Najlepsze książki dla nastolatków o miłości

Najlepsze książki dla nastolatków o miłości

Young adults to gatunek literacki, skierowany do odbiorców w wieku między 12 a 18 lat. Elementem odróżniającym te powieści od innych jest wiek głównych bohaterów - są to rówieśnicy odbiorców, nastolatkowie i to z ich perspektywy opisane są wydarzenia. Często są to powieści opierające się na historiach miłosnych, przyjaźniach czy poszukiwaniu przez bohaterów własnej wartości i zawsze przedstawiają wielkie emocje dotykających młodych ludzi. Ważną częścią Young adults są romantyczne historie o dwójce nastolatków, które po wielu trudach odnajdują szczęście. Właśnie dla miłośników takiej literatury przygotowaliśmy zestawienie książek o miłości dla młodzieży.

Atrakcyjne książki o miłości dla młodzieży, oprócz wielkich emocji muszą opowiadać dobrą i spójną historię, która wciągnie nie tylko nastolatka, ale także osoby powyżej 18 roku życia. Dlatego ważne jest, aby znaleźć tam tematy poboczne i ciekawe tła historii. Young adults to różnorodność tematów i światów. Są powieści o tematyce dystopijnej, ze zjawiskami paranormalnymi, bądź współczesnymi problemami młodych ludzi, takimi jak śmiertelna choroba, czy problemy z własnymi uczuciami i tożsamością.

Seria „Chłopcy” autorstwa Jenny Han

Ranking najlepszych pozycji miłosnych dla młodzieży nie może obejść się bez utworów Jenny Han. Jenny Han to amerykańska pisarka, która zdobyła sympatię wielu młodych ludzi, miłośników miłosnych zawirowań. Najbardziej znaną serią Jenny Han jest trylogia „Chłopcy”, opowiadająca romantyczne przygody Lary, maturzystki, która marzy o prawdziwej miłości. Pewnego dnia ktoś w tajemnicy wysyła jej listy do byłych sympatii, które miały nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Jak zareagują chłopcy na listy, które miały uleczyć złamane serce Lary? Czy Lara w końcu zakocha się naprawdę? Powieść oprócz miłości romantycznej, pokazuje także siłę siostrzanego wsparcia, jest pełna wzruszeń i humoru. Seria „Chłopcy” została zaadaptowana na potrzeby filmów o tych samych tytułach i można je oglądać na platformie Netflix.

Kroniki Nocnych Łowców autorstwa Cassandry Clare

Szukając książek o miłości dla młodzieży warto zwrócić uwagę na twórczość Cassandry Clare. Amerykanka urodzona w Teheranie, przez większość swojego dzieciństwa podróżowała po Europie. Później zamieszkała w USA i tam pracowała w redakcjach czasopism rozrywkowych. W 2004 roku rozpoczęła pracę nad swoją pierwszą powieścią: „Miasto kości”. Pozycja ta to pierwsza część z serii „Dary anioła”, która podbiła serca wielu młodych ludzi na całym świecie. Cassandra Clare oparła swoje książki o uniwersum Nocnych Łowców. Początkowo wydano trylogię inspirowaną współczesnym krajobrazem Manhattanu. Kiedy dobrze przyjęto „Dary anioła”, autorka przeniosła akcję, do wiktoriańskiej Anglii i stworzyła prequel „Darów anioła”, czyli serię „Diabelskie Maszyny”. W kolejnych latach Cassandra Clare wydawała nowe części „Darów anioła” i tworzy inne serie z Nocnymi Łowcami. Kroniki Nocnych Łowców opowiadają o konflikcie Nocnych Łowców, czyli grupą potężnych hybryd człowiek-anioł, z Podziemnymi - społeczeństwem mitologicznych istot i demonów. Oprócz walki dobra ze złem rozwija się relacja pomiędzy bohaterami. Czy razem pokonają Podziemnych? Czy oprócz walki znajdzie się miejsce na rozwój uczuć? „Miasto kości” doczekało się ekranizacji.

Poniżej przedstawiamy listę wydanych w Polce pozycji z cyklu „Kroniki Nocnych Łowców”:

Saga „Igrzyska śmierci” autorstwa Suzzane Collins

Książki dla nastolatków o miłości można także odnaleźć w twórczości Suzzane Collins. Amerykańska pisarka, która karierę zawodową rozpoczęła od tworzenia telewizyjnych programów dla dzieci, jest autorką wielu scenariuszy dla pozycji stacji Nickelodeon czy MiniMini. Jednak największe uznanie otrzymała za sagę „Igrzyska śmierci”, która przedstawia życie w okrutnym państwie Panem. Główną bohaterką sagi jest Katniss Everdeen, szesnastolatka, która zgłasza się do bratobójczej walki, by ochronić przed tym swoją młodszą siostrę. „Igrzyska śmierci” to brutalne zawody, w których udział biorą młode osoby, po dwie z każdego z trzynastu dystryktów. Zwycięża tylko jeden, bo tylko jeden przeżyje. Władcy państwa Panem co roku przypominają obywatelom, że nie warto walczyć z systemem. Kiedy na arenę walki wchodzi Katniss z Peterem, który już raz uratował jej życie przed śmiercią głodową, zmienia się wszystko. Bliskie relacje pomiędzy parą z dystryktu dwunastego pokazują, że nie zawsze strach przed własnym losem jest ważniejszy od drugiego człowieka. Saga „Igrzyska śmierci” została zekranizowana i podbiła serca zarówno czytelników, jak i kinomanów.

Trylogia „Igrzyska śmierci” składa z:

Uzupełnieniem rankingu najlepszych książek dla nastolatków o miłości są pozycje:

Może Cię również zainteresować: