Książki dla przyszłego taty – jakie warto znać?

Książki dla przyszłego taty Jakie książki będą odpowiednie dla przyszłego taty? Tytuły dla młodych ojców nie są tak liczne, jak te dla mam co nie znaczy, że żaden nie zasługuje na uwagę. Dowodem jest poniższa lista książek o tacierzyństwie i związanych z nim wyzwaniach.

Czym wyróżniają się dobre książki o ojcostwie?

Większość książek dla rodziców nie jest kierowana do czytelników określonej płci. I słusznie, spora część wiedzy na temat porodu, ciąży i opieki nad dzieckiem jest uniwersalna – powinien mieć ją każdy.

Emocje, z jakimi spotykają się przyszli ojcowie różnią się jednak nieco od tych, jakich doświadczają kobiety. Nie dziwi więc, że na księgarnianych półkach pojawiają się również książki dla przyszłego taty.

Takie tytuły mogą mieć charakter poradnikowy lub anegdotyczny, pełen zabawnych opowieści. Poprawa humoru przyda się wtedy, gdy szczęście będzie mieszało się z uczuciem samotności spowodowanym tym, że cała uwaga twojej żony lub partnerki skoncentruje się na dziecku. Możesz także podarować książki dla przyszłego taty na prezent na Dzień Ojca – na przykład bratu lub przyjacielowi. Poradniki tego typu pomagają znaleźć odpowiedź na wiele pytań, na przykład:

  • jak radzić sobie z emocjami, która tobą targają,
  • jak przygotować się do porodu i czy warto przy nim towarzyszyć,
  • w jaki sposób karmić i pielęgnować noworodka,
  • jak opiekować się kobietą w ciąży, a później w połogu.

Książki dla ojców bywają pisane nie tylko przez specjalistów, ale i znane osoby. W obu przypadkach lepiej nie traktować ich słów jako wyroczni – co najwyżej jako małą pomoc. Każdy z nas jest inny i wyniósł z domu inne wartości. To może spowodować, że z niektórymi poradami się nie zgodzisz. Pamiętaj, że w razie wątpliwości najlepiej jest skonsultować się z psychologiem.

Książki dla przyszłego taty – 5 propozycji

Zbiór konkretnych porad, a może felietonów pełnych śmiesznych anegdot z życia ojca? W naszym zestawieniu znalazły się książki, które powinny spodobać się większości przyszłych ojców.

Tato, no weź. Kupa i inne radości z tacierzyństwa

Książka Kamila Balei – dziennikarza radiowego znanego z anteny RMF FM i radia Złote przeboje – jest pełna historii z życia jego rodziny. To zabawna opowieść na poważny temat, jakim jest przemiana z mężczyzny w ojca. Tato, no weź nie jest typowym poważnym poradnikiem, niemniej wielu z nas znajdzie w nim coś dla siebie.

Misja tata. Jak zmienić pieluchę, poradzić sobie z humorami nastolatka i poprowadzić córkę do ślubu

Przyszły tata zazwyczaj koncentruje się na pierwszych chwilach z dzieckiem. Zabawa zaczyna się wtedy, gdy uświadomi sobie, że ten maluch będzie kiedyś nastolatkiem, a po drodze zaliczy mniejsze i większe okresy buntu. Autor książki, Rob Kemp ma na koncie wiele poradników na temat ojcostwa – można mu zaufać. Razem z nim prześledzisz 104 najważniejsze momenty w życiu dziecka, od narodzin po czas, w którym wyfrunie z waszego rodzinnego gniazda.

Tata Bohater. Jak być mocnym ojcem, którego dzieci potrzebują

Meg Meeker to psycholog, a przede wszystkim mama. Chętnie dzieli się z czytelnikami swoim doświadczeniem – zarówno zawodowym, jak i prywatnym. Robi to również w książce Tata Bohater. To, jak być fajnym ojcem, a zarazem budować autorytet, może wydawać się sporym wyzwaniem. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, jak to zrobić.

Tata nie ma siły

Można powiedzieć, że to anty-poradnik, jeśli więc szukasz sprawdzonych rad, potraktuj go raczej jako oderwanie od poważnej lektury. Błażej Staryszak ma prostą odpowiedź na pytanie „śmiać się czy płakać?” – oczywiście, że się śmiać! W książce opatrzonej ilustracjami Michała Rzecznika, przeczytasz o wszystkim, co przychodzi na myśl rodzicom, a czego boją się wypowiedzieć na głos.

Tato, jakiego potrzebują twoje dzieci. Jak budować trwałe relacje z dziećmi?

Jak kochać dziecko i wychować je według własnych zasad? W poradniku Tato, jakiego potrzebują twoje dzieci Carey Casey dzieli się swoim doświadczeniem w tej kwestii. Pokazuje, w jaki sposób dziecko sprawia, że życie mężczyzny staje się ciekawsze i wypełnione radością. Książkę polecamy szczególnie w chwilach zwątpienia – jest pokrzepiająca i pełna pozytywnych myśli.

Przyda ci się nie tylko książka

Zbliża się dzień, w którym przywitacie na świecie maleństwo? Pamiętaj, że nie na wszystko jesteś w stanie się przygotować. Warto mieć książkową wiedzę, a przy okazji kierować się zdrowym rozsądkiem i nie zapominać o komunikacji. Stanowicie drużynę, która właśnie powiększa się o jednego lub więcej graczy!

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: