Jaki sprzęt AGD wybrać do kuchni? Wybieramy niezbędne urządzenia!

Jaki sprzęt AGD wybrać do kuchni? Osoby urządzające swoje mieszkanie już na wstępie zastanawiają się, jaki sprzęt do kuchni będzie najlepszy. Warto kierować się wtedy obecnością tzw. trójkąta roboczego, czyli lodówki, zlewozmywaka i kuchenki lub płyty. Nie zapominajmy jednak o małym AGD, czyli sprzętach o niedużych rozmiarach, które ułatwiają przygotowanie posiłków. Podpowiadamy, jakie sprzęty AGD do kuchni będą dobrym wyborem.

Czajniki elektryczne

Czajniki bezprzewodowe to absolutne minimum, jeśli chodzi o to, jaki sprzęt AGD do kuchni powinien się w niej znaleźć. W porównaniu do tradycyjnych modeli na gaz czajniki elektryczne znacznie szybciej przygotowują wrzątek na kawę czy herbatę. Podstawowym kryterium jest pojemność urządzenia, co przekłada się bezpośrednio na liczbę zapatrzonych saszetek, liści lub ziaren – optymalnie jest to 1,7 litra. Wybrane modele czajników elektrycznych posiadają efektowne podświetlenie gotującej się wody oraz możliwość ustawienia konkretnej temperatury. Równie istotnym elementem dobrego czajnika jest podziałka pokazująca poziom wody – powinna być czytelna, zwykle w postaci poziomych kresek i cyfr.

Zobacz wszystkie czajniki elektryczne →

Ekspresy do kawy

Jakie AGD do kuchni miłośników kawowego naparu wybrać? Do przygotowania aromatycznej małej czarnej – lub innego typu napoju np. z dużą ilością mleka – służą ekspresy do kawy, wśród których wyróżniamy urządzenia: ciśnieniowe, przelewowe i kapsułkowe. W ekspresach ciśnieniowych moc kawowych ziaren jest wydobywana dzięki przepuszczaniu przez nie mocnego strumienia gorącej wody. Z kolei modele przelewowe bazują na tym samym mechanizmie z jedną różnicą – woda jest podgrzewana w zbiorniku, a potem łagodnie przesączana przez specjalne filtry. Ekspresy kapsułkowe są najprostsze w obsłudze – wystarczy jeden przycisk, aby otrzymać kawę z plastikowego pojemniczka.

Odpowiedzią na pytanie, jakie sprzęty AGD do kuchni wybrać mogą być też modele o dodatkowych funkcjach: automatycznym czyszczeniu dysz, module spieniania mleka lub miejscu na ustawienie drugiej filiżanki. Niezależnie od tego, jaki ekspres wybierzesz, trzeba zasypać do odpowiednią kawą. Wybierz najlepszą kawę ziarnistą, aby codziennie rozkoszować się pysznym i aromatycznym naparem.

Zobacz wszystkie ekspresy do kawy →

Tostery i opiekacze

Niektórzy nie wyobrażają sobie poranka bez pysznej kawy, a pozostali marzą o dobrym śniadaniu. Tostery i opiekacze pozwalają spełnić to marzenie. Czym różnią się te dwa urządzenia? Toster opieka włożoną do środka pionowo kromkę, a kiedy jest ona już odpowiednio chrupiąca, rozlega się charakterystyczny dźwięk i chleb „wyskakuje" z urządzenia. Do opiekacza wkładamy poziomo jedną lub nawet kilka podwójnych kromek uzupełnionych o ser czy szynkę. Po zamknięciu pokrywy chleb zostaje równomiernie podgrzany. W opiekaczu przygotujesz nie tylko tosty, ale też gofry. W obu przypadkach – tostera i opiekacza – warto zwrócić uwagę na moc urządzenia (około 500–900 W) oraz materiał, z jakiego wykonano tacki. Wybierajmy te nieprzywieralne np. ceramiczne, teflonowe lub kamienne. Sprawdźmy też, czy dany model da się myć w zmywarce.

Zobacz wszystkie tostery i opiekacze →

Roboty kuchenne

Jaki sprzęt AGD do kuchni wybrać dla miłośników dobrego jedzenia? Prawdziwi amatorzy gotowania lubią mieć do dyspozycji wszechstronne urządzenia do przygotowywania posiłków, ciast i napojów. Stąd też dużą popularność robotów kuchennych. Ich największym atutem jest mnogość różnych końcówek, które z łatwością można dopasować do przygotowywania różnych posiłków.

Istotne jest, aby przyjrzeć się materiałowi, z którego zrobiono pojemnik lub misę. Najmniej zalecany jest plastik (resztki jedzenia mogą wniknąć w mikro zarysowania), a rekomendowane odporne szkło i stal nierdzewna. Skupmy się też na mocy robota kuchennego i liczbie obrotów – parametry te odpowiadają za szybkość, a także precyzyjne działanie urządzenia. Bardziej zaawansowane egzemplarze są wyposażone w mieszadła planetarne, które poruszają się nie tylko dookoła samych siebie, ale również od brzegu do brzegu misy.

Zobacz wszystkie roboty kuchenne →

Miksery i blendery

Alternatywą dla robota kuchennego może być blender – ręczny lub kielichowy. Sosy, koktajle, zupy krem, domowe masło orzechowe, a nawet kruszony lód – wszystkie potrawy można bardzo szybko przygotować. O jakości blendera świadczy przede wszystkim liczba obrotów na minutę i rodzaj ostrza (np. podwójne, potrójne, wykonane ze stali nierdzewnej). Z kolei mikser sprawdzi się w takich zadaniach jak mieszanie i ubijanie. Niekiedy posiada też wygodną misę.

Zobacz wszystkie miksery i blendery →

Jaki sprzęt do kuchni będzie odpowiedni? Pozostałe propozycje

Jaki kupić sprzęt AGD do kuchni, kiedy chcemy, żeby była naprawdę dobrze wyposażona? Ciekawym i przydatnym sprzętem jest parowar, czyli urządzenie – gazowe lub elektryczne, z kilkoma bądź jedną komorą – dzięki któremu przygotujemy lekkostrawne i pełne składników odżywczych posiłki: warzywa, mięso czy ryby.

Dla miłośników darów natury mamy inną propozycję – suszarkę spożywczą, która umożliwia piętrowe suszenie grzybów, ziół i owoców. Wielbicielom soków do gustu przypadną natomiast sokowirówki i wyciskarki wolnoobrotowe. W pierwszych owoce są błyskawicznie przeciskane przez sita, a w efekcie powstaje klarowny, choć nie w 100%–ach wartościowy sok. Wyciskarki pracują dłużej, kiedy banany czy jabłka są miażdżone ślimakiem. Wtedy uzyskujemy sok z miąższem, który nie został utleniony, więc można nazwać go zdrowszym i pełnym witamin.

Szukasz jeszcze więcej rozwiązań do Twojego domu? Zobacz naszą pełną ofertę sprzętu AGD do kuchni.

Zobacz wszystkie małe sprzęty AGD do kuchni →

Oprac. Agnieszka Kulig-Kozłowska

Może Cię również zainteresować: