Chusta do noszenia dziecka – ranking produktów. Jaki rozmiar i model wybrać?

Chusta do noszenia dzieckaOd wielu stuleci niemal na wszystkich kontynentach i wśród różnorodnych kultur umieszczanie dzieci w długim, odpowiednio złożonym pasie materiału jest jedną z podstawowych metod noszenia dziecka przy ciele rodzica. Chustonoszenie bowiem nie tylko jest wygodne dla rodzica, który mając przy sobie maluszka może wykonywać różne domowe czynności, ale także umożliwia niemowlakowi stały kontakt z najważniejszą dla niego osobą. Jak wybrać odpowiedni rodzaj? Czy chusta do noszenia dziecka z rankingu produktów będzie pomocna?

Sprawdzone chusty do noszenia dzieci

Noszenie malucha w chuście ciasno owiniętej wokół własnego ciała to stary i znany od wielu stuleci sposób stosowany przez rodziców na całym świecie, który przynosi wiele korzyści zarówno rodzicowi, jak i maleństwu. Ciasno owinięty pas materiału przytrzymuje pociechę blisko serca mamy lub taty, co działa uspokajająco, daje ciepło i poczucie bezpieczeństwa. Równocześnie rodzic ma wolne obie ręce, co umożliwia wykonywanie codziennych zajęć, takich jak przygotowanie posiłku, przeniesienie zakupów czy rozkładanie prania.

Chusta to rodzaj nosidła dla dzieci, składającego się z prostokątnego pasu tkaniny z naturalnych włókien, który dzięki specjalnym sposobom wiązania umożliwia bezpieczne noszenie dziecka o wadze nawet do 20kg. Do najbardziej popularnych rodzajów należą chusty kółkowe, wiązane oraz tzw. „kieszonki” przypominające nieco torbę kangurzych mam. Jaka chusta do noszenia dziecka najlepiej się sprawdzi? To zależy od doświadczenia rodziców w jej wiązaniu oraz własnej i dziecka wygody.

Klasyczne chusty wiązane

Te najbardziej znane chusty to nic innego, jak prostokątny materiał o szerokości około 60-70 cm i długości 3-6 m. Naturalne włókna i mocne sploty skośno-krzyżowe, żakardowe lub serduszkowe sprawiają, że chusta jest wytrzymała i odporna na rozciąganie. Chustę można wiązać na wiele sposobów, co daje także różne możliwości ułożenia dziecka, np. w pozycji leżącej, pionowo „brzuchem do brzucha”, na plecach lub bokiem na biodrze osoby dorosłej. Wiązanie takiej chusty wymaga nieco wprawy, dlatego warto nauczyć się różnych sposobów motania od osoby doświadczonej lub podczas kursów chustonoszenia.

Chusty kółkowe dla początkujących

Sprawdzona chusta do noszenia dziecka – jaka najlepsza będzie dla rodziców zaczynających przygodę z chustonoszeniem? W tym przypadku najlepiej sprawdzają się chusty kółkowe, zakładane na lewe bądź prawe ramię. Jedna końcówka materiału wyposażona jest w koła, przez które na zasadzie paska przeplata się i blokuje tkaninę regulując w ten sposób obwód chusty. To bardzo proste w użyciu i praktyczne rozwiązanie, które daje wiele możliwości ułożenia dziecka względem swojego ciała.

Wygodne „kieszonki” czyli chusty typu pouch

To najprostszy rodzaj chust, zakładanych na jedno ramię. Zazwyczaj nie mają możliwości regulacji i należy je dostosować do rozmiaru dziecka oraz sylwetki rodzica. Najczęściej są stosowane do noszenia najmłodszych milusińskich w pozycji leżącej na pleckach.

Chusta do noszenia dziecka – ranking rodzajów

Chusty do noszenia dzieci – ranking produktów uwzględnia nie tylko rodzaj materiału, ale także łatwość w zakładaniu i ilość pozycji, w jakich można ułożyć malucha.

Jaki rozmiar chusty do noszenia dziecka?

Chusta wiązana występuje w różnych rozmiarach, dlatego jej wielkość należy dobrać do gabarytów osoby noszącej oraz sposobu wiązania, z którego najczęściej będzie się korzystało. Zazwyczaj zakłada się, że osoby noszące odzież w rozmiarze XS powinny decydować się na chustę o długości 3,6 m, do rozmiaru S i M pasują chusty 4,5-5 m, dla L i XL najwygodniejsza będzie długość materiału 5,2 – 5,5 m, a dla XXL i wyżej najlepiej się sprawdzą chusty od 6 m.

Chusty, wózki, nosidła, bujaczki, maty i materace dla dzieci to akcesoria, na których maluszek spędza większość czasu, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, dlatego warto zadbać o to, by były dobrej jakości i właściwie dostosowane do potrzeb oraz rozmiarów pociechy. Dobry i świadomy wybór sprzętu nie tylko zapewni komfort podczas zabawy, nauki czy wypoczynku, ale także może pozytywnie wpłynąć na rozwój fizyczny jak np. prawidłowe ułożenie kręgosłupa czy bioderek.

Oprac. Joanna Bujak

Może Cię również zainteresować: