre hasła mogą być za trudne.
 • Proste reguły, kilka trybów rozgrywki, dynamiczna akcja – „Czółko” to idealny wybór na dłuższą podróż lub chociażby wspólny wieczór z rodziną lub znajomymi.

Gry do samochodu – i nie tylko
Łatwo się domyślić, że niektóre z wyżej wymienionych gier będą wartościowym sposobem na spędzenie wolnego czasu nie tylko podczas podróży samochodem. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w gry magnetyczne zagrać z dzieckiem również w poczekalni u lekarza albo podczas kilkugodzinnego oczekiwania na lot. W zasadzie każdy z powyższych tytułów będzie doskonałą formą zabawy bez względu na okoliczności.

Oprac. Daniel Śliwa

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem