Jaki sterylizator do butelek kupić?

Jaki sterylizator do butelek kupić?

Sterylizator jest urządzeniem, które znacząco ułatwia życie młodym rodzicom. Przed jego zakupem warto się zastanowić, jaki rodzaj urządzenia będzie nam potrzebny. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze.

Sterylizator mikrofalowy

Sterylizator mikrofalowy jest świetnym rozwiązaniem dla osób posiadających kuchenkę mikrofalową. Do zbiornika wystarczy wlać wodę, włożyć butelki, które chcemy wysterylizować, i po umieszczeniu całości w kuchence włączyć odpowiedni program. Para wodna szybko sprawi, że akcesoria dla malucha będą zdezynfekowane i czyste. Cały proces zajmuje około 5 minut, a zamknięte pod pokrywą akcesoria są sterylne nawet przez 24 godziny.

Niewątpliwą zaletą sterylizatorów mikrofalowych jest ich cena. Koszt zakupu takiego urządzenia jest znacznie niższy niż jego odpowiednika elektrycznego. Za sprzęt tego typu zapłacimy niecałe 100 złotych.

Sterylizator parowy

Sterylizator parowy, nazywany także elektrycznym, czyści i dezynfekuje butelki oraz inne akcesoria za pomocą pary wodnej. Sterylizator parowy to koszt rzędu kilkuset złotych, jednak to nabytek, którego z pewnością nie pożałujemy, zwłaszcza jeśli zamierzamy korzystać z niego dość często.

Wiele dostępnych na rynku sterylizatorów posiada funkcję gotowania na parze, przydatną w trakcie rozszerzanie diety malca. Urządzenia parowe mogą mieć również wyświetlacz LCD, funkcję suszenia, technologię utrzymującą sterylność butelek przez całą dobę oraz automatyczne wyłączanie.

Na co zwrócić uwagę?

Przed zakupem sterylizatora sprawdźmy, czy zmieszczą się do niego butelki, które mamy w domu. Wielu producentów tworzy sterylizatory, biorąc pod uwagę jedynie butelki własnej produkcji.

Dosyć istotna jest również pojemność. Warto wybrać sprzęt, który pomieści jednorazowo około 6-8 butelek. Głodny niemowlak nie lubi długo czekać, dlatego kupmy sterylizator, w którym cały proces nie trwa zbyt długo. Większość urządzeń jest również na tyle uniwersalna, że umożliwia sterylizację innych akcesoriów, takich jak laktatory czy smoczki.

Wszystkie akcesoria przeznaczone do karmienia butelką powinniśmy czyścić i sterylizować przed każdym użyciem. W drugim półroczu życia dziecka dopuszczalne jest jedynie wyparzanie butelek i smoczków, a ich sterylizację można wykonywać co kilka dni. Jeśli nasza pociecha korzysta z butelki regularnie, warto zaopatrzyć się w sterylizator i wybrać taki, który będzie dostosowany do naszych potrzeb.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Produkty powiązane z artykułem
Porady powiązane