Kiedy można zacząć nosić dziecko w nosidełku?

Kiedy można zacząć nosić dziecko w nosidełku?    Od kiedy można stosować nosidełko dla dziecka i jak wybrać te najlepsze? Jak prawidłowo z niego korzystać? Co to jest nosidełko ergonomiczne? Czym różni się nosidełko od tzw. wisiadła? A może lepiej sięgnąć po chustę? Pytań dotyczących nosidełek jest wiele. Oto odpowiedzi na część z nich. 

Nosidełka i ich najważniejsze zalety

Bardzo wygodną alternatywą dla wózków  są coraz bardziej popularne nosidełka. Przydają się nie tylko podczas spacerów, lecz także w domu, gdy malec domaga się nieustannego brania na ręce. Mają one wiele zalet:

 • są lekkie i wygodne,
 • łatwo je ze sobą wszędzie zabrać,
 • nie zajmują dużo miejsca,
 • dziecko może być przytulone do rodzica,
 • dziecko w nosidełku jest naturalnie kołysane – tak jak w brzuchu mamy.

Niezwykle ważne jest to, aby wybrać odpowiednie nosidełko, czyli takie, które nie będzie miało negatywnego wpływu na zdrowie i rozwój dziecka, jednocześnie dając rodzicom i maluchowi poczucie komfortu.

Jakie nosidełko dla niemowlaka? Od kiedy można nosić malca w nosidełku?

Wszystko zależy od rodzaju nosidełka. Poszczególne modele różnią się między sobą konstrukcją, dlatego też wskazane są od innego wieku.

1. Nosidełka sztywne nie są polecane niemowlakom, ponieważ nie pozwalają na naturalne dla najmłodszych wygięcie kręgosłupa w kształcie litery "C". Są dobrym rozwiązaniem dla dzieci, które potrafią już samodzielnie, stabilnie siedzieć bez podparcia, co następuje około 7 miesiąca życia.Niezależnie od wieku, dzieci nie powinny też w nich spać.

Do sztywnych nosidełek zaliczamy:

 • Wisiadła, w których nóżki dziecka swobodnie zwisają, zamiast symetrycznie się rozkładać, a ciężar malca utrzymywany jest na pasie znajdującym się w kroczu. Zwisające nóżki i usztywniony kręgosłup to pozycja niewskazana dla jakiegokolwiek dziecka, dlatego też w ogóle nie powinno się korzystać z wisiadeł.
 • Nosidełka turystyczne to nosidła ze stelażem przeznaczone dla dzieci, które już potrafią samodzielnie siedzieć. Często wyposażone są także w daszek chroniący przed deszczem i słońcem, co przydaje się podczas pieszych wycieczek.

 

 

2. Nosidełka miękkie pozwalają na noszenie dziecka w naturalnej pozycji - kręgosłup układa się w literę "C", a nóżki rozkładają się symetrycznie jak u żabki.

 • Nosidełko Mei-Tai jest mocowane za pomocą wiązanych pasów i wyposażone w panel na plecki malca oraz usztywniany zagłówek zabezpieczający główkę dziecka. Przeznaczone jest dla dzieci, które potrafią już stabilnie siedzieć. Małe dzieci nosimy z przodu, natomiast starsze z tyłu, żeby nie przeciążać kręgosłupa rodzica.
 • Nosidełko ergonomiczne – najlepszy wybór dla każdego malucha. Polecane jest przez lekarzy ortopedów i rehabilitantów. Malec w nosidełku ergonomicznym zachowuje naturalną pozycję, ponieważ zapewnia ono prawidłowe ułożenie kręgosłupa oraz bioder dziecka i nie obciąża jego krocza, rozkładając odpowiednio ciężar malca za pomocą pasów. Dodatkowy pas biodrowy oraz szelki odciążają kręgosłup noszącego rodzica. Dzięki specjalnej wkładce mogą być stosowane od pierwszych dni życia maluszka.

O czym pamiętać, wybierając nosidełko?

Nosidełko musi przede wszystkim spełniać dwa podstawowe wymogi:

 • Dziecko w nosidełku musi zachować poprawną pozycję "żabki", nigdy nie może wisieć na kroczu. Panel na nóżki powinien być poprowadzony od kolanka do kolanka.
 • Nosidełko musi umożliwiać zachowanie fizjologicznej krzywizny kręgosłupa niemowlaka w kształcie litery "C".

Poza tym sprawdźmy jakość wykonania oraz materiałów, z których zostało uszyte. Bardzo ważne, aby było wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu w czystości. Najlepiej sięgnąć po model z atestem, który da nam pewność, że nosidełko zostało wykonane z bezpiecznych materiałów. Poza tym dobre nosidełko powinno mieć:

 • regulowany, szeroki i miękki pas biodrowy,
 • regulowane, szerokie i miękkie szelki,
 • możliwość regulacji rozstawu wcięcia na nóżki.

Dzięki temu nosidełko można dostosować do indywidualnych potrzeb dziecka i noszącego je rodzica. Nosidło powinno przylegać do dziecka i je stabilizować, tak aby malec nie przechylał się na żadną stronę. W przypadku najmłodszych dzieci konieczne jest zabezpieczenie główki.

Jak korzystać z nosidełka?

Dziecko należy umieścić przodem do klatki piersiowej rodzica albo przodem do jego pleców. Jednak w przypadku niemowląt zalecana jest opcja pierwsza, druga przewidziana jest dla starszych dzieci. Można ją rozważyć, gdy malec umie już samodzielnie siedzieć oraz kontroluje trzymanie główki. Pozycja przodem do rodzica umożliwia właściwe ułożenie nóżek i bioder dziecka, czyli tzw. pozycję "żabki".

Dokładnie przeczytajmy instrukcję dołączoną do nosidełka, zanim zaczniemy nosić w nim maluszka. Jeśli wybieramy się zimą na spacer z dzieckiem w nosidle, nie musimy ubierać go aż tak ciepło, jak do wózka. Nosidło stanowi dodatkową ochronę przed chłodem, poza tym dziecko jest ogrzewane ciepłem rodzica. Wystające nóżki ubierzmy w spodenki i rajstopki oraz ciepłe buciki. Możemy sięgnąć także po specjalną kurtkę czy bluzę dla dwojga, które zostały zaprojektowane tak, aby zakryć zarówno rodzica, jak i noszone dziecko. 

Chusta czy nosidełko? Które rozwiązanie jest lepsze?

Zarówno odpowiednie nosidełko, jak i odpowiednia chusta są dobrym sposobem noszenia dzieci. W chuście tkanej, zarówno wiązanej, jak i kółkowej, możemy spokojnie nosić maluszka już od urodzenia. Trzeba jednak pamiętać, aby ją prawidłowo wiązać, dbając o komfort i bezpieczeństwo dziecka i rodzica. Wiążąc chustę, pamiętajmy, aby:

 • zachować u dziecka poprawną pozycję "żabki",
 • zachować u dziecka fizjologiczną krzywiznę kręgosłupa w kształcie litery "C",
 • dobrze dociągnąć chustę, aby maluch był ciasno otulony,
 • zabezpieczyć niestabilną główkę niemowlaka.

Jakie nosidełko wybrać? Podsumujmy

Korzystanie z nosidełek jest bardzo wygodnym sposobem noszenia małego dziecka. Najlepszym wyborem będzie nosidełko ergonomiczne lub chusta, w których możemy nosić dzieci już od pierwszych dni życia. Unikajmy wisiadeł, ponieważ są niekorzystne dla zdrowia maluszków. Jeśli stwierdzono u naszej pociechy niewłaściwe napięcie mięśniowe lub asymetrię, skonsultujmy noszenie malca w nosidle czy chuście z lekarzem rehabilitantem. 

Oprac. Grażyna Zaborska-Szmajda

Konsultacja specjalistyczna: dr n. med. Małgorzata Kwiatkowska, pediatra

Porady powiązane