W czym nosić dziecko – nosidełko czy chusta?

W czym nosić dziecko – nosidełko czy chusta?

Chusty i nosidła zyskują w Polsce coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego, to wygodny i bezpieczny sposób przemieszczania się z dzieckiem. Wielu rodziców zastanawia się jednak, które udogodnienie wybrać – nosidełko czy chustę. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety.

Chusta

Korzyści wynikających z tzw. chustonoszenia jest naprawdę mnóstwo. To gadżet, który można stosować już od pierwszych dni życia maluszka i który delikatnie otuli ciało dziecka. Chusta pomaga w budowaniu wyjątkowej więzi pomiędzy rodzicami i niemowlakiem oraz zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Maluch noszony w ten sposób mniej płacze, jest spokojniejszy i nie ma problemu z kolkami czy ulewaniem. Chusta do noszenia, poza swoim podstawowym zastosowaniem, może z powodzeniem służyć też jako kocyk, hamak, a nawet osłona przed słońcem w upalny dzień. I, co dosyć istotne, po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca, a jeśli się zabrudzi, wystarczy ją wyprać.

Wadą, która może odstraszać wielu rodziców, jest konieczność właściwego wiązania i dociągania chusty. Tutaj warto wykorzystać wiedzę doświadczonych już w tym temacie mam lub skorzystać z rad doradcy chustowego, który wszystko dokładnie wyjaśni i podpowie, jakie będzie najlepsze wiązanie dla nas i naszej pociechy.

Chusta do noszenia to po prostu długi kawałek materiału, który powinien być dopasowany do dziecka oraz osoby noszącej go. Standardowa tkana chusta ma długość około 4,6 m i pozwala na wykonanie większości popularnych wiązań. Wśród wielu rodzajów chust znajdziemy także elastyczne (świetne na początku przygody z chustonoszeniem), kółkowe (jeśli chcemy nosić szkraba na biodrze) oraz kieszonki, tzw. pouch.

Nosidełka

Nosidełka dla dzieci, z uwagi na łatwość ich stosowania, świetnie sprawdzają się w podróży. To rozwiązanie bardzo wygodne, dopasowujące się do noszącego i nieobciążające jego kręgosłupa. Odpowiednio dobrane nosidło gwarantuje właściwe podparcie pod miednicą dziecka oraz prawidłowe rozstawienie nóżek malucha. W trakcie zakupów zwróćmy uwagę, czy wybrany przez nas model jest ergonomiczny i bezpieczny dla smyka. Nigdy nie decydujmy się na tzw. wisiadło – maluch nie powinien wisieć na kroczu. Pamiętajmy również, że nie wolno nosić dzieci przodem do świata (plecy dotykają brzucha opiekuna).

Niestety, nosidło nie jest najlepszym rozwiązaniem dla bardzo małych dzieci. Większość modeli przeznaczona jest dla maluszków potrafiących utrzymać już główkę i pewnie siedzieć.

Wśród chętnie wybieranych przez rodziców modeli nosideł znajdziemy produkty marek: Womar, BabyBjörn czy Close Parent.

Dobrej jakości chusta do noszenia lub nosidełko dla dzieci to wydatek rzędu kilkuset złotych, dlatego warto się zastanowić, jakie rozwiązanie sprawdziłoby się najlepiej w naszym przypadku oraz byłoby najwygodniejsze dla naszej pociechy, ponieważ te akcesoria dla niemowląt mają służyć przede wszystkim dziecku.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Powiązane artykuły