Najlepsze książki popularnonaukowe – ranking. Które warto przeczytać?

Najlepsze książki popularnonaukowe – ranking. Które warto przeczytać?Książeczki i książki popularnonaukowe to świetny pomysł na prezent dla dziecka w każdym wieku. Kolorowe, pełne ciekawych informacji opisanych w taki sposób, by maluch z łatwością mógł przyswoić zawartą w nich wiedzę, zapraszają do wspólnej nauki przez świetną zabawę. Czy istnieją najlepsze książki popularnonaukowe? Po które z nich warto sięgnąć i jak dokonać właściwego wyboru wśród tak wielu pozycji? Podpowiadamy!

Dobre książki popularnonaukowe – jak wybrać odpowiednią?

Czemu warto inwestować w książki popularnonaukowe? Przede wszystkim dlatego, że służą upowszechnianiu wiedzy naukowej. I choć często ich autorami są specjaliści w danych dziedzinach, dzięki prostemu, przystępnemu dla laika językowi, pomagają zrozumieć otaczający świat, oraz podstawowe zasady jego funkcjonowania.

Aby książki popularnonaukowe kierowane do najmłodszych czytelników jak najlepiej spełniły swoje zadanie, powinny być dobierane nie tylko do wieku dziecka, ale przede wszystkim do jego indywidualnych zainteresowań. Księgarniane półki dosłownie uginają się pod ciężarem pięknie wydanych, kolorowych książek dla dzieci kuszących ciekawą szatą graficzną, ruchomymi dodatkami, albo nawet okularami do oglądania rycin w 3D. Dokonując wyboru, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, by trafić na najlepsze książki popularnonaukowe dla małego czytelnika, które wzbudzą jego zainteresowanie i pasję czytania.

Wiek ma ogromne znaczenie

Już od najmłodszych lat warto spędzać czas z maluszkiem czytając mu proste teksty lub opisując obrazki. Taka forma wspólnego spędzania czasu nie tylko rozwija słownictwo i uczy wyrażania emocji oraz własnych myśli, ale także doskonale zacieśnia więzy między dzieckiem, a bliską mu osobą.

Wybierając książeczkę warto przede wszystkim zwrócić uwagę do jakiej grupy wiekowej jest kierowana, ponieważ znacznie różnią się one od siebie pod względem grafiki, używanego słownictwa oraz poziomu trudności przekazywanych w treści informacji. I tak np. książki popularnonaukowe, które warto przeczytać trzylatkowi zawierają zazwyczaj dużo kolorowych rysunków oraz proste, krótkie informacje, zaś pozycje kierowane do 12-latka są pełne różnorodnych treści przy znacznie mniejszej ilości grafiki.

Książki popularnonaukowe dla konkretnych zainteresowań

Niektóre dzieci już od najmłodszych lat przejawiają żywe zainteresowanie w wybranej dziedzinie wiedzy. Warto rozwijać w nich tę umiejętność podsuwając mu dobre książki popularnonaukowe pozwalające zgłębiać wiedzę w konkretnym kierunku. Wśród licznych propozycji dużym powodzeniem cieszą się pozycje opowiadające o podróżach, zwierzętach, grach, kosmosie i funkcjonowaniu ludzkiego ciała, a także albumy ze zdjęciami ukazującymi dzieciństwo bliskich osób. Nastolatki i dorośli chętnie sięgają po atlasy, poradniki, biografie oraz zbiory zagadek i łamigłówek.

Najlepsze książki popularnonaukowe wielotematyczne

W dzieciach warto wzbudzać pasję do poznawania świata już od najwcześniejszych lat. Idealnym wsparciem, w poszerzaniu wiedzy malucha są wielotematyczne książki popularnonaukowe, dostosowane do ich wieku. Dzięki nim dziecko może ciekawe informacji ze wszystkich dziedzin i, kto wie, może wśród nich wybrać tematykę, którą szczególnie polubi.

Ciekawe książki dla młodych czytelników:

Książki popularnonaukowe – ranking

Trudno przygotować jednoznaczny ranking książek popularnonaukowych, ponieważ każde dziecko ma inne zainteresowania i najpierw sięgnie po takie pozycje, których tematyka jest dla niego najbardziej ciekawa. Niemniej jednak duże znaczenie (zwłaszcza w przypadku młodszych czytelników) ma nie tylko oprawa graficzna oraz styl i sposób przekazywania informacji, a przede wszystkim wspólny czas spędzony z maluchem, ponieważ nauka czytania i dzielenie się swoja wiedzą, pozytywnie wpływa na jego prawidłowy rozwój oraz zacieśnianie więzi rodzinnych.

Zobacz również, jakie gry planszowe dla 5-latka sprawdzą się najlepiej.

Oprac. Joanna Bujak

Może Cię również zainteresować: