Najlepsze książki kryminalne - te tytuły trzeba znać

Które kryminały warto przeczytać?

Kryminał to jeden z najpopularniejszych gatunków literackich naszych czasów. Fabuła oparta na zbrodni, głównym bohaterem jest osoba prowadząca zawiłe śledztwo, które zazwyczaj kończy się spektakularnym ujęciem złoczyńcy.

Nie każdy wie, że kiedy pisano pierwsze pozycje detektywistyczne, miały tylko służyć poprawieniu nastroju czytelnikowi i zapewnić mu rozrywkę. Mówi się o nich nawet „literatura wagonowa”, ponieważ pierwsi krytycy literaccy określili kryminały jako nadające się tylko do pociągu, aby umilić długą podróż. W ostatnich badaniach dowiedziono jednak, że czytelnicy literatury kryminalnej lepiej radzą sobie ze stresem i są bardziej empatyczni, niż czytający inne pozycje.

Za mistrzynię tego gatunku i najbardziej znaną autorkę kryminału uznaje się Agathę Christie. To ona jako pierwsza przychodzi do głowy kiedy słyszymy: kryminał. Ale warto pamiętać, że w ostatnim czasie ten rodzaj przechodzi renesans i wielu współczesnych autorów tworzy zawiłe powieści. Wśród najlepszych autorów kryminałów współczesnych należy wymienić takie nazwiska jak: Jo Nesbo, Harlan Coben, Camilla Läckberg, czy Wojciech Chmielarz, Remigiusz Mróz, Katarzyna Bonda. Warto tutaj wspomnieć, że najlepsze książki kryminalne święcą triumfy nie tylko w bibliotekach czy księgarniach. Wiele pozycji doczekało się ekranizacji kinowych, gdzie rzesze wielbicieli powieści detektywistycznych biegną sprawdzić jak ich ulubieni bohaterowie zostali odzwierciedleni na dużym ekranie.

By ułatwić wybór odpowiedniej dla Was pozycji, przygotowaliśmy zestawienie najlepszych kryminałów do czytania.

Zobacz wszystkie powieści kryminalne →

 


Ranking powieści kryminalnych - TOP 8

 1. Projekt Riese

  Projekt Riese

  Remigiusz Mróz, czyli polski mistrz kryminałów, zabiera czytelnika w głąb jednego z największych projektów nazistowskich Niemiec, który mieści się w Górach Sowich. Miejsce to jest aktualnie atrakcją turystyczną, zaś niegdyś było to podziemne miasto. Grupa pięciorga przyjaciół doświadcza tragedii w skutek trzęsienia, podczas którego zwiedzali tunele. Przerażeni bohaterowie dowiadują się, że na powierzchni doszło do incydentu, który zmienił absolutnie wszystko. Mróz po raz kolejny zabiera odbiorców w podróż pełną mroku, tajemnic, zagadek i niebezpieczeństw.

  Kup teraz →

 2. Zło kryje się w mroku

  Zło kryje się w mroku

  Dzieło Charlie Donlea ukazuje losy Rory Moore, rekonstruktorki sądowej. Kobieta bada sprawy zabójstw sprzed lat zauważając szczegóły, które przeoczyli śledczy. Wnikliwie sprawdzane miejsca zbrodni prowadzą do nowych poszlak.

  Rory rozpoczyna pracę nad zbrodnią sprzed lat, której sprawcą był mężczyzna o pseudonimie Złodziej. Rekonstruktorka dowiaduje się o Angeli Mitchell, która przysłała paczkę związaną ze sprawą Złodzieja. Angela zniknęła jednak jeszcze przed przesłuchaniem. Rory Moore odkrywa mroczną prawdę, na którą nie była jeszcze gotowa.

  Kup teraz →

 3. Seria z Joanną Chyłką. Tom 15. Skazanie

  Seria z Joanną Chyłką. Tom 15. Skazanie

  Kontynuacja losów Joanny Chyłki, prawniczki która w życiu prywatnym i zawodowym napotkała mnóstwo przeszkód i niepowodzeń.

  Chyłka odzyskuje prawo do wykonywania zawodu i pragnie wrócić na zawodowy szczyt. W tym ma jej pomóc głośna i medialna sprawa. Zamiast niej, podejmuje się po raz pierwszy roli oskarżyciela subsydiarnego. Zgłasza się do niej matka dziewczyny, której śmierć została zakwalifikowana jako samobójstwo. Chyłka niemal natychmiast zauważa, że doszło do uchybień proceduralnych oraz manipulacji.

  Kup teraz →

 4. Mentalista

  Mentalista

  Camilla Lackberg oraz Henrik Fexeus prezentują pierwszą część nowej serii kryminalnej, której głównym bohaterem jest Vincent Walder, mentalista, ekspert od mowy ciała i świata iluzji.

  O pomoc do mężczyzny zwraca się inspektor Mina Dabiri, która prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa młodej kobiety, której ciało zostało przebite mieczami. Mentalista i Pani Inspektor szybko poznają nowe okoliczności, które doprowadzają ich do wcześniejszej zbrodni. Trafiają na trop bezwzględnego seryjnego mordercy, którego schwytanie staje się ich priorytetem. Rozpoczyna się wyścig z czasem, by powstrzymać psychopatę przed kolejnymi zbrodniami.

  Kup teraz →

 5. O włos

  O włos

  Mistrzyni polskich kryminałów przedstawia swoją nową autorską serię kryminalną, której głównym bohaterem jest detektyw Jakub Sobieski.

  W Lesie Kabackim zamordowano dwie młodziutkie dziewczyny. Policjanci od dawna nie widzieli tak zbezczeszczonych zwłok. Ale to nie koniec makabrycznych odkryć, bo w trakcie przeczesywania okolicy śledczy trafiają na coś jeszcze: spięty zieloną wstążką pukiel blond włosów, który z całą pewnością nie należał do zamordowanych kobiet. To fetysz, ale i cenny dowód. Kosiarz z Kabat sieje postrach zwłaszcza wśród pracownic agencji towarzyskich. To wśród nich upatruje kolejnych ofiar. Świat alfonsów i prostytutek jest zamknięty dla policji. Do akcji nieformalnie wkracza detektyw Jakub Sobieski. Tropy prowadzą w przeszłość, do niewyjaśnionej zbrodni sprzed lat.

  Kup teraz →

 6. Zemsta

  Zemsta

  Jo Nesbo to norweski autor serii z bezkompromisowym policjantem Harrym Holem, uznawany za jednego z najlepszych twórców powieści kryminalnych. Pisarz przedstawia w „Zemście” zbiór opowiadań, których bohaterowie staną przed trudnymi i nieoczekiwanymi wyborami.

  Londyński finansista zmagający się z uzależnieniami odwiedza swojego ojca na farmie węży w Afryce. Czy uda im się naprawić trudne relacje? Naukowiec, który opracował środek na nieśmiertelność, zamierza skasować swoją pamięć. Czy uda mu się usunąć niebezpieczne wspomnienia, zanim będzie za późno? Podczas gdy zamożne elity czekają na ewakuację, zwykli obywatele walczą na ulicach o przetrwanie. Tak prezentuje się Ameryka po wyniszczającej pandemii. Czy w tym świecie ktoś przestrzega jeszcze prawa?

  Kup teraz →

 7. Morderstwo w Orient Expressie

  Morderstwo w Orient Expressie

  Najbardziej znana na świecie pisarka kryminałów po raz kolejny zachwyca czytelników. „Morderstwo w Orient Expresie” to absolutna klasyka gatunku. Dzieło to opowiada o losach pasażerów Orient Expresu, których podczas podróży zaskakują zamieć i zaspy śnieżne.

  Przez ten incydent bohaterowie są odcięci od świata, a opóźnienie nie jest najgorszym, co ich spotkało. Niebawem okazuje się, że doszło do morderstwa. W zamkniętym pomieszczeniu został zasztyletowany mężczyzna. Wszyscy pasażerowie stają się podejrzani, a na jaw wychodzą ich tajemnice.

  Kup teraz →

 8. Terapeutka

  Terapeutka

  Alice i Leo wprowadzają się do świeżo wyremontowanego domu w prestiżowym zamkniętym osiedlu. Ich marzenie się spełnia, a wszystko zdaje się układać perfekcyjnie. Kobieta poznaje sąsiadów i odkrywa przerażający sekret, jaki skrywa dom, w którym zamieszkała. W tym samym czasie nawiązuje silną więź z Niną, terapeutką która była poprzednią właścicielką. Tragiczne wydarzenia sprzed lat stają się obsesją Alice, lecz żaden z sąsiadów nie chce o tym rozmawiać.

  Tajemnice i sekrety mieszkańców ekskluzywnego osiedla zaczynają wychodzić na jaw i okazują się oni znacznie mniej doskonali niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

  Kup teraz →

 

Oprac. Adrian Gawrychowski

Może Cię również zainteresować: