Buty niechodki niemowlęce. Czym kierować się przy wyborze pierwszych butów dla dziecka?

Buty niechodki niemowlęce. Czym kierować się przy wyborze pierwszych butów dla dziecka?

Czym kierować się, kupując buciki niechodki dla dzieci?

  • Materiał. Buciki muszą być wykonane z naturalnych i przewiewnych materiałów, które nie podrażniają delikatnej skóry maluszka i nie powodują nadmiernego pocenia się stópek.
  • Jakość wykonania. Ważne, aby była jak najlepsza. Warto szukać na niechodkach znaku "Zdrowa stopa" przyznawanego przez Centralne Laboratorium Przemysłu Obuwniczego oraz pozytywnej opinii Instytutu Zdrowia Matki i Dziecka.
  • Czyszczenie i pranie. Jeśli buciki będą dobrej jakości i wykonane z odpowiednich materiałów, pranie i czyszczenie nie powinno stanowić większego problemu. Pamiętajmy, aby do prania zawsze używać delikatnego, przeznaczonego dla niemowląt detergentu.
  • Łatwość zakładania i zdejmowania. Zadbajmy o komfort zarówno swój, jak i smyka. Na co dzień najlepiej wybierać modele wciągane i zapinane na rzepy, dzięki temu powinniśmy uniknąć nerwowych sytuacji podczas ubierania malca. Buciki wiązane na sznurówki lepiej zostawiać na specjalne okazje.
  • Elastyczność. Niechodki nie mogą usztywniać małych stópek oraz krępować ruchów malucha. Dlatego muszą być miękkie i elastyczne z cienką, giętką podeszwą. Sprężystość bucika sprawdzimy, wyginając go na wszystkie strony.
  • Lekkość. Buciki muszą być lekkie, aby nie obciążać zbytnio stóp niemowlaka.
  • Okrągłe noski. Przód bucika nie może być ciasny, aby nie uciskać palców stopy. Palce powinny się swobodnie poruszać w jego wnętrzu.
  • Wyprofilowana wkładka. Wkładka wewnątrz buta nie powinna być idealnie płaska, lecz lekko podwyższona na wysokości śródstopia. Wewnątrz bucika nie może być także żadnych szwów czy nierówności, które mogłyby uwierać lub uciskać stopę, wpływając negatywnie na jej rozwój.
  • Właściwy rozmiar. Niechodki, jak wszystkie buty, nie mogą być ani zbyt ciasne, ani za luźne. Dobranie właściwego rozmiaru jest często nie lada wyzwaniem, ponieważ niemowlęta mają niewykształcone mięśnie stóp oraz wysokie podbicie. W wielu sklepach znajdują się specjalne miarki, które pomogą nam zmierzyć właściwy rozmiar stopy maleństwa. Pamiętajmy jednak, że rozmiarówka różnych firm może się nieco różnić, dlatego też zawsze zabierajmy ze sobą malucha na zakupy i zmierzmy wybrany model. Stopę niemowlaka warto mierzyć raz w miesiącu, a przynajmniej co 3 miesiące. Gdy tylko bucik okaże się zbyt mały, od razu należy wymienić go na większy, we właściwym rozmiarze.
  • Ciepło.Buty niechodki powinny być stosowane w zasadzie wyłącznie wtedy, gdy na dworze jest zimno. Dlatego też powinny być ciepłe, aby właściwie pełnić swoją funkcję – chronić stopy dziecka przed chłodem.
  • Co jeszcze warto mieć na uwadze, kupując buty niechodki dla niemowlaka?

    Buty niechodki bez wątpienia przydają się w szafie maluszka, zwłaszcza jeśli pierwsze miesiące jego życia przypadają na sezon jesienno-zimowy, jednak pamiętajmy, że najzdrowsze dla prawidłowego rozwoju stopy malca jest jak najdłuższe i najczęstsze przebywanie bez bucików, na bosaka.

    Buciki wkładajmy zatem tylko wtedy, gdy wychodzimy z domu i nie używajmy ich jako kapci. Latem i ciepłą wiosną najlepiej w ogóle z nich zrezygnujmy, a jeśli jest chłodno, załóżmy dziecku antypoślizgowe skarpetki.

    Można się bez nich obyć także zimą, zakładając malcowi kombinezon, który zakrywa stopy albo dodatkową parę grubych skarpet, dodatkowo okrywając nóżki kocykiem lub śpiworkiem. Gdy nosimy jednak malca w chuście czy nosidełku i nie możemy go niczym okryć, buciki niechodki są absolutnie niezbędne.

    Jeśli zaś wybieramy się na ważną uroczystość i chcemy, aby nasze dziecko wyglądało elegancko, możemy sięgnąć po lekkie, cienkie buciki, które dopełnią strój smyka. Spodziewajmy się jednak tego, że maluszek i tak najprawdopodobniej szybko sie ich pozbędzie.

    Dlaczego malec powinien jak najczęściej być na bosaka?

    Pediatrzy i rehabilitanci od wielu lat przekonują, że chodzenie na bosaka umożliwia prawidłową pracę stopy, co przygotowuje ją do nauki chodzenia oraz właściwego stawiania kroków. Nieskrępowane bucikami stopy mają szansę ćwiczyć wszystkie mięśnie, co zapobiega płaskostopiu.

    Pozwalając dziecku chodzić czy raczkować z gołymi stopami, nie tylko wspieramy jego prawidłowy rozwój ruchowy, lecz także wzmacniamy odporność. Dajemy także możliwość odczucia wielu doznań sensorycznych poprzez kontakt nagiej skóry z różnymi podłożami i fakturami, co pozytywnie wpływa na jego rozwój psychomotoryczny.

    Nie ulegajmy również pokusie zakupu kapci czy bucików profilaktyczno-ortopedycznych bez wyraźnego polecenia lekarza czy rehabilitanta. Jeśli noszenie ich nie jest konieczne, mogą niestety narobić więcej szkód niż pożytku, hamując prawidłowy rozwój stopy.

    Pamiętajmy, aby wymienić buciki niechodki na zwykłe buty w momencie, gdy malec zacznie stawiać pierwsze kroki, co dzieje się zazwyczaj między 9. a 18. miesiącem życia.

    Oprac. Grażyna Zaborska-Szmajda
    Konsultacja specjalistyczna: dr n. med. Małgorzata Kwiatkowska, pediatra

    Może Cię również zainteresować: