Czytnik e-book – ranking. Jaki czytnik wybrać?

Czytnik e-bookSzukasz alternatywy dla tradycyjnych książek i zastanawiasz się, czy w Twoim przypadku sprawdzi się czytnik e-book? Ranking i kilka praktycznych porad odnośnie najlepszych modeli powinny pomóc w podjęciu właściwej decyzji. Sprawdź, jaki czytnik e-booków wybrać dla siebie.

W czym czytnik jest lepszy od tradycyjnej książki?

Czytniki e-book to stosunkowo nowa gałąź elektronicznych gadżetów. Zostały stworzone z myślą o osobach, które kochają czytać, jako alternatywa dla tradycyjnych papierowych książek.

Istnieje kilka powodów, dla których wiele osób zamieniło tradycyjne kartki na wirtualne publikacje. Oto kilka z nich:

  • Stały dostęp do milionów tytułów, które dostępne są na wyciągnięcie ręki. Nie musimy czekać na przesyłkę. E-książkę możemy pobrać w kilka minut.
  • Jeden mały czytnik e-book może z powodzeniem zastąpić całą bibliotekę. To chyba jeden z najlepszych sposobów na oszczędność przestrzeni, zwłaszcza kiedy nie mamy miejsca na ogromny regał zastawiony książkami.
  • Niektóre modele czytników mają wbudowany słownik. Taka opcja umożliwia naukę języka obcego poprzez czytanie obcojęzycznych publikacji i bieżące sprawdzanie nieznanych słówek. To zdecydowanie szybsza forma niż korzystanie ze słownika papierowego bądź translatora w sieci.
  • Możliwość robienia szybkich notatek bez niszczenia kartek papieru i ogólnej estetyki papierowej publikacji.
  • Większość czytników pozwala na zwiększanie oraz zmniejszanie czcionki w dowolnym momencie lektury. To niemałe ułatwienie dla dalekowidzów.

Nasz ranking czytników powinien pomóc w wyborze odpowiedniego modelu. Wcześniej dzielimy się jednak garścią wskazówek odnośnie ważniejszych parametrów tych urządzeń.

Jaki czytnik e-booków wybrać? Najważniejsze parametry

Jakie cechy powinien posiadać dobry czytnik e-book? Ranking oraz znajomość kilku najważniejszych parametrów powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.

Pamięć

Im większa, tym więcej książek można mieć pod ręką. Dla przykładu czytnik z pamięcią 8GB pomieści około 6 000 książek. 

Waga i rozmiar

Dla własnego komfortu użytkowania przed zakupem warto sprawdzić, jakiej wielkości jest czytnik. Większość tego typu urządzeń ma wymiary 12x9 cm i waży nie więcej niż kilkaset gram. 

Ekran E-Ink

Przed zakupem urządzenia upewnijmy się, że dany model posiada ekran E-Ink, czyli taki bazujący na elektronicznym atramencie, który nie emituje własnego oświetlenia. To naprawdę spore udogodnienie i ulga dla naszych oczu, zwłaszcza jeśli czytamy dużo, do późnych godzin nocnych (dostępne są też ekrany E-ink z dodatkowym podświetleniem).

Obsługiwane formaty

Dzisiejsze zasoby umożliwiają nam pobieranie ciekawych książek i publikacji z wielu miejsc w sieci. Nie wszystkie pliki mają jednak taki sam format. Kupując czytnik do e-booków, warto upewnić się, jakie pliki obsługuje urządzenie, żeby móc bez przeszkód korzystać ze wszystkich materiałów.

Audiobook

Jeśli zależy nam na tym, by nasz czytnik był wielofunkcyjny, możemy wybrać urządzenie z opcją czytania audiobooków. Słuchanie książek będzie wtedy możliwe w dowolnym miejscu, o dowolnej porze.

Pojemność baterii

Urządzenia typu czytniki e-book cechują się długą żywotnością baterii. Nie mogą z nią konkurować najlepsze telefony, tablety czy laptopy. Nawet najprostsze czytniki na jednym ładowaniu są w stanie płynnie działać przez 3 tygodnie. Oczywiście okres ten zależy od intensywności użytkowania oraz włączonych funkcji. Przykładowo opcja automatycznego obracania stron będzie czerpać więcej energii.

Czytniki e-book – ranking najlepszych modeli

Poręczne, lekkie, niewielkie i pełne inspirujących treści – takie są czytniki e-booków. Ranking, który opracowaliśmy, wyłania najlepsze modele, w które warto zainwestować.

Dzięki czytnikom e-booków wiele osób na nowo odkryło przyjemność z czytania i zaczęło oddawać się tej przyjemności nie tylko w domu, ale również tramwaju, samolocie czy ławce w parku. Jeśli więc lubimy czytać, ale noszenie ciężkich książek jest nam nie w smak, czytnik e-booków będzie doskonałym rozwiązaniem.

Oprac. Eliza Jakóbczyk

Może Cię również zainteresować: