Ranking wózków spacerowych

Każdy rodzic ma inne oczekiwania wobec wózka spacerowego – dla jednych ważna jest niewielka waga, tak aby wózek można było bez problemów wnieść po schodach, innym zależy na dużych kołach umożliwiających wygodne przemieszczanie się po nierównym terenie. Na szczęście, obecnie na rynku nie brakuje wózków, które są w stanie sprostać nawet najbardziej wygórowanym wymaganiom. Na jakie modele warto zwrócić szczególną uwagę? Oto ranking najchętniej kupowanych wózków spacerowych:

Rodzaje wózków spacerowych

Na wstępie dobrze byłoby więc wyjaśnić, czym właściwie jest wózek spacerowy i na czym polegają różnice między poszczególnymi rodzajami tego pojazdu. Wózek spacerowy kupujemy zwykle wtedy, gdy dziecko potrafi już siedzieć i przestaje mieścić się w wykorzystywanej dotychczas gondoli. W spacerówce, na miejscu gondoli, znajduje się miękkie siedzisko (niekiedy regulowane), które umożliwia maluszkowi dokładniejszą obserwację otaczającego go świata. Alternatywą dla spacerówki jest wózek 2w1, który w pierwszych miesiącach życia maluszka służy za gondolę, a później można go łatwo przeobrazić w praktyczną spacerówkę.

Do wózków spacerowych zaliczyć można również poręczne „parasolki”, które swój przydomek zawdzięczają temu, że przy pomocy kilku ruchów można złożyć je niczym parasol. W przeciwieństwie do tradycyjnych wózków spacerowych, nie zawsze są wyposażone w miękkie siedzisko, dlatego polecane są raczej dla starszaków. Doskonale sprawdzają się za to w roli wózka dodatkowego, idealnego na krótkie spacery i wakacyjne wyjazdy.

Osobną kategorię wózków spacerowych stanowią tzw. joggery czyli wózki trójkołowe do biegania razem z dzieckiem.

Czym kierować się przy wyborze wózka spacerowego?

Zanim naszą uwagę przykuje jakiś konkretny model wózka spacerowego, warto sprecyzować własne wytyczne, jakimi będziemy kierować się przy jego wyborze. To pozwoli uniknąć pokusy zakupu wózka wyłącznie ze względu na jego design, nie zaś odpowiadającego naszym indywidualnym potrzebom. Na co zwrócić szczególną uwagę, poszukując wózka spacerowego dla dziecka? Poniżej kilka kluczowych elementów:

Koła. Spacerówki z małymi kółkami są zwykle lżejsze i bardziej zwrotne, nie nadają się jednak do spacerów po nierównym terenie. Jeśli mieszkamy poza miastem albo mamy w planach spacery z dzieckiem po lesie, lepiej celować w wózek z dużymi kółkami, które nie będą blokować się w czasie jazdy po żwirowych ścieżkach.

Waga. Czasem zdarza się, że wózek trzeba zapakować do samochodu albo wnieść kilka pięter po schodach. Dobrze wówczas, aby nie ważył on zbyt wiele i łatwo się składał. Na rynku dostępnych jest wiele takich kompaktowych spacerówek. Decydując się na zakup którejś z nich, trzeba jednak pamiętać o tym, że konsekwencją zmniejszonej wagi wózka jest niższy komfort jazdy. To dlatego spacerówkami nie powinny podróżować niemowlęta – wstrząsy w czasie przejażdżki mogą być szkodliwe dla ich zdrowia. W przypadku starszych dzieci, nie jest to jednak przeszkodą. Jeśli nie chcemy jednak rezygnować z amortyzowanego wózka spacerowego na pompowanych kołach, dobrym pomysłem będzie zakup lekkiej, składanej parasolki, którą będziemy wykorzystywać jedynie podczas wyjazdów.

Stelaż. Powinien być trwały, solidnie wykonany i dostosowany do wagi dziecka. Decydując się na wózek składany, uwagę trzeba zwrócić także na system zabezpieczeń. Muszą być sprawne, aby wózek nie złożył się w trakcie spaceru.

Siedzisko. W wózkach spacerowych maluszek zwykle obrócony jest przodem w kierunku jazdy. Są także wózki z przekładanym siedziskiem, które można obracać w przód i w tył w zależności od potrzeb. Jeśli nasz maluch ma w zwyczaju zasypiać podczas spaceru, najlepiej rozejrzeć się wśród wózków z regulowanym oparciem, które rozkłada się do pozycji leżącej.

Gondola. Przed zakupem wózka warto dokładnie zmierzyć szerokość gondoli, aby nie okazało się, że wózek nie mieści się w bramce lub windzie. Jednocześnie nie może być ona zbyt mała – dziecko powinno mieć zapewnioną swobodę ruchów.

Kosz na zakupy. Zwykle umieszczony jest poniżej siedziska. Zwróćmy jednak uwagę na to, by nie był zawieszony za nisko – wypełniony ciężkimi zakupami może ocierać się o podłoże.

Hamulce. Muszą być niezawodne, w końcu od tego zależy bezpieczeństwo dziecka. Systemy blokowania hamulców w wózkach są różne – jedne blokuje się, delikatnie na nie naciskając, inne przy pomocy dźwigni. Pierwszy sposób jest z reguły wygodniejszy dla rodzica.  

Torba do zawieszenia na rączce. W taki gadżet wyposażone są jedynie duże wózki spacerowe. Na lekkich parasolkach nie wiesza się torby, bo mogłoby to skutkować wywrotką. Dlatego jeśli mamy w zwyczaju umieszczanie torby na rączce, prawdopodobnie bezpieczniej będzie postawić na solidniejszy wózek.

Podnóżek. Zwykle jest regulowany, ale przed zakupem warto to sprawdzić. Jeśli okaże się, że położenia podnóżka nie da się zmienić, dziecko prawdopodobnie bardzo szybko wyrośnie z takiego wózka i będziemy musieli pomyśleć o nowym modelu, chyba że chcemy skazać naszą pociechę na to, by musiała nienaturalnie podkulać nogi podczas jazdy.

Ranking wózków spacerowych

Skoro wiemy już, na co zwracać uwagę podczas zakupu wózka spacerowego, pora przejść do rankingu najpopularniejszych modeli. Niekwestionowanym liderem jest wózek Smiki Thunder Pro. Wyposażono go we wszystkie funkcjonalności, o których była mowa wcześniej: regulowane oparcie i podnóżek, kosz na zakupy, obszerną gondolę i duże, zwrotne kółka. Do tego wózek bardzo łatwo się składa i to przy pomocy zaledwie jednej ręki. Sprawdzi się nawet podczas zimowych spacerów. Duże kółka powinny poradzić sobie na zaśnieżonych chodnikach, a dołączone do zestawu okrycie na nóżki zabezpieczy maluszka przed zimnem.

Smiki, Thunder Pro, wózek spacerowy, szary

Na drugim miejscu uplasował się wózek Smiki Petite będący ciekawą alternatywą dla tradycyjnego wózka spacerowego. Jak przystało na parasolkę jest on lekki i skrętny, dzięki czemu doskonale sprawdza się podczas letnich spacerów i wyjazdów. Przewożenie wózka ułatwia też fakt, że po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca, więc powinien zmieścić się nawet do niewielkiego bagażnika. Zaletą jest też regulowane oparcie, dzięki któremu maluch może uciąć sobie podczas spaceru drzemkę. Uwagę zwraca również jego świeża, pastelowa kolorystyka.

Niezwykle lekkiemu wózkowi Caretero Alfa przypadło ostatnie miejsce na podium. Model typu parasolka w sam raz sprawdzi się podczas wiosennych i letnich spacerów. Jego niewielka waga i kompaktowe wymiary pozwalają na łatwe przewożenie i przenoszenie. Do tego jest bardzo zwrotny i dobrze się go prowadzi. Warto więc zwrócić na niego uwagę, zwłaszcza jeśli szukamy wózka dobrego na podróż samochodem lub samolotem.

W roli lekkiego wózka na wyjazdy sprawdzi się także parasolka Smiki Travel. To prosty, ale praktyczny model wyposażony w odpinany daszek, który ma za zadanie chronić dziecko przed intensywnym słońcem. Oparcie niestety nie ma możliwości regulacji, ale starszakom, którym jest on dedykowany, nie powinno to przeszkadzać. Spodobać może im się za to intensywnie turkusowy kolor siedziska.

Kolejne miejsce w rankingu zajmuje wózek Caretero Monaco. Jak na pojazd na czterech amortyzowanych kołach jest on bardzo lekki – waży zaledwie 8 kg. Jednocześnie sprawdza się do jazdy po praktycznie każdym terenie, nawet po oblodzonych chodnikach. W zestawie z wózkiem znajduje się usztywniany pokrowiec na nóżki, który powinien ochronić malucha przed mrozem i wiatrem, pojemny kosz na zakupy oraz folia przeciwdeszczowa. Dla wygody rodziców przy rączce zamontowano też praktyczny uchwyt na napój, gdzie można umieścić kubek z kawą albo butelkę maluszka.

Caretero, Monaco, wózek spacerowy, black

Szósty w rankingu popularności wózek Espiro Energy to kolejny przykład parasolki. Ma ona wygodną, pełną rączkę, która ułatwia prowadzenie. Oprócz tego wózek wyróżnia powiększana budka, obszerny kosz na zakupy i amortyzowane kółka, dzięki którym można wykorzystywać go nie tylko w mieście, ale i na nierównych leśnych śnieżkach. Bardzo praktyczne jest także regulowane siedzisko, które rozkłada się do pozycji leżącej.

Na miejscu siódmym znalazł się wózek Peps. To niezbyt skomplikowany, ale praktyczny model wyposażony we wszystkie niezbędne do bezpiecznego spacerowania z dzieckiem elementy. Poza tym łatwo się nim manewruje, co jest zasługą obrotowych przednich kół, jest lekki i kompaktowy, więc po złożeniu nie zajmuje zbyt dużo miejsca.  

Tuż za nim w rankingu znalazł się wózek Clever z oferty polskiego producenta Baby Design. To doskonale wyposażona spacerówka, w dodatku za rozsądną cenę. Budka, oparcie, podnóżek – wszystkie te elementy mają możliwość regulacji. Do zestawu dołączony jest też kosz na zakupy, uchwyty na kubek dla rodzica lub butelkę dziecka oraz pokrowiec na nóżki. Uwagę zwracają też kółka – przednie są zdecydowanie mniejsze. Dzięki temu wózek jest zwrotniejszy, łatwiej się też z nim podróżuje komunikacją miejską.

Kolejny wózek, Stockholm Stroller jest już nieco droższy. Stelaż jest pokryty metalicznym lakierem w kolorze złota, a gondolę i siedzisko pokrywa nieprzemakalny materiał w dyskretne, szare cętki. Koła są na tyle duże, że wózek lekko prowadzi się po niemal każdym rodzaju nawierzchni. Komfort podczas spaceru zwiększa także regulowane siedzisko i rozbudowywany daszek "paparazzi-baldachim" z filtrem UV, który ma za zadanie chronić maluszka przed słońcem. Oparcie siedziska opuszcza się jedną ręką, równie proste i szybkie jest składanie wózka, który po złożeniu mieści się do torby podróżnej, dołączonej do zestawu.

Elodie Details, Stockholm Stroller, Dots of Fauna, wózek spacerowy

Ranking wózków spacerowych zamyka model Spacer od Caretero. Jednym z jego największych plusów jest duża jak na spacerówkę budka, w której znajdują się dwa otwory, przez które rodzic może obserwować dziecko. Udogodnieniem dla rodzica jest także wszyta z tyłu budki kieszonka, gdzie można schować przydatne podczas spaceru drobiazgi, np. smoczek lub zabawki. Większe przedmioty powinny zmieścić się w koszu pod siedzeniem. Duże, amortyzowane kółka umożliwiają jazdę praktycznie po każdym rodzaju podłoża, a osłonka na nóżki sprawia, że wózek nadaje się także na zimowe spacery.

Oprac. Joanna Żelazińska

Powiązane artykuły