„Szóstka wron” – książka Leigh Bardugo. Ile tomów ma ta seria książek? Jakie postacie w niej występują?

Szóstka wron „Szóstka wron” jest pełną intryg i wartkiej akcji serią książek autorstwa Leigh Bardugo, twórczyni bestsellerowej trylogii „Cień i kość”. Jeśli szukasz wrażeń podobnych do tych w trakcie oglądania tzw. heist movies, czyli filmów o wielkich przekrętach, warto dać jej szansę! Kim właściwie są bohaterowie  cyklu „Szóstka wron”? Ile tomów liczy ta seria? Odpowiemy na te pytania i przybliżymy ci nieco fabułę sagi.

„Szóstka wron” – książka, dzięki której pokochasz czarne charaktery

Lubisz książki fantasy, ale nie przepadasz za ciągnącymi się w nieskończoność sagami? „Szóstka wron” to seria skrojona pod twoje potrzeby – ma tylko dwa tomy. Pierwszy z nich został zauważony przez dziennik „New York Times” i uhonorowany tytułem „Notable Book”. Część wydarzeń tam przedstawionych została zaadaptowana w serialu Netflix pt. „Cień i kość”. Czy czujesz się wystarczająco przekonany, by sięgnąć po „Szóstkę wron”?

Bohaterowie serii to szajka złodziei, którym przewodzi Kaz Brekker. Mają szansę na zdobycie ogromnej sumy pieniędzy, jeśli tylko odważą się podjąć prawie niewykonalnej misji. Wystarczy, że wedrą się do wojskowej twierdzy zwanej Lodowym Dworem i wydostaną stamtąd pewnego więźnia. Kazowi towarzyszy pięcioro innych złodziejaszków o nadprzyrodzonych mocach, słabości do oszustw, przemocy i hazardu. Czy uda im się wypełnić to karkołomne zadanie? Nie będzie łatwo, biorąc pod uwagę, że często zdarza im się używać własnych sztuczek na sobie nawzajem.

Autorką „Szóstki wron” jest Leigh Bardugo, znana z popularnej sagi o griszach – „Cień i kość”. Pisarka świetnie czuje się w gatunku fantasy, a spod jej pióra wyszły także inne powieści typu young adult, np. „Dziewiąty dom”. Jeśli spodoba ci się twórczość Bardugo, możesz także śledzić jej wokalne poczynania w zespole Captain Automatic!

„Szóstka wron” – wszystkie części

„Szóstka wron” jest tzw. dylogią, ponieważ ma tylko dwie części. Czy powstaną kolejne tomy? Nie jest to wykluczone – żeby się tego dowiedzieć, najlepiej jest na bieżąco obserwować poczynania autorki, np. w mediach społecznościowych. Kolejność wydania książek prezentuje się póki co w ten sposób:

  • „Szóstka wron” (2015, w Polsce wydana w 2016 roku),
  • „Królestwo kanciarzy” (2016, w Polsce wydana w 2017 roku).

Dobrze jest sięgnąć po „Szóstkę wron” tuż po przeczytaniu trylogii „Cień i kość”. Akcja toczy tu kilka lat po wydarzeniach z sagi o griszach. W dylogii pojawiają się też postacie znane z poprzedniej serii – tym milej będzie spotkać się z nimi po raz kolejny. Nie jest to jednak konieczne, dlatego kolejność czytania serii Leigh Badurgo „Szóstka wron” zostawiamy tobie!

„Szóstka wron” - postacie

Zaskakujące zwroty akcji i dreszczyk emocji to zasługa sześciorga różnorodnych bohaterów „Szóstki wron”:

  • Kaza Brekkera – szefa szajki, który za odpowiednią opłatą podejmie się każdego wyzwania,
  • nadludzko sprawnej Inei Ghafy, wychowanej w rodzinie podróżujących po świecie cyrkowców,
  • specjalizującego się w wielu rodzajach broni Jespera Faheya,
  • Wylana Van Ecka – chłopaka o zdolnościach chemicznych i matematycznych,
  • zabójczo pięknej i niebezpiecznej Niny Zenik, byłej żołnierki,
  • nieokrzesanego Matthiasa Halvara, podkochującego się w Ninie.

Na kartach książki pojawia się oczywiście wielu innych bohaterów, np. Pekka Rollins, czyli główny przeciwnik Kaza i przywódca gangu Dime Lions, czy zamożny, choć nieco agresywny ojciec Wylana – Jan Van Eck. Bardugo daje nam wgląd w działania swoich bohaterów. Możemy poznać ich przeszłość, a dzięki temu lepiej zrozumieć, dlaczego postępują tak, a nie inaczej.

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: