Wózek spacerowy czy parasolka

Wózek spacerowy czy parasolka

Młodzi rodzice często kupują wózek spacerowy w komplecie z gondolą i fotelikiem samochodowym, zanim jeszcze maleństwo pojawi się na świecie. Wkrótce okazuje się jednak, że taka spacerówka nie spełnia ich oczekiwań i zastanawiają się nad innym rozwiązaniem, na przykład znacznie poręczniejszą tzw. parasolką. Znalezienie idealnego pojazdu dla smyka może się jednak okazać nie lada wyzwaniem. Zarówno tradycyjna spacerówka, jak i wózek typu parasolka mają swoje wady i zalety. Co zatem wybrać?

Wózek spacerowy

Niewątpliwą zaletą wózków spacerowych jest komfort ich prowadzenia, a także duże, najczęściej pompowane koła. Taki pojazd świetnie sobie radzi nawet na nierównej powierzchni, zapewniając dziecku komfort jazdy.

To doskonałe rozwiązanie na dłuższe trasy i spacery z maluchem. Wygodne rozkładane siedzisko sprawi, że dziecko będzie mogło uciąć sobie drzemkę, a spora budka ochroni je przed słońcem i wiatrem. W wielu modelach jest także możliwość zmiany kierunku jazdy.

Wózek spacerowy ma obszerny kosz, w którym możemy schować zabawki, pieluszki i ubranka na zmianę. W takim koszu z powodzeniem przewieziemy również niewielkie zakupy.

Parasolka

Wózek typu parasolka to rozwiązanie dla nieco większych dzieci, które są bardziej mobilne i część trasy wolą przemierzyć pieszo. Taki pojazd jest lekki, bardzo łatwo się go składa, a po złożeniu zajmuje niewiele miejsca.

Parasolki ze względu na małe koła nie sprawdzą się na trudniejszych trasach. Spacer po drodze gruntowej takim pojazdem może się okazać nie lada wyzwaniem. Podczas zakupu wózka-parasolki zwróćmy uwagę na to, czy jest wyposażony w kosz na zakupy. Powieszenie ciężkiej torby na rączce wózka może się bowiem zakończyć wywrotką. Warto, żeby miał również regulowany podnóżek, o który smyk będzie mógł oprzeć nóżki, a także barierkę ochronną, pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa oraz rozkładane oparcie.

Wielu rodziców traktuje parasolkę jako wózek dodatkowy, idealny w trakcie wyjazdu czy szybkiego wyjścia na zakupy z dzieckiem.

Decydując się na zakup wózka, weźmy pod uwagę nasze potrzeby oraz komfort dziecka. Jeśli zależy nam na dłuższych spacerach, a nasza pociecha większą część trasy spędza w wózku, wybierzmy klasyczną spacerówkę. Jeśli jednak zależy nam na pojeździe kompaktowym i lekkim, zdecydujmy się na parasolkę.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Powiązane artykuły