Książki dla młodzieży o miłości. Przegląd najciekawszych propozycji

ksiazki o milosci dla mlodziezy

Jakie książki dla młodzieży o miłości mogą spodobać się współczesnym nastolatkom? W bogatej ofercie wydawnictw łatwo się pogubić. Pamiętając o aktualnych trendach i ponadczasowych wartościach, wybraliśmy więc spośród nich tytuły, które mogą okazać się trafionym upominkiem. Przekonaj się, której książki dla młodzieży o miłości dla nastolatków najbardziej brakuje w waszej domowej biblioteczce!

Pamiętasz książki, które pochłaniały Cię bez reszty w nastoletnich czasach? Książki, które czasem były jak lekarstwo w trudnych chwilach, a czasem – po prostu najlepszym sposobem na nudę? Choć świat współczesnych nastolatków różni się od tego sprzed dwóch czy trzech dekad, to wiele wskazuje na to, że młodzież wciąż lubi czytać opowieści pełne emocji, których bohaterowie uwikłani są w najróżniejsze życiowe sytuacje.

Poniższe zestawienie to lista propozycji, które wyszły spod pióra autorów popularnych nie tylko wśród polskiej, ale i zagranicznej młodzieży. Opowiadają one przede wszystkim o miłości, ale często poruszają też inne zagadnienia, jak chociażby poważne choroby. Mogą więc pomóc lepiej zrozumieć nie tylko relacje chłopak-dziewczyna, ale i świat, który nigdy nie jest czarno-biały.

Najpiękniejsze książki o miłości dla młodzieży. TOP 5

     Jesus Huerta de Soto, „Moje serce, mój wróg”

Moje serce, moj wrog

Ona ma na imię Alvie, siedemnaście lat i zespół Aspergera. Nie może się doczekać, aż będzie pełnoletnia i wolna. Nie, nie chodzi o to, że nie dogaduje się z rodzicami. Od śmierci mamy, która wychowywała ją samotnie, mieszka w ośrodku wychowawczym.

On to Stanley, młody chłopak, który musi bardzo uważać na każdy swój ruch. Choruje na łamliwość kości i brak ostrożności może skończyć sie złamaniem nogi, ręki lub kręgosłupa.

Co się stanie kiedy drogi tych dwojga się przetną? O tym właśnie jest ta przejmująca opowieść dla nastolatków, i dla dorosłych.

     Christelle Dabos, „Zimowe zaręczyny”

Zimowe zareczyny

Szukasz książki dla młodzieży utrzymanej w nurcie fantasy i do tego o miłości? Oto propozycja, która w świetnym stylu spełnia oba kryteria!

Główna bohaterka to Ofelia, mieszkanka arki o nazwie Anima. Okularnica w szaliku, która potrafi czytać historię każdego przedmiotu – wystarczy, że go dotknie. Umie też przenikać lustra.

Pewnego dnia dziewczyna zostaje narzeczoną Thorna. Wie o nim tylko tyle, że jest z klanu Smoków i zamieszkuje arkę zwaną Biegunem, bardzo daleko od Animy.

     Lippincott Rachael, Daughtry Mikki, Iaconis Tobias, „Trzy kroki od siebie”

Trzy kroki od siebie

Tytułowe trzy kroki to odległość, którą kilkunastoletnia Stella musi zachowywać od innych osób. Inaczej grozi jej śmierć.

Akcja powieści toczy się w szpitalu, gdzie chora na mukowiscydozę bohaterka czeka na przeszczep płuc. Jest wzorową pacjentką, w przeciwieństwie do Willa, który ma dość ciągłego stosowania się do zaleceń lekarzy i ograniczeń. Nie liczy na cud, chce wreszcie być pełnoletni, opuścić szpital i żyć jak zdrowy człowiek, choćby przez chwilę.

Mimo że Stella i Will kochają życie na tak różne sposoby, stają się sobie bardzo bliscy. Jak silna może okazać się miłość śmiertelnie chorych nastolatków?

     Jenny Han, „Do wszystkich chłopców, których kochałam”

Do wszystkich chlopcow, ktorych kochalam

Wyobraź sobie, że piszesz listy do chłopaków, którzy podczas Twojego nastoletniego życia nie byli Ci obojętni. Robisz to dla siebie, żeby nabrać dystansu – ta osobista korespondencja nie jest przeznaczona do czytania przez kogokolwiek.

Wyobraź sobie, że ukryte listy w niewyjaśnionych okolicznościach jednak trafiają do adresatów. Najgorsze, że jeden z nich to były chłopak Twojej siostry!

Właśnie w takiej sytuacji znalazła się maturzystka Lara Jean, bohaterka książki i filmu „Do wszystkich chłopców, których kochałam”. Przekonaj się, dlaczego ta historia cieszy się taką popularnością nie tylko wśród nastolatek.

     Colleen Hoover, „Slamed”

Slammed

Śmierć ojca i przeprowadzka do nowego domu to dopiero początek... Życie szykuje dla osiemnastoletniej Layken jeszcze niejeden trudny moment. Dziewczyna będzie musiała zmierzyć się z chorobą matki i cierpieniem związanym z zakazaną miłością.

To opowieść o fascynacji nastolatki swoim nauczycielem. Choć książka opowiada o niełatwych emocjach, napisana została prosto i lekko. Może okazać się idealną propozycją na podróż lub długi wieczór.

Inne kultowe książki o miłości dla młodzieży

W poszukiwaniu dobrych książek o miłości dla nastoletnich czytelników, możesz sięgnąć również do klasyki gatunku. Na przykład do kontynuacji losów najpopularniejszej rudowłosej marzycielki, czyli Ani z Zielonego Wzgórza. Każdemu, kto polubił ją jako kilkuletnią sierotę, która odnalazła dom i szczęście na malowniczej Wyspie Księcia Edwarda, prawdopodobnie wyda się bliska również jako nastolatka i studentka. O dorastającej i prawie dorosłej Ani Shirley przeczytacie w tomach „Ania z Avonlea i „Ania na Uniwersytecie.

Na koniec... „Kłamczucha”, czyli przykład książki o miłości dla młodzieży autorstwa polskiej pisarki Małgorzaty Musierowicz. Do czego może posunąć się zakochana dziewczyna? Dodajmy, że zakochana ślepo i bez pamięci? Aby się o tym przekonać, musisz poznać Anielę Kowalik, czyli tytułową Kłamczuchę i zarazem jedną z najciekawszych bohaterek serii „Jeżycjada”.

 

Oprac. Luiza Słuszniak

 

Może Cię również zainteresować: