Eragon – seria książek Chistophera Paolini. Ile części liczy seria? Wszystkie części po kolei

EragonJeśli przepadasz za elfami, krasnoludami, smokami i innymi fantastycznymi postaciami, „Eragon” to seria dla Ciebie! Książki fantasy autorstwa Christophera Paoliniego zabiorą cię do świata, w którym cuda i niecodzienne wydarzenia są na porządku dziennym. W końcu jak inaczej nazwać fakt znalezienia niebieskiego kamienia, z którego wykluwa się smok? To właśnie przytrafia się tytułowemu bohaterowi wszystkich części serii „Eragon”. Czy zostanie on Smoczym Jeźdźcą?

Eragon. Christopher Paolini – kim jest autor serii?

Popularności serii „Eragon” (a właściwie „Dziedzictwo”) dodał swą osobą jej autor, Christopher Paolini. Amerykański pisarz włoskiego pochodzenia szybko stał się sensacją branży książkowej. Dzięki nauczaniu domowemu skończył liceum w wieku 15 lat i poświęcił się pisaniu książek. Pierwsza część serii ukazała się już 4 lata później. W wydaniu „Eragona” Paoliniemu pomogli rodzice, właściciele spółki wydawniczej.

Pisarz nie do końca był usatysfakcjonowany z książki. Do głowy wpadł mu oryginalny sposób na jej ulepszenie – wybrał się do ponad 100 szkół, gdzie dyskutował z młodymi czytelnikami o mocnych i słabych stronach „Eragona”. Wykreślił z niej 20 tysięcy słów i opublikował jej kolejną edycję rok później.

Książki „Eragon” przez tygodnie okupowały szczyty list bestsellerów, a seria szybko zyskała spore grono fanów. Co ciekawe, Paolini zainspirował tysiące rodziców do rozpoczęcia nauczania domowego. Wielu z nich uwierzyło, że to właśnie ich pociechy mogą osiągnąć tak wiele, jak młody pisarz.

Eragon – książka. O czym jest?

W książkach z serii „Dziedzictwo” towarzyszymy nastoletniemu chłopakowi, który odkrywa swoją życiową drogę. Eragon Bromsson wychowuje się na farmie prowadzonej przez wuja w wiosce Carvahall. Pewnego dnia w pobliskich górach odnajduje on niebieski kamień. Próbuje go sprzedać, jednak szybko musi zrezygnować – z kamienia wykluwa się smok. Eragon nazywa go imieniem Saphira.

Do wioski przybywają groźni Ra’zacowie, którzy w poszukiwaniu tajemniczego kamienia ograbiają jego dom i mordują wuja. Eragonowi udaje się ujść z życiem wraz z Saphirą i bajarzem Bromem. Tak zaczyna się wędrówka, która gwarantuje godziny pasjonującej lektury i dobrej zabawy.

W trakcie podróży Eragon poznaje wielu sprzymierzeńców, m.in. elfkę Aryę, krasnoluda Orika i zielarkę Angelę. Czy uda mu się pomścić wuja i zostać Smoczym Jeźdźcą? By to zrobić, będzie musiał skonfrontować się z królem Alagaësii, który popadł w obłęd.

Eragon – książki po kolei

Seria liczy pięć książek – choć tak naprawdę cztery, gdyż jedna z nich została podzielona na dwa tomy. Wszystkie jej części warto czytać według dat, w których się ukazywały. Najlepiej więc zacząć od tomu „Eragon”. Kolejność czytania prezentuje się w ten sposób:

  • „Eragon” (2003),
  • „Najstarszy” (2005),
  • „Brisingr” (2008),
  • „Dziedzictwo” tom I (2011),
  • „Dziedzictwo” tom II (2011).

Na podstawie I tomu serii ukazała się ekranizacja „Eragon” w reżyserii Stefena Fangmeiera. W głównych rolach można w niej zobaczyć Eda Speelersa, Jeremy’ego Ironsa i Johna Malkovicha. Dla zagorzałych fanów sagi mamy dobrą wiadomość: istnieje jeszcze jedna książka, której akcja osadzona jest w świecie Alagaësii.  To „The Fork, the Witch, and the Worm” napisana przez siostrę Christophera Paoliniego, Angelę.

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: