Remigiusz Mróz - ranking i kolejność czytania książek

Remigiusz Mróz - ranking i kolejność czytania książek

Remigiusz Mróz jest jednym z najpoczytniejszych i najbardziej płodnych polskich autorów młodego pokolenia. Napisał ponad 30 książek z różnych gatunków literackich, począwszy od serii kryminalnych, przez thrillery prawnicze i political fiction, aż do pozycji historycznych czy fantastyki. Dlatego postanowiliśmy przygotować ranking najlepszych tytułów pióra Remigiusza Mroza, który pomoże także ustalić kolejność czytania.

Słów kilka o autorze

Remigiusz Mróz urodził się w 1987 roku w Opolu. W 2015 roku z wyróżnieniem ukończył studia prawnicze na w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych. W 2016 roku stał się pierwszym polskim pisarzem z podwójną nominacją do Nagrody Wielkiego Kalibru Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego. Pierwsze powieści Mroza zostały wydane w 2013 roku i co roku sukcesywnie wydaje kilka kolejnych pozycji. Warto zaznaczyć, że Remigiusz Mróz porusza w swoich książkach wiele problemów społecznych, np. uchodźców czy mniejszości narodowych, a także kwestię przemocy domowej. Powieści Mroza zostały już przetłumaczone na kilka języków, m.in. niemiecki, czeski, japoński i węgierski.

Najlepsze książki Remigiusza Mroza

Seria z Joanną Chyłką to 11 thrillerów prawniczych, opowiadających o walecznej pani mecenas, która rozwiązuje skomplikowane sprawy swoich klientów. Każdy tom to nowy problem do rozwiązania. Chyłka to silna i bezwzględna prawniczka, która zrobi wszystko, by odnieść zwycięstwo w batalii sądowej.

 1. Kasacja
 2. Zaginięcie
 3. Rewizja
 4. Immunitet
 5. Inwigilacja
 6. Oskarżenie
 7. Testament
 8. Kontratyp
 9. Umorzenie
 10. Wyrok
 11. Ekstradycja

Seria z komisarzem Forstem to pentalogia o niezwykle dociekliwym policjancie, który nie spocznie, dopóki nie złapie mordercy. Bezczelny komisarz bada sprawę nawet wbrew rozkazom, a towarzyszy mu równie charyzmatyczna dziennikarka Olga Szrebska. Akcja powieści toczy się w majestatycznych Tatrach, a autor nie stroni od opisów scenerii, przedstawia szlaki i pokazuje pracę ratowników górskich. Warto zaznaczyć, że w tej serii Remigiusza Mroza pojawia się dużo przemocy, opisów ofiar zbrodni i wiele dramatycznych scen – to książki zdecydowanie dla dojrzałego czytelnika o mocnych nerwach.

 1. Ekspozycja
 2. Przewieszenie
 3. Trawers
 4. Deniwelacja
 5. Zerwa

Seria W kręgach władzy to pierwsza polska trylogia z gatunku political fiction. Gra na najwyższych szczeblach władzy pełna intryg, kłamstw i prowokacji. Świat polityki pokazany od kuchni, a pierwsze skrzypce grają najważniejsi ludzie w państwie. Powieści ukazują brudne kampanie wyborcze i bezkompromisowych polityków, którzy nie cofną się przed niczym, aby osiągnąć swój cel.

 1. Wotum nieufności
 2. Większość bezwzględna
 3. Władza absolutna

Parabellum to seria historyczna Mroza. Trylogia pokazuje losy braci, których spokojne życie burzy wybuch wojny. Muszą tułać się po Europie, gdzie jeden z braci walczy na froncie, a drugi próbuje zapewnić bezpieczeństwo ukochanej Żydówce. Podczas wędrówki próbują nie stracić swojego człowieczeństwa i resztkami sił walczyć z okupantem. Ich tropem podąża oficer Wehrmachtu. Czy podczas okrutnej wojny znajdzie się miejsce na miłość i lojalność wobec ludzi?

 1. Prędkość ucieczki
 2. Horyzont zdarzeń
 3. Głębia osobliwości

Vestmanna to kolejna seria Remigiusza Mroza, ale wydana pod pseudonimem Ove Logmansbo. Trylogia z Wysp Owczych przestawia miasteczko na dalekim archipelagu, którym wstrząsają kryminalne zagadki - najpierw zniknięcie młodej kobiety, potem makabryczne znalezisko w patroszonych rybach. Słynące z wyjątkowo niskiej przestępczości miejsce pokazuje niezwykłą solidarność ludzi, gdzie sąsiad to rodzina. Sprawy bada duńska policjantka, która będzie musiała zmierzyć się nie tylko z nieprzewidywalnym wrogiem, ale i społecznością Vestmanny, która nie darzy sympatią przybyszów. Trylogia ta często porównywana jest do twórczości Jo Nesbo, stawiając ją na tym samym, wysokim poziomie.

 1. Enklawa
 2. Połów
 3. Prom

Seria z Damianem Wernerem to dwutomowa historia młodego człowieka, który zostaje wciągnięty w niebezpieczne rozgrywki pomiędzy policją i gangsterami. Zostaje wykorzystany przez osobę, która, jak mu się wydawało, jest dobrze znana. Nie może zaufać nikomu, nawet policji! Dylogia porusza ważne kwestie społeczne, takie jak przemoc w rodzinie, narkotyki czy gwałt. Mróz pokazuje, że to, co widzimy, nie zawsze jest prawdą, a osoby, które wydaje nam się, że znamy, są zupełnie inne i mogą ukrywać wiele trupów w szafie.

 1. Nieodnaleziona
 2. Nieodgadniona

Remigiusz Mróz posiada w swoim dorobku także powieści kryminalne, gdzie główną rolę odgrywa specjalista od komunikacji niewerbalnej - seria z Gerardem Edlingiem, byłym prokuratorem, ekspertem od kinezyki, który dzięki umiejętności „czytania ludzi” rozwiązał niejedną sprawę. Lecz czy potrafi rozwikłać każdą? Co jeśli spotka równie ekscentrycznego przeciwnika?

 1. Behawiorysta
 2. Iluzjonista

Seria z Sewerynem Zaorskim to kolejna dylogia o charakterze kryminalnym, w której patomorfolog znajduje nowe ślady w sprawie z przed 20 lat. Zagadka dotyczy koleżanki z dawnych lat. Czy samotny ojciec i policjantka odkryją o co dokładnie chodzi? I co kryje się za ciałami małych dzieci z okolicy?

 1. Listy zza grobu
 2. Głosy z zaświatów

Poza pozycjami z powyższych serii Remigiusz Mróz ma na swoim koncie jeszcze wiele samodzielnych powieści. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

 1. Wieża milczenia
 2. Hashtag
 3. Świt, który nie nadejdzie
 4. W cieniu prawa
 5. Czarna Madonna

Może Cię również zainteresować: