Jak wybrać dobry rożek dla niemowlaka?

Jak wybrać dobry rożek dla niemowlaka?

Rożek dla niemowlaka świetnie się sprawdzi w pierwszych tygodniach życia maluszka i pomoże mu zaadaptować się do nowych warunków. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Wielkość rożka

Rożek dla niemowlaka ma kształt prostokąta o wymiarach około 80 x 80 cm. Na rynku znajdziemy również rożki w rozmiarze 100 x 100 cm, jednak te mniejsze z powodzeniem wystarczą nam na pierwsze tygodnie życia maluszka. Mniej więcej dwumiesięczne niemowlę najczęściej nie chce już korzystać z takiego otulacza i się rozkopuje.

Materiał

Ważne, aby rożek niemowlęcy został wykonany z naturalnej i bezpiecznej tkaniny. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się miękka i delikatna bawełna. Innym, dosyć chętnie wybieranym przez producentów materiałem, jest tkanina bambusowa (posiadająca właściwości antybakteryjne). Sporą popularnością cieszą się również rożki dla niemowląt z tkaniny minky. Decydując się na tego typu produkt, wybierzmy jednak taki, w którym  dzianina znajduje się po zewnętrznej stronie rożka. Pomimo swoich walorów estetycznych i miękkości polar minky jest jednak sztucznym materiałem, który nie przepuszcza powietrza.

Rożek usztywniany czy nieusztywniany?

Rożek usztywniany ma z tyłu specjalną kieszonkę przeznaczoną na usztywniający wkład kokosowy. Dzięki niej czujemy się pewniej, nosząc maluszka, i trzymamy go prawidłowo. Jeśli jednak uznamy, że wkład za bardzo usztywnia rożek i trudno nam otulić dziecko, możemy go w każdej chwili wyjąć.

Grubość rożka

Rożek niemowlęcy stosujemy najczęściej w domu, w którym panuje przez cały rok podobna temperatura, dlatego nie wybierajmy zbyt grubego modelu. Zadbajmy o to, aby maluszkowi nie było za zimno, ale też nie przegrzewajmy go.

Rodzaj zapięcia

Najchętniej wybieranym przez rodziców rodzajem zapięcia jest rzep. Szeroki i miękki rzep sprawia, że szybko możemy owinąć niemowlaka. Dodatkowo ten rodzaj zapinania daje nam możliwość regulacji. Modele zawiązywane są nieco mniej praktyczne. Ruchliwy maluszek może dosyć szybko wydostać się z rożka, a dodatkowo zaplątać w sznurki.

Rożek dla niemowlaka daje mu poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że maluszek szybciej się uspokaja. Ceny rożków rozpoczynają się już od 25 złotych, dlatego warto rozważyć zakup takiego dziecięcego gadżetu. Mamy do wyboru wiele ciekawych modeli, jak np. rożek usztywniany, jak nieusztywniany. Jeśli jednak uważamy, że zakup rożka to zbędny wydatek, możemy do otulania dziecka wykorzystać również miękki kocyk lub specjalny otulacz.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Powiązane artykuły