33 tydzień ciąży - wzrost zapotrzebowania na białko

33 tydzień ciąży - wzrost zapotrzebowania na białko

Trzydziesty trzeci tydzień to już ósmy miesiąc ciąży, zapewne więc pogodziłaś się z tym, że stan w którym jesteś niesie za sobą wiele przykrych dolegliwości. Pamiętaj, że jest to etap przejściowy i do szczęśliwego finału jest już bardzo blisko. Twoje dziecko waży  2 kilogramy, a w ciągu najbliższych kilku tygodni jego masa ciała jeszcze znacznie się zwiększy, dlatego też niezwykle ważna jest twoja zbilansowana dieta i substancje, jakie dostarczasz dziecku.

Rozwój dziecka w 33 tygodniu ciąży

Twoje dziecko w trzydziestym trzecim tygodniu ciąży zbliża się do swojej długości urodzeniowej i teraz intensywnie przybiera na wadze. Skóra jest różowa i gładka, a meszek płodowy już prawdopodobnie  zaniknął.

W dalszym ciągu maluch rozwija swój własny układ odpornościowy. Ochroni go to przed niektórymi zagrożeniami po porodzie.

Kości malucha są twarde i skostniałe, wyjątkiem są kości czaszki, które muszą zachować elastyczność do dnia porodu. Kości te połączone są ze sobą także szwami, a pomiędzy nimi znajdują się otwory w kości tzw. ciemiączka. Pozwala to na dopasowanie się główki dziecka do kształtu kanału rodnego w trakcie porodu.

Źrenice malca zwężają się pod wpływem światła, zupełnie jak u dorosłego człowieka. Nową umiejętnością, którą maluch teraz nabył, jest obracanie główki na boki.

Jak czuje się mama - samopoczucie w 33 tygodniu ciąży

Pozostało ci jeszcze 7 tygodni do określonego terminu porodu, twoje samopoczucie pogarsza się, możesz być rozdrażniona i łatwo będzie wyprowadzić cię z równowagi, doświadczasz często bardzo skrajnych emocji. Przyczyną tego stanu rzeczy są hormony, stres przed zbliżającym się porodem oraz obawy i lęki o dziecko. O wszelkich wątpliwościach i lękach porozmawiaj z kimś bliskim, który wesprze cię i uspokoi.

Okres tuż przed porodem wykorzystaj na odpoczynek, który jest ci teraz bardzo potrzebny. Po narodzinach dziecka będziesz miała znacznie mniej czasu tylko dla siebie.

Objętość wód płodowych w macicy osiągnęła maksimum i jest ich około 1000ml. Wody płodowe nie amortyzują już tak dobrze uderzeń dziecka i te mogą być teraz dosyć bolesne.

Pod wpływem zmian hormonalnych twoja skóra może stać się teraz sucha i szorstka. Pamiętaj o piciu dużych ilości wody i nawilżaj skórę odpowiednimi balsamami.

Możesz teraz zaobserwować wyciekający żółtawy płyn z piersi. To znak, że są one gotowe do karmienia, a gruczoły wytwarzają siarę - pierwsze mleko.

Wiele ciężarnych kobiet w trzecim trymestrze może się skarżyć na uczucie drętwienia i mrowienia w palcach - jest to zespół cieśni nadgarstka. Przypadłość ta występuje w ciąży dość często i jest bardzo nieprzyjemna. Zmiany hormonalne i zatrzymanie się wody w organizmie wywołuje obrzęk torebki stawowej nadgarstka, w której przebiegają nerwy odpowiedzialne za unerwienie kończyny górnej. Ucisk na nerwy wywołuje właśnie to mrowienie, które może nawet promieniować do ramienia. Zespół cieśni nadgarstka dokuczać może szczególnie w nocy, dlatego staraj się unikać ucisku na nadgarstek w czasie snu. Objawy te na szczęście mijają po porodzie i nie wymagają specjalnego leczenia.

Warto przygotować już listę najważniejszych rzeczy, co zabrać do szpitala. Warto, aby wyprawka do szpitala była gotowa już jakieś 3-4 tygodnie przed rozwiązaniem. Oszczędzi ci to niepotrzebnego stresu i pospiesznego pakowania.

Na tym etapie twoja dieta ma ogromne znaczenie, ponieważ w trakcie intensywnego wzrostu dziecko potrzebuje znacznych ilości białka i tłuszczu. Podaż białka kobiety ciężarnej powinna wynosić 15-20% ogółu kalorii w diecie. Białko to najważniejszy element budulcowy organizmu, a w okresie ciąży zapotrzebowanie na ten składnik pokarmowy istotnie wzrasta. Przy wzroście masy ciała w ciąży o około 12,5 kg, blisko 1 kg przypada na samo białko, a z tego prawie 50% przyrostu masy białkowej przypada na organizm dziecka. Wzrost płodu jest najintensywniejszy w ostatnich tygodniach ciąży, dlatego zapotrzebowanie na białko jest teraz szczególnie duże. Pamiętaj, by w twojej diecie nie zabrakło białka pochodzącego ze zdrowych źródeł.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii
i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie.  

Ciąża tydzień po tygodniu

Program SMYK & Spółka

Okazje cenowe