Przewożenie niemowlaka w samochodzie – jaki fotelik wybrać, w co ubrać malucha, co spakować do auta na podróż?

przewozenie-niemowlaka-w-samochodzie

Bezpieczne przewożenie niemowlaka w samochodzie nie ogranicza się wyłącznie do zakupu odpowiedniego fotelika. Powinniśmy mieć na uwadze także pewne zasady, które pozwalają ograniczyć ryzyko obrażeń u dziecka w razie kolizji. Wbrew pozorom zasad tych jest całkiem dużo. Najważniejsze z nich w szczegółach opisujemy poniżej.

Niemowlak w samochodzie – najważniejsze zasady, o których warto pamiętać, aby zapewnić maluchowi bezpieczeństwo

Niemowlak w samochodzie powinien być przewożony:

W odpowiednio dobranym foteliku

Niemowlę nie ma jeszcze odpowiednio wykształconych mięśni pleców, szyi i karku. Nie jest więc w stanie zamortyzować sił działających na kręgosłup w razie wypadku – ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa dziecka podczas korzystania z jakiegokolwiek środka transportu. Odpowiednie ułożenie główki oraz pleców dziecka jest jednym z najważniejszych warunków bezpiecznej jazdy.

Tym samym, optymalnym sposobem na przewożenie niemowlaka w samochodzie jest skorzystanie z odpowiedniego fotelika przeznaczonego dla najmłodszych, niesiedzących dzieci (0-13 kg lub do 83 cm według normy I-size). Ważne jest również ułożenie ciała dziecka pozycja półleżąca jest najbezpieczniejsza.

Tyłem do kierunku jazdy

Foteliki z kategorii 0-13 montuje się wyłącznie tyłem do kierunku jazdy, czyli w jedynej bezpiecznej dla niemowlaka pozycji. Przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy zaleca się minimum do 4 roku życia.

Na tylnej kanapie (jeśli to możliwe na środkowym siedzeniu)

Najbezpieczniejszym miejscem w samochodzie jest środek tylnej kanapy – to właśnie tam najlepiej zamontować fotelik dla niemowlaka, o ile jest to możliwe. Dziecko można również przewozić na pozostałych miejscach tylnej kanapy oraz z przodu. W ostatnim wypadku muszą jednak zostać spełnione określone warunki:

- Fotelik musi być umocowany tyłem do kierunku jazdy poduszka powietrzna musi być WYŁĄCZONA;

- Jeśli montujemy na przednim siedzeniu fotelik dla starszego dziecka, które podróżuje już przodem do kierunku jazdy, należy odsunąć fotel pasażera do linii słupków pasów bezpieczeństwa. W tym wypadku poduszka powietrzna powinna być WŁĄCZONA.

Jaki fotelik wybrać dla niemowlaka?

Wybierając fotelik dla niemowlaka, należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

- Certyfikaty ECE R44-03 oraz ECE R44-04 to w przypadku fotelików dziecięcych absolutne minimum. Najlepiej jednak sprawdzić, czy fotelik dla niemowlaka posiada homologację i i-Size. Jest to o wiele bardziej zaawansowany standard bezpieczeństwa. Poza tym im wyższa ocena bezpieczeństwa podczas testów zderzeniowych, tym lepiej.

- Dopasowanie fotelika do wagi i wzrostu dziecka. Najlepiej kupić fotelik przeznaczony wyłącznie dla niemowląt, przystosowany do przewożenia dziecka o masie ciała 0-13 kg. Co jednak, gdy zdecydujemy się na zakup fotelika 0-18 lub 0-25 kg, w którym będziemy mogli przewozić dziecko również wtedy, gdy trochę podrośnie? W tym wypadku ważne jest, aby siedzisko było wyposażone w wymienne wkładki umożliwiające bezpieczną pozycję do jazdy dla niemowląt. Poza tym fotelik musi mieć możliwość montażu tyłem do kierunku jazdy i warto montować go w ten sposób jak najdłużej, żeby zwiększyć bezpieczeństwo dziecka.

- Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, jeszcze przed dokonaniem zakupu warto samodzielnie lub z pomocą specjalisty sprawdzić stabilność mocowania fotelika w samochodzie. Niekiedy może się okazać, że fotelik, który początkowo uznamy za idealny dla naszego malucha, ostatecznie nie będzie mógł zostać odpowiednio zamontowany na tylnej kanapie. Żeby osiągnąć pozycję bezpieczną dla dziecka fotelik musi być zamontowany stabilnie oraz pod odpowiednim kątem nachylenia (pozwoli to uniknąć niebezpiecznego opadania główki).

- Raczej nie powinno się kupować fotelików dla niemowląt z drugiej ręki. Foteliki mają swój termin przydatności, określony przez producenta i nie powinny być używane po jego przekroczeniu. Poza tym, tak jak każdy sprzęt, zużywają się. Nigdy nie wiadomo, czy konstrukcja używanego fotelika jest w dobrym stanie lub czy nie jest to powypadkowy model.

Warto także pamiętać o tym, by fotelik wyposażony był w dobrej jakości uprząż.  Pasy  pięciopunktowe uznawane są za bezpieczniejsze od trzypunktowych. Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie zapięcie i dociągnięcie pasów, a także – o czym wielu rodziców zapomina – brak grubych ubrań pomiędzy ciałem malucha a pasami.

Jak ubrać niemowlaka do samochodu?

Nie należy przesadzać z grubością ubrania. Kombinezon, gruba kurtka czy kilka warstw śpioszków oraz sweterków może sprawić, że podczas wypadku dziecko wysunie się spod pasów w foteliku. Pamiętajmy, że pasy powinny ściśle przylegać do ciała malucha, a nie do puchowej kurtki. Przestrzeń, która powstaje w ten sposób pomiędzy pasami a ciałem dziecka może znacząco zwiększyć jego obrażenia w razie kolizji, na skutek nagłej kompresji. Poza tym zbyt gruba warstwa ubrań może sprawić, że dziecku będzie niewygodnie i za gorąco.

Dlatego przed podróżą warto wcześniej ogrzać wnętrze samochodu, w czasie jazdy można również przykryć dziecko kocem.

Co spakować do auta na długą podróż z niemowlakiem?

Dłuższa samochodowa podróż z niemowlakiem na pokładzie może być dość dużym wyzwaniem logistycznym. Oczywiście inaczej spakujemy się na dwutygodniowe wakacje z dzieckiem w północnych Włoszech, a inaczej na kilkugodzinną wyprawę do rodziny na Święta. Pewne produkty powinny nam jednak towarzyszyć niezależnie od dystansu, jaki mamy do pokonania. Są to przede wszystkim:

- Pieluszki i ubrania na zmianę, przynajmniej na kilka godzin podróży

- Podkład do przewijania (lub ręcznik czy mata), chusteczki nawilżane, puder lub krem do pielęgnacji pupy – czyli te produkty i kosmetyki, których zazwyczaj używamy podczas przewijania dziecka.

- Ulubiony kocyk, gryzak czy smoczek dziecka.

- Butelka do mleka, mleko lub inne jedzenie, podgrzewacz – jeżeli maluch jest karmiony w ten sposób. Jeśli dziecko jest karmione piersią warto zabrać wszystkie akcesoria, których używamy podczas karmienia, takie jak laktator, wkładki laktacyjne itp. Warto także zapakować do samochodu termos z gorącą wodą, co ułatwi nam przygotowanie mleka dla malucha.

- Wózek głęboki lub spacerowy, ewentualne chusta do noszenia.

A także to wszystko, co zazwyczaj bierzemy ze sobą w dłuższą podróż.

Bezpieczne przewożenie niemowlaka w samochodzie

Na koniec warto dodać, że przewożenie dzieci w samochodzie będzie można uznać za bezpieczne nie tylko wtedy, gdy będą jechały w bezpiecznym i odpowiednio zamontowanym foteliku, ale przede wszystkim wtedy, gdy będziemy ostrożnie prowadzić samochód. Owszem, odpowiednio dobrany fotelik może uratować dziecku życie, tym niemniej jego zakup nie zwalnia nas z odpowiedzialnego zachowania podczas jazdy samochodem.

Oprac. Daniel Śliwa

Konsultacja specjalistyczna: dr n. med. Małgorzata Kwiatkowska, pediatra

Powiązane artykuły